• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
  • Veszélybe kerülhet a magyar állampolgárság? – Élesedett a kettős állampolgárokat érintő új törvény

Mayer Jácint Mayer Jácint · 2024.09.05.
· Utazás

A történelmi Magyarország legvagányabb vizesárkos vára – Fogaras

Fogaras

Fogaras, Fotó: Mayer Jácint

A magas Déli-Kárpátok, a Fogarasi-havasok lábánál, a Brassóból Nagyszebenbe vezető út mentén, az Olt bal partján fekszik Fogaras városa, központjában Erdély egyik legbiztonságosabbnak tartott síkföldi várával.

A fogarasi vizesárok

A fogarasi vizesárok, Fotó: Mayer Jácint

A szabálytalan alaprajzú, megközelítően négyszög alakú vár sajátosságát az őt övező kimondottan mutatós, egykor mintegy ötven méter széles, hat méter mély vizesárok adja, amelybe az Olt vizét vezették.

Fogaras neve – amelyet a nyelvészek magyarból, románból és a besenyő nyelvből is megpróbáltak eredeztetni – először egy 1291-ben kelt oklevélben jelenik meg, ám az erődítményt ebben az okmányban még nem említik. A legtöbb történész által támogatott álláspont szerint a fogarasi vár fából létesített ősét 1310 körül az erdélyi vajda építtethette. Annyi bizonyos, hogy a 14. század második felében az Olt folyó partján fekvő erősség már jelentőséggel bírt a magyar királyok Balkán-politikájában. A várról 1456-ból maradt fenn az első, minden kétséget kizáró adat.

A fogarasi belső vár

A fogarasi belső vár, Fotó: Mayer Jácint

Fogaras etnikai összetétele

Erdély déli része és azon belül Fogaras vidéke az Árpád-korban gyér, de a kezdetektől fogva soknemzetiségű népességgel rendelkezett. A honfoglalást megelőző időszakból itt maradt bolgárok és magyarok mellett az államalapítás után besenyők, majd vlachok telepedtek le ezen a területen. A Fogaras körül elterülő vidékre II. András 1222-ben vámmentességet biztosított a Német Lovagrendnek az Olt folyón folytatott sókereskedelemben. Két évvel később az uralkodó ugyanezen a területen a szászoknak is adományokat tett.

A 13. század első felében pedig javában zajlott az Erdélybe irányuló havasalföldi betelepülés, ami az 1241–42. évi mongol pusztítást követően még erőteljesebbé vált. A vlachok beköltözését a tatárjárás által előidézett erdélyi demográfiai katasztrófa mellett az is ösztönözte, hogy a későbbi mongol támadásokkal szemben a Kárpátokon túli területek ne legyenek annyira kiszolgáltatottak.

Fejedelmi terek

Fejedelmi terek, Fotó: Mayer Jácint

Amit a románok románnak értelmeznek

Nagy Lajossal kezdődően több uralkodó is hűbéri szolgálatába fogadta a havasalföldi vajdákat, akik a magyar főség elismeréséért cserében megkapták Fogarast, a hozzá tartozó kiterjedt uradalommal együtt. Ez egy kölcsönösen előnyös alku volt, hiszen az alávetett fejedelmeken keresztül Magyarország kiterjesztette befolyását a Kárpátok előterére, az Oszmán Birodalom szomszédságába kerülő vajdák pedig a – törökök által is gerjesztett – trónharcok vagy ellenséges támadások idején biztos menedékre lelhettek Erdélyben.

A magát „Fogaras hercegének” címeztető Vlaicu havasalföldi vajda után így többek között Mircea cel Bătrân, II. Vlad, majd a hírhedt III. (Karóbahúzó) Vlad is adományul kapta az uradalmat a 14–15. század során.

Fogarasi vár

Fogarasi vár, Fotó: Mayer Jácint

Ennek az adományozási gyakorlatnak Hunyadi Mátyás vetett véget az 1480-as években, miután a fokozódó oszmán nyomás eredményeként a hűbéres havasalföldi uralkodók politikája egyre inkább befolyásolhatatlanná vált.

A “románok” után

A következő évtizedekben a birtokosok között megemlítjük Corvin Jánost, valamint a mohácsi csata későbbi magyar fővezérét, Tomori Pált, aki a vár megbízott uraként egy évtizeden keresztül oroszlánrészt vállalt a török portyák megállításában és Erdély rendjének fenntartásában.

A mohácsi katasztrófa után, a Habsburg–Szapolyai-vetélkedés idején Majláth István kaparintotta meg Fogarast, aki – hatalmát a kulcsfontosságú erősségre alapozva – az 1527–40 közötti időszakban Erdély egyik legbefolyásosabb főura volt. Ettől kezdve hol az erdélyi fejedelmek és feleségeik, hol a királyi udvar, vagy esetleg a törökök kezén is volt.

A fogarasi vár makettje

A fogarasi vár makettje, Fotó: Mayer Jácint

A vár leírása

Jelenlegi formáját Bethlen Gábor és I. Rákóczi György fejedelem korában építettek ki. Az a tény, hogy ez az erődítmény ellen tudott állni később a kuruc ostromzárnak is, azt bizonyítja, hogy a 17. század elején jól mérték fel a lehetőségeit. A vár belső magját egy tüzérségi állásnak használható, sokszögű négysarokbástyás, trapéz alakú, három emeletes várkastély adja. Külső részeit vizesárok, valamint három füles- és egy egyszerű olaszbástya védi, egykor felvonóhidas kapuja fölött pedig viszonylag alacsony, négyszögletű torony áll.

Olaszbástyák

Olaszbástyák, Fotó: Mayer Jácint

A fülesbástyák egyike, a délkeleti talán még Báthory Boldizsár (1594.) építkezéseinek köszönhető, a másik három bástyát a legtöbb történész Bethlen Gábor nevéhez köti. Az ő építkezésére utaló 1625-ös felirat éppen az egyetlen „régi”, óolasz rendszerű bástyán található. Külső köpenyük többnyire téglából épült, menedékes lábazatukat félköríves metszetű övpárkány választotta el a felső regisztertől. Mellvédjüket lőrés-sor koronázta.

A kapuoldal bástyáit még I. Rákóczi György korában is alakították, kétségtelenül azért, hogy kazamatáikból pásztázni lehessen a szomszédos bástyák homlokfala előtti holtteret is. A vár két oldalán a falakat belülrõl földtöltéssel erősítették meg, az Olton átvezető rév védelmére pedig – az erődövet kiterjesztve – Bethlen Gábor fejedelem egy huszárvárat is építtetett, melynek sarkaira két, gerendából összerótt „szép bástyácska mostani formán, kiben 25 puskás legény férjen” – került.

Tüzérségi állás a belső toronyban

Tüzérségi állás a belső toronyban, Fotó: Mayer Jácint

Az erőd politikai szerepe különösen I. Apafy Mihály (1662-1690.) uralkodása idején növekszik meg, amikor igazi fejedelmi rezidenciává válik. 1670-1691 között 11 erdélyi országgyűlés és 18 küldöttség zajlott a várban.  1691. február 7-én Fogarason fogadta el az erdélyi országgyűlés a Diploma Leopoldinumot, mely Magyarországtól függetlenül betagozta Erdélyt a Habsburg Birodalomba. Ettől az időszaktól kezdődően Fogaras jelentőségét veszti és nagyjából egyszerű helyőrségi funkcióval bír.

Napjaink

Az 1950-es években politikai fogvatartottakat őrzött itt a román politikai rendőrség. Mintegy 5000 fő fordult meg falai között, és a megmaradt adatok alapján 161-en vesztették életüket, köztük természetesen magyarok is.

Az udvar

Az udvar, Fotó: Mayer Jácint

Ma a vár helyreállított formában nagy turistaszenzációnak számít. Két felvonóhídon is megközelíthető, melyek ismét mozgatható helyzetűek. Az épületkomplexum maga egy nagy és látványos múzeum, mely igyekszik a térség történelmét végigkövetni a római kortól napjainkig.

Hangsúlyt kapnak a különböző népcsoportok néprajzi és építészeti bemutatásai. Nyilván kidomborításra kerül a havasalföldi vajdák hűbéresi időszaka, de ugyanakkor az erdélyi fejedelmek világával, a török és Habsburg időszakokkal is találkozhatunk. Az ilyen közgyűjtemények megtekintése előtt érdemes a könnyebb értelmezéshez előzetesen történelmileg tájékozódnunk, mert nem mindenhol használják a fogalmakat ugyanazon módon, mint ahogy az általunk elfogadott.

Fogaras környékéről a Erdély és Románia legszebb útja – rengeteg emberéletet követelt a Transzfogarasi út megépítése című írásunkban tudósítottunk.

rubiconintezet.hu

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Erdély képgaléria Románia utazási kalauz vár-kastély
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Aggasztóan alacsony a Balaton vízszintje: máris 1 méter alatt áll a magyar tenger

  • Korea két napra a Margitszigetre költözik: indul az ingyenes KoreaON 2025 kulturális fesztivál!

  • Elindult Zugló új trolibuszjárata, ezekben az utcákban fog közlekedni

  • Félmilliárdos luxusautók és vámpírok: nemzetközi reklám készült Gödöllőn

  • Rendkívül erős UV-sugárzás és a nyár eddigi legintenzívebb hőhulláma érkezik Magyarországra

  • Szigorodnak az útlevelekkel kapcsolatos szabályok Magyarországon

Kapcsolódó cikkek

Ryanair járat Marokkóba Budapestből
2025.06.20.

Újraindul a Ryanair népszerű járata Budapestről


Olvasson tovább
Wizz Air, közel-keleti, járatok, felfüggesztés, feszültségek
2025.06.19.

Két járatát is felfüggeszti a Wizz Air, de megnyitja egy korábban bezárt európai bázisát


Olvasson tovább
wizz air járattörlés
2025.06.16.

A Wizz Air három hónapra leállítja két fontos járatát


Olvasson tovább
Budapest turizmus utazás osztrák turisták Magyarország
2025.06.16.

Magyarország a világ 10 legbiztonságosabb úti célja között 2025-ben


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
Aggasztóan alacsony a Balaton vízszintje: máris 1 méter alatt áll a magyar tenger

Aggasztóan alacsony a Balaton vízszintje: máris 1 méter alatt áll a magyar tenger

Tovább olvasok
Korea két napra a Margitszigetre költözik: indul az ingyenes KoreaON 2025 kulturális fesztivál!

Korea két napra a Margitszigetre költözik: indul az ingyenes KoreaON 2025 kulturális fesztivál!

Tovább olvasok
Elindult Zugló új trolibuszjárata, ezekben az utcákban fog közlekedni

Elindult Zugló új trolibuszjárata, ezekben az utcákban fog közlekedni

Tovább olvasok
Félmilliárdos luxusautók és vámpírok: nemzetközi reklám készült Gödöllőn

Félmilliárdos luxusautók és vámpírok: nemzetközi reklám készült Gödöllőn

Tovább olvasok
Rendkívül erős UV-sugárzás és a nyár eddigi legintenzívebb hőhulláma érkezik Magyarországra

Rendkívül erős UV-sugárzás és a nyár eddigi legintenzívebb hőhulláma érkezik Magyarországra

Tovább olvasok
Szigorodnak az útlevelekkel kapcsolatos szabályok Magyarországon

Szigorodnak az útlevelekkel kapcsolatos szabályok Magyarországon

Tovább olvasok
2025-ben Budapest a bérlők paradicsoma lehet: világszinten is az egyik legolcsóbb

2025-ben Budapest a bérlők paradicsoma lehet: világszinten is az egyik legolcsóbb

Tovább olvasok
Még a britek is rajonganak érte: egy magyar fesztivál az év legjobbjai között!

Még a britek is rajonganak érte: egy magyar fesztivál az év legjobbjai között!

Tovább olvasok
VIDEÓ: Hatalmas erdőtűz pusztít Horvátországban, evakuálás indult

VIDEÓ: Hatalmas erdőtűz pusztít Horvátországban, evakuálás indult

Tovább olvasok
Újra megnyílik az ikonikus Barlangfürdő: korlátozások mellett, de teljes kapacitással üzemelnek a miskolci strandok

Újra megnyílik az ikonikus Barlangfürdő: korlátozások mellett, de teljes kapacitással üzemelnek a miskolci strandok

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4