Egy egyszerű ételfestékkel kutatók képesek voltak áttetszővé változtatni a bőrt
A Stanford Egyetem tudósai megalkottak egy olyan festéket, amely képes áttetszővé tenni a bőrt és akár más szöveteket is. A forradalmi technika kihasználja a fény viselkedését a biológiai szöveteken való áthaladás során, és így rengeteg lehetőséget nyit az orvosi diagnosztikában és kezelésben.
Guosong Hong, a Stanford Egyetem anyagtudományi és mérnöki tanszékének adjunktusa szerint „ez a technológia láthatóbbá teheti az ereket a vérvételek során, egyszerűbbé teheti a tetoválások lézeres eltávolítását, vagy segíthet a rákos megbetegedések korai felismerésében és kezelésében″.
De hogyan működik az új festék?
Amikor a fény áthalad egy tárgyon, sebessége megváltozik és elhajlik attól függően, hogy milyen anyagon halad keresztül. Ez a fénytörés, és azt, hogy egy anyag milyen mértékben hajlítja a fényt, törésmutatónak nevezzük. A szöveteink különböző anyagokból, például zsírokból, fehérjékből és sejtnedvekből állnak, amelyek mind szorosan összekapcsolódnak. Mindegyik anyag kissé másképp hajlítja a fényt, a beérkező fényt szórja, és különböző szögben verődik vissza ezekről az anyagokról.
Amikor a szemünk ezt a szórási hatást észleli, átlátszatlan, színes biológiai anyagként, azaz bőrként értelmezi. Ha azonban képesek lennénk megtalálni a módját annak, hogy az összes ilyen különböző anyag különböző törésmutatóját összehangoljuk, a fény akadálytalanul áthatolhatna, és lényegében átlátszóvá tennénk az anyagot.
A Science című folyóiratban megjelent új tanulmányban Hong és munkatársai megállapították, hogy egy FD&C Yellow 5 néven ismert, közönséges élelmiszerfesték hatékonyan képes átirányítani a fényt a különböző törésmutatókon, megakadályozva a fény szóródását, és átlátszóvá téve a bőrt.
Nem találtak negatív mellékhatást sem
A kutatók először csirkemell szeleteken tesztelték, majd egereken is kipróbálták. Miután óvatosan bedörzsölték az oldatot az egerek fejbőrén, a rágcsálók bőrén keresztül láthatóvá vált az erek összetett hálózata. Ezután az egerek hasán is kipróbálták az oldatot, így láthatóvá váltak a beleik mozgása. A festék lemosása után az alanyok úgy néztek ki, mintha mi sem történt volna, és nem jelentkezett megfigyelhető, hosszú távú mellékhatás sem. Ennek a technológiának a biztonsági profilját azonban még nem tesztelték embereken.
A kutatók azt gyanítják, hogy a festék befecskendezése még mélyebb betekintést tenne lehetővé a szövetekbe, lehetővé téve a noninvazív képalkotást különböző orvosi alkalmazásokhoz, az emésztési problémák valós idejű vizsgálatától kezdve a rákos megbetegedések azonosításáig.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé