Valóban őszintébbek vagyunk, ha alkoholt fogyasztunk?
Az alkohol közismerten hatással van az agy működésére, és gyakran fokozza az emberek hajlandóságát arra, hogy szabadabban fejezzék ki gondolataikat. Ez a jelenség táplálta azt az elterjedt nézetet, amely a régi latin mondásban, az „In vino veritas” (vagyis „Borban az igazság”) kifejezésben gyökerezik, miszerint az alkohol egyfajta igazságszérumként működik.
Szakértők szerint az alkohol valóban hajlamosabbá teszi az embereket arra, hogy kimondják, ami a szívüket nyomja. Aaron White, a National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism szakértője rámutatott, hogy bár az alkohol őszinte kijelentésekhez vezethet, gyakran előidéz olyan megjegyzéseket is, amelyeket csak az alkohol hatása alatt érzünk igaznak. Ez azt jelenti, hogy bár valaki ittas állapotban őszintébbnek tűnhet, később, józanul előfordulhat, hogy olyan dolgokat mond, amelyeket nem gondolt komolyan, vagy amiket később megbán, és visszavon.
Az alkohol hatása a viselkedésre
A Live Science szerint különböző kutatások azt mutatják, hogy az alkohol jelentősen megváltoztathatja a személyiséget és a viselkedést. Egy 2017-es tanulmány kimutatta, hogy az alkohol hatására az emberek extrovertáltabbá válhatnak, ami növelheti hajlandóságukat a nyitottságra és az őszinteségre. Azonban az alkohol érzelmi hatásai bonyolultak; gyakran felerősítik az érzéseket, ami impulzív vagy túlzó kijelentésekhez vezethet, amelyek nem feltétlenül tükrözik az illető valódi szándékait.
Az alkohol okozta érzelmi felerősödés arra késztetheti az embereket, hogy olyan gondolatokat vagy érzéseket fejezzenek ki, amelyeket egyébként elfojtanának, ugyanakkor ez kiszámíthatatlan viselkedéshez is vezethet. Az alkohol gátláscsökkentő hatása, amely az impulzusokért és félelmekért felelős agyi régiókat érinti, növeli annak valószínűségét, hogy az emberek olyasmit mondjanak vagy tegyenek, amit később megbánnak. Ez a gátlástalanság magyarázza, hogy az alkohol miért vezethet szélsőséges viselkedéshez, például agresszióhoz vagy kockázatos cselekedetekhez, amelyek szintén elfojtott impulzusokból fakadnak.
Őszintébbek az emberek az alkoholtól?
Bár az alkohol hajlamosabbá teheti az embert arra, hogy titkokat fedjen fel vagy őszintén beszéljen, ugyanúgy arra is késztetheti, hogy olyan dolgokat mondjon, amelyekben valójában nem hisz. Az alkohol agyra gyakorolt hatásai túl összetettek ahhoz, hogy egyszerűen igazságszérumként tekintsünk rá. Az őszinteségre gyakorolt hatása az egyéntől és a helyzettől függően változik, így az alkohol és az őszinteség kapcsolatáról nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni. Ahogyan Aaron White szakértő megjegyezte, az alkohol messze nem megbízható igazságszérum.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső
Olyan csillagokat találtak fekete lyukak körül keringeni, amelyeknek nem kellene ott lenniük