A Fogadás Története: Hogyan kezdődött minden?
A fogadás egy olyan tevékenység, ami már több évezrede jelen van az emberek életében. A mindennapi eseményekre tett egyszerű fogadásokból mára már egy sokkal összetettebb ipar alakult, és megjelentek az online fogadási oldalak, így egy több milliárd dolláros piaccá vált. A fogadás eredete szinte összekapcsolódik az emberi természettel, ugyanis sokan szeretik a kockázatokat és a jutalom szerzés érzését. Cikkünkben megosztjuk a fogadás történetét, amelyben többek között arról is szó lesz, hogy hogyan vált globális jelenséggé, egészen a legkorábbi formájából.
- A fogadások kezdete
- Fogadás az ókori Görögországban és Rómában
- Fogadás a középkorban
- A reneszánsz korszaktól a 18. századig – A modern fogadás születése
- 19. századi fogadások
- Fogadás a 20. században – Legalizációk és szabályozások
- A digitális korszak eljövetele és a fogadási piac ma
A fogadások kezdete
A fogadások története az ősi civilizációtól kezdődik, amikor az emberek a szórakozás és a versenyzés egyik formájaként úgynevezett szerencsén alapuló játékokat játszottak. A fogadások legkorábban ismert bizonyítékai az ókori Mezopotámiába vezethetők vissza, i.e. 3000 körülre, ahol a csontokból készült kockák korai formáit használták a játékokban. Ezek a kockák azonban nem csak a játék eszközei voltak, hanem a fogadások megkötésére szolgáló tárgyak is.
Az ókori Kínában, i.e. 2300 körül bizonyítékokat találtak arra, hogy már akkor is a lottójátékok egyik kezdetleges formáit játszották. Ezekkel gyakran olyan közös projekteket finanszíroztak, mint a Nagy Fal megépítése. Hasonlóképpen, az ókori Egyiptomban is találtak már szerencsejátékokra utaló bizonyítékokat a sírokban, ahol a faragott kockák és kőtáblák leletei jelezték, már akkoriban is népszerű időtöltés volt a játék.
Fogadás az ókori Görögországban és Rómában
Az ókori görögök nagyon szerették a versengést, így a fogadás természetesen a kultúrájuk részévé vált. Gyakran kötöttek fogadásokat atlétikai versenyekre, szekér versenyekre és gladiátor versenyekre, nem hiába, innen származnak az olimpiai versenyek is. A fogadást általában úgy tekintették, mint a kimenetelre vonatkozó tudás és megérzés bizonyításának egy módja, így még inkább összefonódott a társadalmi és kulturális élettel a fogadás.
Az ókori Rómában elsősorban a gladiátor- és szekérverseny fogadások voltak népszerűek. A rómaiak még a fogadásokat is “legalizálták”, mivel a kultúrájuk nagyon fontos részeként ismerték el. Ugyanakkor a túlzott szerencsén alapuló játékok visszaszorítása is fontos volt, így különleges szabályokat vezettek be, amikből jó pár a mai törvények elődjeként tekinthető.
Fogadás a középkorban
A középkorban a fogadás továbbra is jelen volt, bár már egy fokkal szigorúbb feltételekhez voltak kötve. Mivel a középkor volt az egyik legvallásosabb korszak, a keresztény egyház nagy befolyással volt a közéletre és a szórakozásra is másként tekintettek. A keresztény egyház ugyanis bűnös tevékenységnek tekintette a szerencsejátékot. Ennek ellenére a fogadások továbbra is fennmaradtak, és gyakran titkos és nem hivatalos keretek között zajlottak. Az olyan játékok, mint a kocka- és kártyajátékok a nemesek és a köznemesek körében egyaránt népszerűek voltak, sokan szerettek fogadni is.
Ebben az időszakban a lottójátékok is népszerűvé váltak Európában, a kormányok pedig arra használták őket, hogy közösségi munkákra – például hidak, utak és templomok építésére – gyűjtsenek pénzt.
Érdekesség, hogy az első feljegyzett angliai lottót például I. Erzsébet királynő engedélyezte 1569-ben, ami jól mutatja, hogy ezek a játékok milyen fontos szerepet játszottak a közkezdeményezések finanszírozásában.
A reneszánsz korszaktól a 18. századig – A modern fogadás születése
A reneszánsz korszak elég nagy fordulópontot jelentett a fogadás történetében, mivel a szerencsejátékoknak és a fogadásoknak új formái kezdtek el megjelenni Európa-szerte. Velencében például 1638-ban nyílt meg az első ismert kaszinó, a Ridotto, ahol szabályos környezetben játszottak az emberek és fogadhattak is. Ez a létesítmény ekkortájt inkább a felsőbb osztály számára volt fenntartva, és különböző játékokat kínált, például a póker korai változatait is.
A lóversenyzés (lovi) is ebben az időszakban vált ismertté, különösen Angliában, ahol a “királyok sportjaként” terjedt el. A lóversenyekre való fogadás gyorsan népszerű lett, és szervezett versenypályákat hoztak létre, valamint fogadási esélyek is alakultak. Emellett ez az időszak volt az, amikor elkezdtek megalakulni a bukmékerek, ahol magánszemélyek is ajánlottak esélyeket a versenyek kimenetelére.
19. századi fogadások
A 19. században az ipari forradalomnak köszönhetően bővült a nemzetközi kereskedelem, így a fogadás globálisan is elterjedt. A lóversenyzés továbbra is a legnépszerűbb sport volt erre, így a világ más részein is létrehoztak pályákat és rendeztek versenyeket, például az Egyesült Államokban és Ausztráliában.
Ezután az emberek elkezdtek más sportokra is fogadni, például boksz, krikett és a baseball. Ebben az időszakban a sportfogadás, mint üzlet is formálódott, így megjelentek a fogadóirodák és a szervezett fogadási körök.
Fogadás a 20. században – Legalizációk és szabályozások
A 20. század elsősorban arról szólt, hogy a kormányok világszerte elkezdték legalizálni és szabályozni a fogadási tevékenységeket. Az Egyesült Államokban például az 1931-es nevadai szerencsejáték-ellenőrzési törvény legalizálta a szerencsejátékot az államban, így jött létre Las Vegas is. De nem kell messzire menni, ugyanis Európában az Egyesült Királyságban 1961-ben váltak legálissá a fogadóirodák.
Magyarországon 1991-ben jött új korszak a fogadást illetően. Ekkoriban alakult meg a Szerencsejáték Zrt. ami minden fogadási tevékenység szervezését és ellenőrzését felügyelte, beleértve a sorsolásokat, a sportfogadásokat és a kaparós sorsjegyeket is.
A digitális korszak eljövetele és a fogadási piac ma
Az internet megjelenése a 20. század végén teljesen átalakította a piacon, hiszen lehetővé tette, hogy az emberek a világ bármely pontjáról fogadásokat kössenek. Az 1990-es években megjelentek az online fogadási oldalak, amik mai napig rendkívül széles fogadási lehetőségeket nyújtanak. A kínálat azóta számos eszközzel és sporttal bővült, például fogadhatunk telefonról, és ma már akár e-sportokra is tippelhetünk.
Jogi nyilatkozat: a szponzorált cikk(ek) szerzője(i) kizárólagosan felelős(ek) a kifejtett véleményekért vagy ajánlatokért. Ezek a vélemények nem feltétlenül tükrözik a Helló Magyar hivatalos álláspontját, és a szerkesztőség nem vállal felelősséget azok valóságtartalmáért.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását