12. századi ritka képkövet találtak egy német építkezésen
Az „abszolút kiemelkedő” Németországban feltárt 12. századi képkő valószínűleg azt a püspököt ábrázolja, aki a kereszténységet a régióba hozta.
Egy németországi házépítéssel foglalkozó férfi egy ritka sziklát talált egy 12. századi faragvánnyal. A képkő, amely egy keresztény püspököt ábrázolhat, aki körülbelül 800 évvel ezelőtt járt a környéken.
Ritka kőre akadt
Augusztusban Peter Wittenberg, egy Klotzow faluban élő háztulajdonos földet kezdett mozgatni a háza mellett, hogy elérje az alapját. Csakhogy valami felbecsülhetetlenre akadt: egy képkőre, amely feltehetően bambergi Ottót ábrázolja. Az 1 méter hosszú sziklát közvetlenül a föld felszíne alatt találta meg, de csak akkor jött rá, hogy „valami különleges”, amikor meglátta, hogy „nagyon régies faragvány van rajta” – mondta Jantzen, Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány vezető régésze a Live Science-nek.
Wittenberg építész kapcsolatba lépett egy művészettörténésszel, és hamarosan a „kiemelkedő lelet” híre eljutott az állami régészeti hivatalhoz, amely laboratóriumba vitte megvizsgálásra – mondta Jantzen.
'Absolutely outstanding' 12-century picture stone unearthed in Germany likely depicts bishop who brought Christianity to region https://t.co/lxW3AkrGyw
— Live Science (@LiveScience) September 8, 2024
A Balti-tenger képkövei
A középkori lelet szenzációnak számít, mivel a régióban csak mintegy 20 másik képkő ismert – mondta Jantzen. A németül „bildstein” néven ismert köveket a Balti-tenger partja mentén találták meg a mai Németország és Lengyelország egyes részein. Bár stílusuk és formájuk változó, jellemzően embereket ábrázolnak néhány azonosító tulajdonsággal, például ruházatukkal.
Az újonnan megtalált faragvány valószínűleg a bambergi Ottót (1060-1139) ábrázolja, aki püspökként királyi szolgálatot teljesített, és misszionáriusként igyekezett megtéríteni az embereket Pomerániában, amely ma Németország és Lengyelország része.
„Akár Ottót ábrázolja a képkő, akár nem, ez egy abszolút kiemelkedő lelet. Visszavezet minket abba az időbe, amikor Ottó közreműködésével a keresztény vallás először érkezett Pomerániába. Ottó ugyanakkor arról híres, hogy sikeresen tárgyalt a békéről a lengyel herceg és a pomerán nemesség között” – mondta Jantzen, aki a Kulturális és Műemlékvédelmi Állami Hivatal munkatársa is, a Live Science.
Honnan eredhet?
A gránitfaragvány díszítése és szimbólumai alapján a csapat a 12. századra datálta. Egy „felegyenesedett, álló személyt ábrázol, aki valamilyen sapkát, kendőt, rövid köntöst és talán cipőt visel” – mondta Jantzen. „A jobb kezében a személy valami olyasmit tart, ami úgy néz ki, mint egy zászló. Az arcot nem ábrázolják részletesen, de a szemek jól láthatók, és talán a haj is kiáll a sapka alól.”
De egy különleges részlet – egy faragott kereszt a kendő „lazán lelógó végén” – kiemelkedik, mivel ez az egyetlen ismert képkő, amelyen kereszt van.
Néhány részlet, köztük a kereszt, arra utal, hogy a faragott egyén Ottó. Lehetséges, hogy a kendő és a kereszt egy pallium, egy vallási kendő, amelyet pápák, érsekek és nagyon tiszteletreméltó püspökök viselnek. Az írott források részletesen leírják, hogy 1111-ben „Ottó megkapta a palliumot II. pápától, Paschalis pápától” – mondta Jantzen, hozzátéve, hogy „amikor Ottó 1124-ben és 1128-ban Pomerániában utazott, ő volt az első és egyetlen lehetséges pallium viselője abban az időben azon a területen”.
Mi több, Otto valószínűleg Klotzowon is áthaladt a térségben tett utazásai során. Bár nem tudni, hogy a képkövek milyen célt szolgáltak, az elképzelések között szerepel, hogy egyfajta emlékként álltak egy-egy személyre, és némelyikük sírkő lehetett. Amint a képkő elemzése befejeződik, remélik, hogy állandó kiállításra kerül a faluban, ahol megtalálták.
Ez is érdekelhet:
- A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
- Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat