400 milliót ért a borostyán, amit évtizedekig ajtótámaszként használtak
Egy hatalmas kő – mint később kiderült, borostyán – csak az ajtó kitámasztására szolgált egy román néninek, amíg a rokona nem járt utána a dolgoknak.
A borostyánról a legtöbb embernek a Jurassic Park jól ismert rovarkövülete jut eszébe, amiből újraalkották a dinoszauruszokat. Habár a felfedező nem fog kihalt lényeket feltámasztani furcsa ajtótámasza segítségével, de egy fontos tudományos felfedezéshez azért hozzájárult.
A 3,5 kilogrammos követ egy délkelet-romániai patakmederben találta egy idős asszony, aki hazavitte és használatba vette. Az El Pais beszámolója szerint felfedezése a világ egyik legnagyobb ép borostyándarabjának bizonyult. Na mégis mennyit érhet? Valahol 1 millió euró, azaz 400 millió forint körül.
Nem egészen kő
A borostyán nem ásvány, mivel szerves eredetű, és nincs belső atomelrendeződése. Összetétele a botanikai forrástól függően nagymértékben változhat, bár minden darabról úgy vélik, hogy megkövesedett fák gyantája. A gyanta alapvetően a fa kérge alatt folyik, hogy megvédje a fát a rovaroktól vagy a viharoktól, bizonyos fák azonban ismeretlen okokból kifolyólag gyantatúltermeléssel rendelkeztek, írja a Waterloo-i Egyetem honlapja.
Ez lehetett a természet módszere a viharok, a fény, a kártevők és a betegségek okozta természetes sérülések gyógyítására, vagy talán egy hirtelen klímaváltozás okozta. Bárhogy is történt, a gyanta feltehetően az erdő talajára hullott, beágyazódott a helyi üledékekbe, és a felette lévő lerakódások összepréselték. Évmilliók során a gyantában természetesen megtalálható terpének nevű kémiai anyag lebomlik és kiszabadul a gyantából, borostyánt alkotva. Mindez körülbelül 50 millió évvel ezelőtt, az eocén korszakban történt.
Borostyánban gazdag vidék
Romániában Colti falu környékén a Buzau folyó partjáról származó homokkőben találhatók borostyánkődarabok, ahol az 1920-as évek óta bányásszák is. A rumanit néven ismert “kőzet” híres és értékes a mély, vöröses árnyalatok széles skálája miatt.
Az idős asszony, aki ezt a különleges rumanitrögöt találta, Coltiban élt. A borostyánkövet még az ékszertolvajok sem vették észre, akik egykor az otthonát vették célba – írják a jelentések. 1991-ben, miután az asszony meghalt, az otthonát megöröklő rokon gyanította, hogy az ajtótámasz több lehet, mint aminek látszik. Amikor megtudta, hogy mije van, eladta a rögöt a román államnak. Ők ezután a lengyelországi Krakkóban található Történelmi Múzeum szakértőivel felbecsültették, és kiderült, hogy a borostyán valószínűleg 38 és 70 millió év közötti korú, írja a Science Alert.
„A felfedezés tudományos és múzeumi szinten is nagy jelentőséggel bír” – mondta Daniel Costache, a Buzaui Tartományi Múzeum igazgatója az El Paisnak.
A Románia nemzeti kincsének minősített rög 2022 óta a Buzaui Tartományi Múzeumban kapott helyet – abban a megyében, ahol eredetileg megtalálták.
Nem ez az első ilyen eset
A felfedezés hasonlít egy michigani férfiéhoz, aki egy nagyméretű kődarabot tartott ajtótámaszként, hogy évtizedekkel később kiderüljön, egy 100 ezer dollárt érő meteorit tartotta a helyén az ajtót. De egy több mint egymillió dollárt érő ruminitdarab sem rossz eredmény.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé