Még sose volt ennyi űrhajós egyszerre Föld körüli pályán
A héten furcsán nagy a forgalom az űrben, már, ami az űrhajósokat illeti.
Szeptember 11-én három új ember érkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), illetve jelenleg zajlik a Polaris Dawn nevű, kizárólag polgári célú küldetés – így most összesen 19 ember kering a Föld körül, ami új világrekord.
Hogy tevődik össze az a 19 űrhajós?
Egy amerikai űrhajós és két orosz kozmonauta – Don Pettit, Alekszej Ovcsinyin és Ivan Vagner – csatlakozott a jelenleg az ISS-en tartózkodó kilenc másik űrhajóshoz: Matthew Dominick, Michael Barratt, Jeanette Epps, Alekszandr Grebenkin, Oleg Kononyenko, Tracy Caldwell Dyson, Nyikolaj Csub, valamint a két, meghosszabbított tartózkodást élvező űrhajós, Butch Wilmore és Suni Williams.
Máshol a Föld körüli pályán három „taikonauta” – Ye Guangfu, Li Cong és Li Guangsu – tartózkodik a kínai Tiangong űrállomás fedélzetén.
Négy civil is van a Föld körüli pályán – Jared Isaacman, Scott Poteet, Sarah Gillis és Anna Menon -, akik a SpaceX Polaris Dawn küldetésében vesznek részt, és most hajtották végre a világ első privát űrsétáját.
A Polaris Dawn történelmi sikere
A SpaceX Polaris Dawn missziójának négyfős civil legénysége kinyitotta kapszulájuk ajtaját, és történelmet írtak, mint a nem kormányzati űrhajósok első olyan csoportja, amely űrsétát tett, számolt be róla a CNN.
A legénységet hajtó és védő teljes SpaceX Crew Dragon járművet nyomásmentesítették, és kitették az űr vákuumának – ez veszélyes és történelmi mérföldkő volt a Polaris Dawn legénységének ötnapos Föld körüli pályán tett utazása során. A küldetés már eddig is rekordokat döntött, hiszen messzebbre jutott az űrben, mint bármely ember a NASA Apollo-programjának több mint 50 évvel ezelőtti befejezése óta.
A legénység tagjai – köztük a Shift4 Payments vezérigazgatója, Jared Isaacman, a Polaris Dawn finanszírozója; közeli barátja és az amerikai légierő egykori pilótája, Scott „Kidd” Poteet; valamint Anna Menon és Sarah Gillis, a SpaceX mérnökei – a keddi felszállás óta készültek erre az űrsétára.
Három új érkező az ISS-re
Egy NASA asztronauta és két orosz űrhajós szerda délután egy rövid Föld körüli utazás után megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), írja a Space.com.
A NASA-s Don Pettitet, valamint a Roszkozmosz orosz űrügynökségtől Alekszej Ovcsinyint és Ivan Vagnert szállító orosz Szojuz űrhajó szerdán délután 15:32-kor dokkolt az ISS-hez, miközben a két űrhajó 418 kilométert repült Ukrajna középső része felett. Ez mindössze három órával és két Föld körüli keringéssel történt azután, hogy az űrhajó egy Szojuz rakétával elindult az oroszországi Bajkonur űrközpontból, Kazahsztánból.
Mi volt az eddigi rekord?
19 emberrel megdöntötte a korábbi rekordot, ami az egyszerre legtöbb Föld körüli pályán tartózkodó ember számát illeti. Ezt a rekordot tavaly májusban, 2023-ban állították fel, amikor 17 ember tartózkodott Föld körüli pályán, köztük Frank Rubio űrhajós, aki szintén egy nem tervezett, meghosszabbított tartózkodáson vett részt, írja az IFLScience.
Ne feledjük, hogy a friss eredmény nem a legnagyobb számú ember rekordja az űrben (minden az „űr” kissé körülményes meghatározásától függ). Az űr 80 kilométeres amerikai definícióját használva ez a rekord 2023 májusában dőlt meg, amikor összesen 20 ember tartózkodott az űrben.
Ez magában foglalta az ISS-en és a Tiangong űrállomáson tartózkodó embereket, valamint a Virgin és az Axiom Space két magánvállalkozás szuborbitális űrrepülését. A szuborbitális repülések nem kerülik meg a Földet. Ehelyett egy ívelt pályát követnek, amely eléri az űr szélét, majd visszahullnak a Földre.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban