Léggömbszerűen fújódik a legkülönlegesebb vulkán körül a talaj, a kutatók sem tudják, mikor törhet ki
A tudósok megfigyelései szerint egy tanzániai vulkánt körülvevő földterület egyre jobban kidudorodik, ami annak a jele, hogy egy hatalmas magmatartály léggömbszerűen felfújja a környező területeket. Valószínűleg közeleg a kitörés.
A kutatók a Geophysical Research Letters című folyóiratban leírták, hogyan észlelték a tanzániai Ol Doinyo Lengai aktív vulkán felemelkedési és süllyedési periódusait. A csapat hét év műholdas adatainak elemzése során egy gyors emelkedést vélt felfedezni 2022 márciusa és decembere között. Ntambila Daud társszerző és a Virginia Tech végzős hallgatója elmagyarázta, hogy sikeresen kimutatták a vulkáni tevékenységet, és ez azt jelenti, hogy a kitörés bármelyik pillanatban bekövetkezhet. „Ez a kutatás segíthet a tanzániai hatóságoknak abban, hogy jobb képet kapjanak arról, mi történik most a vulkánnal”.
Bármelyik pillanatban kitörhet a legendás vulkán
A Futurism beszámolója szerint az Ol Doinyo Lengai maszáj nyelven „Isten hegyét” jelenti, és egy egyedülálló képződmény, mivel ez az egyetlen aktív tűzhányó, amely nátrokarbonatit lávát termel, egy szokatlanul folyós állagú, fekete vagy szürkés anyagot, amely annyira hideg, hogy akár túl is lehet élni, ha netán beleesnénk. Az egykor 201 méter mély kráter végül 1998-ban telt meg lávával.
A kutatócsoport 2016-ban hat műholdas érzékelőt telepített a vulkánhoz, amelyekkel 2022 közepén megfigyelték a környező terület gyors kidudorodását. A tudósok remélik, hogy az adatokból megjósolhatják, mikor tör ki legközelebb az Ol Doinyo Lengai. Daud szerint ha az adatok és a várt mintázat közötti különbség háromszor nagyobb, az átmeneti deformációra utal a felszíni mozgásban. Ez pedig jelezheti a közelgő kitörést, és segíthet a kitörés előrejelzésében.
Egy vulkáni katasztrófa komoly veszélyt jelentene a környéken élőkre, emellett pedig a turizmusban és a légi közlekedésben is jelentős fennakadásokat okozna. Egy 2007-es kitörés miatt például több környező falu evakuálásához vezetett, így minél többet tudnak meg a kutatók arról, hogy mi zajlik a felszín alatt, annál pontosabban tudják majd megjósolni a következő kitörést.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé