Sikorski felszólította az EU-t, hogy állítsák le az ukrán férfiak szociális támogatását
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerint Ukrajnának tesz keresztbe az az ország, amely segíti az ukrán menekülteket.
A lengyel külügyminiszter, Radoslaw Sikorski szerint az európai kormányoknak le kellene állítaniuk az országukban élő, katonakorú ukrán férfiaknak nyújtott szociális juttatásokat. Szerinte ez az intézkedés segítené Ukrajnát abban, hogy több katonát hívjon be az orosz erők elleni harcra.
Az előzmények
Sikorski, aki Donald Tusk jobbközép polgári koalíciójának tagja szeptember 12-én, csütörtökön Varsóban találkozott Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel. Blinken hazatért Kijevből, mielőtt maga Sikorski is ellátogatott volna az ukrán fővárosba. A Le Monde-nak adott interjújában indokolta, hogy lehetővé kell tenni Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú rakétákkal csapást mérjen orosz területen lévő katonai célpontokra.
Továbbá Sikorski júliusban bejelentette, hogy a lengyel kormány ukrán száműzöttekből álló egységet fog kiképezni, amelyet hazájukban fognak bevetni. A lengyel lépés mindössze néhány nappal azután történt, hogy Varsó és Kijev kétoldalú biztonsági megállapodást írt alá; az egyik rendelkezés az ukránok háborús kiképzésére szólított fel, írja a Politico.
Andrij Sybiha ukrán külügyminiszterrel tárgyalt
Radoslaw Sikorski lengyel miniszter ukrán kollégájával Kijevben folytatott megbeszélését követően elmondta, hogy az ukrán férfi menekültek szociális juttatásainak megszüntetése a nyugat-európai befogadó országok államháztartásának is kedvezne. Az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak az adatai szerint idén júliusban több mint 4,1 millió ukrán rendelkezett ideiglenes védelmi státusszal az Európai Unió országaiban, és mintegy 22%-uk felnőtt férfi volt.
„Ne fizessék tovább a társadalombiztosítási kifizetéseket azoknak, akik jogosultak az ukrán sorozásra. Ukrajnában nem szabad, hogy anyagi ösztönzőket kapjanak a sorozás elkerülésére” – mondta Sikorski a nemzetközi vezetők kijevi konferenciáján. „Nem emberi jog, hogy fizetést kapjanak azért, hogy elkerüljék a sorozást, hogy megvédjék a hazájukat. Mi Lengyelországban nem teszünk ilyet”.
Sybiha támogatja Sikorski felhívását
„Itt az ideje valóban felvetni a kérdést, hogy az Európai Unió dolgozzon ki programokat az ukránok hazatérésére. Ehhez természetesen meg kell teremteni a megfelelő feltételeket. De ennek napirenden kell lennie. És támogatom Sikorski miniszter úr ötletét” – mondta Sybiha.
Közel 31 hónapja tart az Oroszország elleni háború, és mivel Moszkva erői lassan, de folyamatosan nyomulnak előre Kelet-Ukrajnában, Kijevnek több katonára van szüksége a védelmi vonalak fenntartásához, a kimerült csapatok lecseréléséhez és a veszteségek pótlásához. Oroszországnak jelentős előnye van a harctéren a létszám és a fegyverek tekintetében, írja a Reuters.
Bajban van az ukrán hadsereg
Az év elején Ukrajna új törvényt fogadott el és más intézkedéseket vezetett be, többek között a hadkötelezettségre való behívási korhatár 27-ről 25 évre csökkentését, hogy felgyorsítsa a hadseregbe való bevonulás ütemét. az új törvény értelmében Kijev elrendelte, hogy a külföldön élő ukrán férfiaknak online kell megújítaniuk katonai behívójukat, és arra ösztönözte őket, hogy térjenek vissza Ukrajnába és csatlakozzanak a harchoz.
Ukrajna 2022 februárjában, Oroszország inváziójának kezdetén hadiállapotot rendelt el, megtiltotta a 18 és 60 év közötti férfiaknak, hogy külön engedély nélkül külföldre utazzanak, és megkezdte a civil férfiak folyamatos mozgósítását a fegyveres erőkbe.
Sok hadköteles korú férfi azonban még mindig külföldre menekült, hogy elkerülje a sorozást, miközben a jelentések szerint a hadsereg toborzási rendszerében korrupció van, ami lehetővé teszi, hogy egyesek megvesztegetéssel megússzák a katonai szolgálatot.
Ez is érdekelhet:
- A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
- Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé