Csellel foglalta el Budát és a Szent Koronát is ellopta a cseh király
Az Árpád-ház kihalása után a Magyar Királyságra zavaros évek köszöntöttek. A trón egyik jelöltje Vencel, a cseh király, II. Vencel fia volt, míg a másikuk I. Károly, az Anjou-ház sarja. A két párt küzdelmében a kezdeti sikereket követően I. Károly javára látszottak eldőlni az erőviszonyok. Hogy fia sorsának a kerekét megfordítsa, a cseh király sereggel jött Magyarországra. Ez a beavatkozás azonban kevésnek bizonyult a kedvező fordulathoz, ezért II. Vencel drasztikus lépésre szánta el magát.
Cseh király, magyar kérdés
II. Vencel cseh király IV. Béla magyar király (1235-1270) dédunokája volt, Árpád-házi Anna révén, aki V. István engesztelhetetlen ellenfeleként apja halála után Prágába menekült a magyar királyi kincstár értékeivel és aki a lányát a cseh királyhoz, II. Ottokárhoz adta feleségül. Az Árpád-ház kihalása után ezért felmerült lehetséges magyar királyként, ám ő maga végül a nyelvtudása hiányára hivatkozva a fiát javasolta, akit szintén Vencelnek hívtak.
A fiatal Vencel eleinte széles támogatói háttérnek örülhetett, mert ellenfele, I. Károly a pápa támogatását úgy élvezte, hogy az egyházfő a Magyarország felett gyakorlandó hűbéri jogait kívánta érvényesíteni Károly támogatásával és kijelölésével. A magyar klérus zöme és a magyar politikai elit azonban nem ismerte el a hűbéri viszonyt. A fiatal Vencelt 1301-ben meg is koronázták magyar királynak, ám az évek múlásával a pártja olvadozni kezdett. A legnagyobb magyar földbirtokosok egymás után álltak át Károly oldalára, Vencelt a népszerűtlen Kőszegi János, valamint Buda város polgársága támogatta, akik még a pápát is kiátkozták ebben az időben.
II. Vencel cseh király közben széles koalícióval találta magát szembe, hiszen Károly szövetkezett a Habsburgokkal, ráadásul a megszerzett lengyelországi királysága sem állt stabil lábakon. Hogy fia helyzetét biztosítsa, nagy sereggel érkezett Magyarországra. 1304 júliusában tábort vert az Esztergommal szemközti Kakatnál (ma: Párkány) és felszólította az érseket, hogy koronázza meg ismét a fiatalabb Vencelt. Az érsek azonban erre nem volt hajlandó, mivel Károlyt támogatta, ezért elmenekült a városból. Ezután Vencel elfoglalta és bosszúból feldúlta Esztergomot.
Amikor seregével letáborozott Buda körül, fényes ünnepségekkel fogadták. A derűs fogadtatás után azonban hamar elborult a kedve, hiszen rá kellett jönnie, hogy a fia leginkább az élvezeteknek és a lakomáknak él, támogatói pedig inkább haszonlesőkből, mint a királyságot az ifjabb Vencel jogara alatt megszilárdítani kívánókból áll. A seregét közben járvány tizedelte, Morvaországot pedig megtámadták a Károllyal szövetséges Habsburgok. Ezért úgy döntött, hogy hazatér, ám vinni akarta a fiát és a Szent Koronát is a magyar fővárosból, ami a döntés skandallum jellege miatt nem tűnt egyszerűen kivitelezhetőnek. Ezért rafináltabb megoldást kellett bevetnie.
Ünnepélyes cselvetés
1304 augusztusában egy ünnepnap előtt arra kérte a jelenlévő egyházi és világi halmasságokat, hogy a következő napon esedékes szentmiség szeretné a fiát, a királyt, teljes díszben, a Szent Koronával a fején látni. Sőt, azt is hozzátette, hogy ha már ezt megteszik neki, egyúttal a koronázási szertartást is mutassák be, mert szeretné megismerni a magyar uralkodóavatási szokásokat. A magyar egyházi és világi előkelők nem fogtak gyanút, teljesítették a király kérését.
Másnap ezért az ifjabb Vencel fején a Szent Koronával, a palástot, a sarkantyút és a kardot viselve, egyik kezében a jogarral, másikban a Szent Jobbal, Szent István kézereklyéjével díszítve vonult be a budai Boldogságos Szűz templomba. Mialatt a magyarok a szertartáson ültek, a cseh fegyveresek a nyitott kapukon át beléptek a várba és megszállták a stratégiai pontokat. Mikor a királynak elárulták a terve sikerét, a mise végét meg se várva a fiával együtt visszatértek a királyi palotába.
A magyar előkelők és a budai polgárok gyanakvását azzal akarta elaltatni, hogy a palotában díszes lakomát rendeztetett a résztvevőknek, gazdag adományokat tett és pénzajándékokat osztogatott. A lakoma alatt kifejezte szándékát, hogy összeszedi a seregét és a Tiszához indul, hogy megütközzön Károllyal. Nem sokkal később a magyar előkelőkkel, valamint Werner fia László budai főbíróval és a budai polgárokkal, valamint a seregével együtt átkelt Pestre, amit a Károly elleni hadműveletek elkezdésével indokolt. Amikor azonban kiért a pesti síkságra, közölte a táborában tartózkodó magyarokkal, hogy rossz híreket kapott otthonról, ezért észak felé fordul és visszatér Csehországba a fiával együtt, de ígéretet tett arra, hogy amint legyőzi ellenségeit, visszatér. A magyarokat arra kérte, hogy maradjanak vele és kísérjék el őt a határig.
A soha viszont nem látásra!
A táborban tartózkodó magyarok alighanem már ekkor rádöbbentek a kétszínű játékra, de a cseh seregtől körülvéve nem volt különösebb választásuk, mint követni a királyt. Azonban a fővárostól távolodó seregben a cseh uralkodónak már egyre kevésbé kellett alakoskodnia. Augusztus közepén, a határ felé tartó menetelés közepette megvádolta Werner fia László budai főbírót és 16 társát, hogy összeesküvést szőttek a fia elveszejtésére, ezért fogságba vetette őket és magával hurcolta Prágába.
A távozóban lévő cseh uralkodót felkereste a győri püspök és arra kérte, hogy legalább a koronázási jelvényeket ne vigye magával külföldre, mert az ellentétes az ország szokásaival. A király azonban azt felelte, hogy a koronázási jelvények helye a törvényes magyar király mellett van, a fia pedig törvényes magyar király, aki saját szándéka szerint távozik külföldre. A koronázási jelvények ezért külföldre távoztak.
A morvaországi út utolsó szakasza már nem telt zavartalanul, Csák Máté ugyanis nem segítette a távozó Vencelt. A cseh sereg végül Szenic várának ostromával küzdötte magát ki Magyarországról. A Szent Korona elvitele, valamint a magyarországi kaland nem zárult pozitív következményekkel Vencelre nézve. Egy év sem telt el, 1305. június 21-én II. Vencel cseh király vélhetően tuberkolózisban elhunyt. A magyar királyi címet megszerző fia sem élte túl sokkal, 1306. augusztus 4-án egy lakoma alatt az árnyékszékre vonult, ahol gyilkosság áldozata lett. Még a halála előtt megállapodott Ottó bajor herceggel, hogy a Szent Koronát átadja neki.
(A cikk írásához felhasználtuk Kádár Tamás tanulmányát)
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban