Tudtad, hogy értékes középkori műemlékre építették a budavári Hilton szállodát?
Hiába dübörgött a szocializmus, nagyon nem álltunk jól nyugati valuta ügyében, amire szégyen-nem szégyen, égető szüksége lett volna népköztársaságunknak. Erre hivatkozva döntötte el – az urban legend szerint – Kádár János MSZMP főtitkár tűzijátéknézés közben épp az InterContinental teraszán, hogy az első kelet-európai Hilton a várnegyedben legyen. Mert bizony a legjobb valutaforrás a nyugati turista volt, ezért őket a legszebb kilátással rendelkező hellyel igyekeztek idecsábítani.
Miből lett a Hilton?
A közönség a hírek hallatára nemtetszésének adott hangot a nem kimondottan odavaló modern szállodaépítési tervek miatt, és felépült hotelt látva, a mai ember sem gondolkodik másképp.
Mielőtt bármi elkezdődött volna, a telket régészetileg fel kellett tárni, ami majdnem öt évig húzódott. A Halászbástya mögött, a hotelnek kiszemelt foghíjtelken a régi pénzügyminisztériumot elszállásoló jezsuita kolostor és a középkori Domonkos-rendi Szent Miklós-templom maradványai álltak. Miután a II. világháborúban az épületegyüttes kiégett, a templomtorony és a minisztérium copfstílusú falán kívül minden csupa romhalmaz volt.
A domonkos rendet, mint koldulórendet 1215-ben alapították azzal a feladattal, hogy az eretnekmozgalmakat fékezzék meg, illetve a pogányok között missziós tevékenységet folytassanak. Céljaik elérése érdekében kolostoraikat kifejezetten városokba telepítették.
A budavári domonkos szerzetesrend Szent Miklósról elnevezett templomának és kolostorának alapját egy négyszög alapú kápolna képezte, melynek kibővítése 1254-ben készült el. Ekkor a rend itt tartotta a legmagasabb szintű vezetői nagygyűlését a „capitulum generale”-t, mely egyben ellenőrizte a domonkosok magyarországi működését is.
A kolostorban állították fel 1305-re a rendtartomány főiskoláját. A Szent Miklós-tornyot a 15. század elején építették, Mátyás király idejében pedig elkészült a kerengő udvarán megtalált kút. Buda 1530-as ostroma során az épület megsérült, a szerzetesek elhagyták. A török hódoltság idején egy ideig még álltak a maradványai, de Buda visszavétele előtt elbontották, alapfalait és pincéit betemették.
A Széchenyi György alapította jezsuita rend épületkomplexuma 1687 és 1703 között épült a domonkos kolostor területén, azzal szemben és attól délre, a Mátyás-templommal összeépítve. A jezsuita rend 1773-as eltörlésekor a kibővített épület először az egyetemes papnevelde, majd II. József királyi kamarájának otthona lett. A copf stílusú homlokzati falmaradványok ebből az időszakból származnak. Az épület a második világháború idején teljesen kiégett, addig a pénzügyminiszter tulajdonában volt.
Megépül a Hilton
A második világháborús ostrom során jelentősen megsérült Várnegyed romos területén az 1960-as években kezdődtek átfogó régészeti ásatások. Ennek során tárták fel a 13. századi domonkos kolostor, a Mátyás-címeres kút, a kerengő, a Szent Miklós-torony és a 18. század fordulóján épített jezsuita kollégium maradványait.
Már a kezdet kezdetén nyilvánvalóvá vált, hogy a Hilton megépítéséhez jelentős kompromisszumokra lesz szükség ahhoz, hogy a műemléki részletek bemutatása mellett a városképi megfontolások és a korszerűség kritériumai is érvényesüljenek.
A Hess András téri homlokzat visszaállítása hellyel-közzel megvalósult, de a Miklós-tornyot felmagasítása már véleményes. A gond azonban nem is ebből az irányból adódik. A Hilton nemcsak a Vár képét változtatta meg, hanem a budapesti látképet is, hiszen a rendkívül modern épület a pesti Duna-partról is jól látható lassan 50 éve.
A szálloda szilveszteri bállal nyitott 1976. december 31-én (aznap, amikor az észak-déli metró első szakaszát is átadták a Nagyvárad tér-Deák tér között).
A történelmi épületek iránt érdeklődők se jártak jól, hiszen a középkori falmaradványok fölé épült a Hilton szálló ritkán tud látogatási lehetőséget biztosítani anélkül, hogy nagy forgalmukban ne okozzon ez fennakadást. A templom hajója napjainkban omlásveszélyessé vált. Kerítésen keresztül tudunk a hotel területén kívülről ide bekukucskálni, azonban a pazar kerengő, vagy az egyéb belső terek a szálloda belteréhez tartoznak, és kívülről láthatatlanok.
Budai várral kapcsolatosan még az 50 éve került elő a szenzációs lelet a budai vár területén című írásunkat ajánljuk.
Forrás: H. Gyürky Katalin: Budai domonkos kolostor, Jancsó Ágnes: Szálloda műemléki konzerválással – 40 éves a budapesti Hilton
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső