Tucatnyi csontvázat és 10 koporsót talált egy francia férfi a pincéje felújításakor
Egy francia férfi a pincéjének felújítása során több tucat középkori csontvázat és 10 szarkofágot fedezett fel. A Párizs egyik külvárosában feltárt maradványok segítségével a régészek több mindent megtudhatnak a korai középkorban és ókor végén élt lakosság jobb megértéséhez vezethetnek.
A területen egyébként egy korai középkori temetőt már feltártak, és korábbi ásatások során több, a későbbi középkorra jellemző gipszszarkofágot is találtak. A régészek leereszkedtek a férfi pincéjéhez, és 52 négyzetméteres területen végeztek ásatásokat. Megállapították, hogy a temetkezések párhuzamos sorokba voltak rendezve, és ez a gyakorlat úgy tűnik, hogy a temető 700 éven át, a Kr. u. 3. és a 10. század között tartott. A legutóbbi ásatás arra enged következtetni, hogy a temető még régebbi, mint korábban gondolták, az első temetkezések ugyanis több mint 1500 évvel ezelőttről, a késő ókorból származnak.
Rengeteg mindent kell még megfejteni a csontvázak kapcsán
A temetkezési gyakorlat a középkor kezdetére, Kr. u. 500 körül alakult ki, amikor is a holttesteket gipszszarkofágokban temették el. Ez a gyakorlat különösen elterjedt Île-de-France-ban, a Párizs környéki régióban, ahol a sírok külső falait néha dekorációval is ellátták. A szarkofágok legyezőszerűen voltak elhelyezve, azonban egyetlen darab sem volt díszes az Archeodunum tudósai szerint. Elmondták továbbá, hogy bár nem ritka, hogy egy koporsó több halottat is tartlmazzon, jelen esetben mindegyikben csak egy testet találtak.
A síroknak nem voltak különösebb jelzései, de az egyiknek a tetején egy vágott és faragott puha kőtömb volt. „Egy rozetta egy részét véltük felfedezni, míg a túloldalon egy latin kereszt és egy körbe írt kereszt látható. Ezek a motívumok rendszeresen előfordulnak a gipszszarkofágokon, és a temetkezési tartományt idézik, de a keresztény imahelyek homlokzatán is megjelenő díszítésekre emlékeztetnek”.
A régészek tervei szerint a csontvázakat laboratóriumban fogják elemezni, hogy meghatározzák az elhunytak nemét, életkorát és életkörülményeit. A kutatók szerint a további vizsgálatok segíthetnek jobban megérteni az ókori és a középkori lakosságot, de a temetkezési hagyományok alakulását is megérthetik ezekben az időszakokban.
Az ásatásról készült képek ITT tekinthetők meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű