6 meglepő tény az egyiptomi rabszolgák életéről
Az ókori Egyiptomban rengeteg rabszolga élt, mindennapjaikról azonban nem tudunk túl sok mindent, több dolog pedig egyenesen tévhitként él a köztudatban. Íme hat kevésbé ismert tény az egyiptomi rabszolgák életéről.
1. Gyerekrabszolgák
Bár gyermekek is lehettek rabszolgák, erre szigorú korlátozások vonatkoztak. A rabszolgák gyermekei általában gazdáik tulajdonának számítottak, mégis sok esetben törődtek velük, és nem végezhettek nehéz fizikai munkát. Ehelyett gyakran kézműves mesterségekre tanították őket, sőt, volt, hogy oktatásban részesültek, írja az Ancient Origins.
2. Foglalkozásuk
Bár sokan erre gondolnánk, nem minden szolga dolgozott nehéz fizikai munkát. Néhányan írnoki vagy számviteli munkákat végeztek, melyek köztiszteletben álló pozíciók voltak. Bár az írnokok többsége szabad ember volt, bizonyos rabszolgák is betöltöttek ilyen pozíciókat. Ez azt mutatja, hogy számukra is nyitva álltak a felemelkedés, az előrelépés lehetőségei.
3. A piramisok építése
A közhiedelemmel ellentétben nem rabszolgák építették a piramisokat. Régészeti leletek arra utalnak, hogy az építők képzett munkások voltak, akik a munkájukért fizetést kaptak. Bár sokáig élt a feltételezés, hogy rabszolgákkal építtették ezeket az óriási szerkezeteket, ez idővel megdőlt, hiszen leletek és kutatások szerint a munkások közeli településeken éltek, és különböző juttatásokat élveztek munkájukért cserébe.
4. A királyi udvar rabszolgái
A királyi udvarban dolgozó rabszolgák gyakran jobb körülmények között éltek, mint a szabad parasztok, hiszen a királyi család vagy nemesek szolgálata magasabb társadalmi státuszt, jobb életkörülményeket és előrelépési lehetőségeket biztosított. Valószínű, hogy ezt a kedvező bánásmódot a lojalitás és a bizalom biztosítása érdekében alkalmazták.
5. A rabszolgák jogai
Az egyiptomi rabszolgáknak voltak bizonyos jogaik is. Bár tulajdonnak számítottak, joguk volt jövedelemre szert tenni, családot alapítani, sőt egyes esetekben tulajdont is birtokolhattak. Egyiptom ezekkel a jogi lehetőségekkel fejlettebb volt, mint más ókori kultúrák.
6. Szabadulás
A rabszolgák többféleképpen is szabaddá válhattak. Megvásárolhatták szabadságukat, vagy hűséges szolgálatukért a gazdájuk felszabadíthatta őket, de akár a fáraó is dönthetett szabadon bocsátásukról. Az adósság miatt rabszolgasorba került emberek gyakran csak ideiglenesen szolgáltak, amíg tartozásaikat meg nem fizették, ami egyfajta társadalmi mobilitásra utal.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé