3200 éves katonai laktanyát tártak fel Egyiptomban: II. Ramszesz nevével díszített kard került elő
Régészek egy 3200 éves katonai laktanya maradványaira bukkantak Egyiptomban. A lelőhelyen számos értékes leletre bukkantak, köztük egy II. Ramszesz nevét viselő kardra. Az újonnan feltárt kaszárnyák valószínűleg azért épülhettek, mert a líbiaiak egyre nagyobb fenyegetést jelentettek az ókori Egyiptom számára.
Az egyiptomiak szent tehene
A laktanyához számos raktár tartozott, amelyeket gabona tárolására és kenyérsütéshez használt kemencék számára alakítottak ki a Live Science beszámolója szerint.
Az ásatások során állati csontokat tartalmazó edények, köztük halcsontok is előkerültek. “Több tehén sírját is felfedezték” – nyilatkozta Ahmed El Kharadly, az egyiptomi Turisztikai és Régiségi Minisztérium régésze, aki a feltárást vezette.
Az ősi egyiptomiak számára a tehén az „erőt, bőséget és jólétet” jelképezte, égi istenségként tisztelték őket – állítja az egyiptomi minisztérium egy közleményben. El Kharadly azonban úgy véli, hogy ebben az esetben a teheneket élelmiszerként használták fel, mivel csontjaikat egy gabonasiló közelében, egy kemence mellett találták meg. Ezen jelek szerint “a húst feldarabolták, megszárították, majd tárolták a silókban” – mondta.
A II. Ramszesz nevével ellátott kard
A régészek fegyvermaradványokra is bukkantak, köztük egy bronzkardra, amelyre II. Ramszesz neve volt vésve. A kard egy kis helyiségben került elő, közel egy olyan részhez, ahol az ellenség valószínűleg bejuthatott a laktanyába. Ez arra utalhat, hogy a kardot harci célokra használták, és nem csupán dísznek – mondta El Kharadly.
A helyszínen két mészkőtömböt is találtak. Az egyiken egy hieroglif felirat II. Ramszeszt is említi, míg a másikon egy Bay nevű hivatalnok neve szerepel.
A laktanya egy katonai út mentén helyezkedett el a Nílus-delta északnyugati részén, ahonnan az egyiptomi csapatok megvédhették a területet a nyugati sivatag vagy a Földközi-tenger felől érkező támadások ellen.
„Ez a felfedezés fontos betekintést nyújt II. Ramszesz hadseregének stratégiájába és logisztikájába” – nyilatkozta Peter Brand, a Tennessee-i Memphis Egyetem professzora. Más, Ramszesz által építtetett katonai erődítmények is ismertek az északnyugati területekről, de ezek nem maradtak fenn ilyen jó állapotban – tette hozzá Brand.
Brand szerint a bronzkard “valószínűleg egy magas rangú tiszt ajándéka lehetett, amelyet királyi jutalomként kapott”.
Anthony Spalinger, az új-zélandi Aucklandi Egyetem professzora szerint az ásatások eredményei egybevágnak az írott forrásokkal, amelyek a líbiaiak egyre növekvő fenyegetésére utalnak. “A laktanya célja Egyiptom határainak védelme volt” – mondta Spalinger.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történik, ha eltűnnek a csúcsragadozók? Teljes ökológiai katasztrófa…
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet