2700 éves bronzpajzsokat találtak egy leomlott vár maradványai alatt
Egy régészcsoport három bronzpajzsot és egy sisakot tárt fel, amelyek több mint 6 méternyi törmelék alatt voltak eltemetve a törökországi Ayanis várának helyén.
A leletek nagyjából 2700 évesek, a sisakon található díszítések pedig arra utalnak, hogy valószínűleg egy istennek vagy királyi családnak adott szertartási ajándékok voltak.
Mehmet Nuri Ersoy török kulturális és idegenforgalmi miniszter szerint a leleteket az Ayanis városánál zajló ásatások során találták, amely Urartu, az anatóliai történelem egyik ősi királyságának utolsó és legnagyobb városa volt, számolt be a Popular Mechanics.
„Az ásatások során előkerült leletek között három bronzpajzs és egy bronzsisak is található, amelyeket Haldinak, az urartui főistennek szenteltek.”
Az istenségnek szentelt monumentális templomkomplexumban talált leletekből megállapítható, hogy „az urartui fémművesség magas szintű volt”.
Ayanis-vára Törökország keleti részén, egy sziklás dombon található található, és ez volt az utolsó nagyobb vár, amelyet az Urartu Királyság emelt, valószínűleg II. Rusza király uralkodása alatt, a Kr. e. 7. század közepén.
Az építmény egyszerre volt erődítmény és királyi rezidencia, amely a benne épült templommal együtt mindössze 20-25 évig állt, mielőtt egy földrengés elpusztította.
„A pajzsokat és a sisakot körülbelül hat-hét méter mélyen találtuk meg” – mondta Mehmet Isikli, az Atatürk Egyetem régészeti tanszékének projektvezetője a Hurriyet Daily News szerint.
Hozzátette, hogy a leletek figyelemre méltóan jó állapotban vannak. „Bár vannak kisebb törések rajtuk, bízunk benne, hogy a restaurálási munkákkal teljes mértékben megőrizhetjük őket”.
A csapat elmondta, hogy a bronzpajzsokra egy egykori szertartási helyiségben találtak rá. Elmondásuk szerint a sisakon található bonyolult díszítések miatt azt lehet feltételezni, hogy szertartások során használták.
„Ezek a pajzsok valószínűleg a királyi családhoz vagy egy elit harcos csoporthoz tartoztak, mivel az urartiak köztudottan ilyen tárgyakat ajándékoztak a nemességnek” – mondta Isikli.
Korábban is találtak már bronztárgyakat az ősi várban: összesen mintegy 30 bronzpajzsot fedeztek fel a helyszínen a 36 éve tartó ásatási projekt során, sokat közülük a templom területén.
A templomban található pajzsokat valószínűleg Haldi istenségnek szentelték, akinek a katonaság védelmét tulajdonították a csaták során.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban