A vízivás nem is jó a másnaposságra, derül ki egy új kutatásból
Tapasztaltad már, hogy másnaposan porzik a veséd, de hiába ittál rengeteg vizet, nem lettél jobban? Tudományosan teljesen logikusnak tűnik.
A másnap ugyanis sokkal több tünetből tevődik össze, mint a kiszáradás. És gyanús, hogy a főbb problémákon a folyadékbevitel nem segít. Mitöbb, egy háborgó gyomrot hirtelen nagy mennyiségű folyadék még komolyan meg is bolygathat.
Egy nemzetközi kutatócsoport az Utrechti Egyetem farmakológusa, Marlou Mackus vezetésével 13 korábbi vizsgálat során gyűjtött adatokat elemzett, és kereste a dehidratáció és az alkoholfogyasztás, illetve a vízfogyasztás és a másnap intenzitása közötti kapcsolatra utaló jeleket.
Mi okozza a másnaposság tüneteit?
Bár a másnaposságnak nincs egyetlen mindenért felelős oka, számos tényező hozzájárulhat, írja a National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. A legalapvetőbb persze az enyhe kiszáradás: az alkohol vízhajtó hatással van a szervezetünkre, fokozza a vizelettermelést. Ez növeli a kiszáradás kockázatát, amit a másnappal járó fej- és testfájás, gyomorforgató hányinger és általános rossz közérzet mögött sejthetünk. Sokan számolnak be arról is, hogy az előző esti italozás után reggel szomjasnak és száraznak érzik a szájukat.
Az egyéb nehezítő tényezők között szerepel még a zavart alvás, a gyomor-bélrendszeri irritáció és az alkohol okozta gyulladás. Továbbá az alkohol anyagcseréje, elsősorban a májban egy acetaldehid nevű vegyületet hoz létre, amely egy mérgező, rövid életű melléktermék. Végezetül pedig azt se felejtsük el, hogy a felszabadító ittas állapot után a szervezet úgy éli meg a kijózanodást, mint egy elvonást.
De térjünk vissza a kiszáradáshoz: a másnap lényegében csak ennyit fed?
Bár az adatok nem zárták ki, hogy a kiszáradás és a másnaposság egyszerre fordul elő, nem volt bizonyíték arra, hogy a kettő közvetlenül összefügg, írja a Science Alert. Az egyik nem okozza a másikat, ami azt jelenti, hogy az elvesztett víz pótlása nem lesz nagy hatással a másnap legrosszabb részeire.
„Ez az áttekintés arra a következtetésre jut, hogy a másnaposság és a dehidratáció az alkoholfogyasztás két együttesen előforduló, de egymástól független következménye” – írják a kutatók az Alcohol folyóiratban közzétett tanulmányukban.
Hogyan változtat a folyadékbevitel?
Az egyik vizsgálatban 826 diák vett részt, akik közül néhányan vízivással próbálták enyhíteni másnaposságukat. A vízivás sikerére azonban csak nagyon csekély volt a másnap enyhítése szempontjából. 29 fő, 18 és 30 év közötti résztvevők egy másik, a kutatók által áttekintett vizsgálatban 29-en számoltak be a másnaposság súlyosságáról és a szomjúság szintjéről az ivást követő napon. Kimutatták, hogy a kiszáradás érzése nem tartott olyan sokáig, mint más másnapossági tünetek.
„Míg a másnaposság jellemzően viszonylag tartós volt, a dehidratáció hatása általában enyhe és rövid ideig tartott” – írja Mackus és csapata. „A felmérés adataiból kiderült, hogy az alkoholfogyasztás alatt vagy közvetlenül utána történő vízfogyasztásnak csak szerény hatása volt a másnapi másnaposság megelőzésére. Emellett a másnaposság alatt elfogyasztott víz mennyisége nem volt összefüggésben a másnap súlyosságának és a szomjúságérzetnek a változásaival.”
Fontos szem előtt tartani, hogy az áttekintett tanulmányok mindegyike viszonylag kis létszámú alanyon alapult. Ráadásul mindegyik a másnap különböző aspektusait vizsgálta – például azt, hogy egyesek miért tapasztalják rendszeresebben, mint mások -, ahelyett, hogy közvetlenül a vízivásra mint másnaposság-megelőzési módszerre összpontosítottak volna.
„Összességében a tárgyalt tanulmányok arra utalnak, hogy a vízfogyasztás az ivás alatt vagy közvetlenül utána nem hatékony a másnaposság megelőzésében, és hogy a másnaposság napja alatt elfogyasztott víz mennyisége nincs szignifikáns kapcsolatban a másnaposság súlyosságának változásával” – írják a kutatók.
De akkor hogyan minimalizáljuk a károkat?
Mivel a másnap több tényezőből tevődik össze, eltérő szervekből kiindulva, ezért a tüneteket is változatos módokon lehet kezelni. Az viszont alapvető, hogy jobb elébe menni a dolgoknak és kiegészíteni az ivást néhány egészséges elemmel, mint utólag elnyomni a már meglévő másnapot, írja a Healthline.
Nyilván a legcélszerűbb, ha a bevitt alkohol mennyiségét csökkentjük. Azért a vizet sem szabad teljesen elfelejteni. Továbbá hasznos lehet vitaminokat és ásványokat (főleg B-vitamint és cinket) bevinni, hagyni időt kialudni magunkat és tartalmasan enni. Kicsit kevesebb energiát igénylő, de azért viszonylag hatékony segítségnek pedig érdemes izotóniás sportitalokat vagy zsíros és olajos ételeket enni – utóbbi semmiképp nem mondható egészségesnek, de az alkohol lebontását gyorsítja.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egymilliárd évvel ezelőtt a Grand Canyon teljesen máshogy nézett ki, mint ma
Valamit telibe talált egy fekete lyuk sugárnyalába, de a kutatóknak fogalma sincs, mi lehet az
Magyarország koronái
NATO-főtitkár: Háborús gondolkodásmódra kell váltanunk
Lehet, hogy valami mégis képes kijutni a fekete lyukakból?
Ez a férfi egy alig ismert betegség miatt több mint 10 éven keresztül volt saját testének rabja