A jövő pénze: hogyan terjednek világszerte a digitális valuták?
A világ fejlődésével egyre elterjedtebbekké válnak a különféle fizetési módok. Az Atlantic Council szeptemberi jelentésében a központi bankok digitális valuta (CBDC) bevezetésének állapotát vizsgálta.
A CBDC egy virtuális pénz, melyet a központi bankok felügyelnek és bocsátanak ki. Célja, hogy digitális lehetőséget kínáljon a társadalom számára a virtualizálódó gazdaságban.
Már napjainkban is többezer digitális valuta létezik, melyeket általában kriptovalutáknak nevezünk. Ezek közül az egyik leghíresebb a bitcoin. Másik típusa a stabilcoin, melyek árfolyamát egy eszközhöz vagy valamilyen valutához, például a dollárhoz kötik. Ezek azonban különböznek attól, amikor egy központi bank bocsát ki digitális valutát.
A jelentés kiemeli, hogy míg 2020 májusában 35 ország foglalkozott ezzel a kérdéssel, napjainkra 135 ország és valutaközösség vesz részt a CBDC kifejlesztésében, ami a világ GDP-jének 98%-át adja. Összesen 65 ország van előrehaladott fázisban, ami a fejlesztést, kísérleti vagy indítási szakaszt jelenti.
Digitális pénznemek
A digitális jüan a világ legnagyobb CBDC rendszere, melynek tranzakciós volumene 2024 júniusában elérte a 7 billió digitális jüant (ami több mint 349,5 ezermilliárd forint).
Az európai országok esetében kísérleti szakaszban van a digitális valuta bevezetése. Az Európai Központi Bank 2021 júniusától foglalkozik digitális euró projekttel, mely jelenleg az előkészítő szakaszban van, ami magába foglalja a jogszabályi keretek létrehozását, a magánszektor feltérképezését és a partnerek kiválasztását, valamint a tesztelési folyamat megkezdését.
A Magyar Nemzeti Bank is elkötelezett a CBDC kutatások iránt. Célkitűzésük, hogy amennyiben politikai vagy gazdasági igény merülne fel a digitális valuta bevezetésére, az minél rövidebb idő alatt teljesíthető legyen.
A G20 országok mindegyike foglalkozik a CBDC bevezetésével, 13 állam már a tesztelési szakaszban jár, például Brazília, Japán, India, Törökország. Az Amerikai Egyesült Államok hat nagy központi bankkal együttműködve részt vesz az Agorá nevű CBDC projektben. A képviselőház már korábban elfogadott egy törvényjavaslatot, mely tiltja az amerikai polgárok számára a digitális valuta közvetlen kibocsátását, de a szenátus még döntött a kérdésben.
Három országban – Nigériában, a Bahama szigeteken, Jamaicában – már teljeskörűen lezajlott a CBDC bevezetése.
A CBDC bevezetése előtt az országoknak azonban számos kihívásra és nemzetbiztonsági kockázatra megoldást kell találniuk. A polgárok, amennyiben egyszerre túl sok pénzt vonnak ki a bankokból a digitális valuták vásárlásával, negatívan befolyásolhatják a bankok hitelezési képességeit, ami főként az instabil pénzügyi rendszerrel rendelkező országok esetében jelent problémát. A digitális valuták működési rendszere nagyban kitett a kibertámadásoknak. Korlátozza az egyes államok képességét a határon átnyúló tranzakciók követésére, ezért a CBDC bevezetését megelőzően az országoknak olyan komplex szabályozási rendszert kell létrehozniuk, mely kiterjed a magánélet védelmére, a fogyasztóvédelemre és a pénzmosás megakadályozására is.
A jelentés jól mutatja, hogy a központi banki digitális valuták jövője még formálódik, de egyértelmű, hogy a világ kormányai egyre nagyobb figyelmet fordítanak ezekre az eszközökre.
Vendégszerő: Jeso Eszter
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű