Több mint 4,5 milliárd évvel ezelőtt a Naprendszerünk még kialakulóban volt, tele gázfelhőkkel, porral és törmelékkel. Ebben a kaotikus környezetben lassan formálódtak a bolygók, köztük a Föld is. Azonban ebben az ősi Földön valami hiányzott, ami ma már szerves része az éjszakai égboltnak: a Hold.
A Hold eredete sokáig rejtély volt a tudósok számára, és számos elmélet született arról, hogyan jöhetett létre. Korábban azt gondolták, hogy a Hold egy időben formálódott a Földdel, esetleg valahonnan máshonnan, például a Vénusz környékéről érkezett. Azonban ezek az elméletek nem adtak magyarázatot a Hold különleges tulajdonságaira és azokra a rejtélyes kőzetmintákra, amelyeket az Apollo-küldetések során gyűjtöttek be a Hold felszínéről — számolt be róla a PBS Eons.
Holdi kőzetminták és a Föld hasonlósága
Amikor a tudósok megvizsgálták ezeket a mintákat, döbbenetes felfedezést tettek: a Hold és a Föld kőzetei kémiailag nagyon hasonlóak. Különösen az oxigén izotópok (O-16, O-17, és O-18) arányai megegyeztek. Ez arra utalt, hogy a Hold valójában a Földből származhat. Az izotópok ugyanis a Naprendszer különböző pontjain más-más arányban fordulnak elő, így ezek a hasonlóságok azt sugallták, hogy a Hold és a Föld közös eredetű lehet.
A két bolygó találkozása
Az egyik legelfogadottabb elmélet szerint a Hold egy hatalmas ütközés következtében keletkezett, amely során egy Mars méretű ősi bolygó, amelyet Theiának neveztek el, nekiütközött a fiatal Földnek. Az ütközés hatalmas energiákat szabadított fel, ami részben megolvasztotta mindkét bolygót, és a kilökődött törmelékből jött létre a Hold.
Ez az elmélet sok mindent megmagyarázott, például a Hold méretét, alacsony vastartalmát és azt a tényt, hogy a Hold egykor forró, magmaóceánnal borított lehetett. Azonban volt egy probléma: a modellek szerint a Hold főként Theia anyagából kellett volna álljon, de a holdi kőzetek izotópjai túlságosan is hasonlítanak a Föld anyagához.
Az „izotópos válság” és új elméletek
A tudósok hosszú évekig finomították a modelleket, hogy megmagyarázzák, miért hasonlítanak ennyire a Hold és a Föld izotópjai. Egyes elméletek szerint a Föld gyorsabban forgott az ütközés idején, vagy talán folyékonyabb volt, ami lehetővé tette a Theia anyagának alaposabb keveredését a Föld anyagával. Más modellek kisebb ütközések sorozatát vagy egy „ütközés és szökés” forgatókönyvet is felvetettek, ahol Theia nekiütközött a Földnek, majd tovább haladt.
A legújabb modellek és felfedezések
2022-ben egy új, nagy felbontású számítógépes modell hozott áttörést. Ebben a szimulációban a Földet elérő ütközés után egy hatalmas anyagcsomó vált le a Földről, amelyből később a Hold jött létre. A modell azt is megmutatta, hogy a Hold külső része akár 60%-ban földi anyagból állhat, míg a Theia nyomai mélyebben rejtőzhetnek.
2023-ban egy másik tanulmány még tovább vitte ezt az elméletet, amikor kiderült, hogy a Föld mélyén található két hatalmas, rejtélyes terület, amelyeket „nagy alacsony sebességű provinciáknak” (LLVP) neveznek, valószínűleg Theia maradványai lehetnek. Ezek a területek sűrűbbek, és a kutatók úgy vélik, hogy Theia vasban gazdag köpenyének részei gyűlhettek itt össze, miután az ütközés során a bolygó magja a Föld belsejébe került.
A Hold eredetének rejtélye
Bár a Hold keletkezéséről szóló elméletek folyamatosan finomodnak, még mindig nem tudunk minden részletet. Az viszont biztosnak látszik, hogy a Hold létrejötte egy hatalmas, kozmikus ütközés eredménye, amely nemcsak a Holdat hozta létre, hanem a Földet is jelentősen átalakította. A tudósok további kutatásokkal és holdi kőzetek elemzésével próbálják megoldani ezt a kozmikus rejtvényt.
A Hold tehát nemcsak egy lenyűgöző égitest az éjszakai égbolton, hanem a Föld múltjának titkos krónikása is, amely segít megérteni bolygónk kialakulásának történetét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Léteznek nem gömb alakú bolygók?
Új elmélet: ezért érezzük, hogy 2020 óta szabályosan repül az idő
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra