A kínai ingatlanpiac válsága dominóként boríthatja a világgazdaságot
Mit kell tudni Kína ingatlanpiacáról, és milyen következményekkel járhat, ha nem oldják meg a jelenlegi válságot?
Kína a modern világ egyik vezető gazdasági és politikai nagyhatalma, azonban ez a gazdasági státusz meglehetősen törékeny oszlopokon nyugszik. Számos részletében emlékeztet az 1986 és 1991 között kialakuló japán ingatlan- és gazdasági buborékra, amelynek 1992-es kipukkadása máig hatással van a szigetországra. Kína esetében egy esetleges gazdasági buborék kidurranásnak még súlyosabb, akár az egész világgazdaságra kiható következményei lehetnek. Az ehhez vezető egyik első lépés pedig a kínai ingatlanszektor válsága.
Miért van válságban a kínai ingatlanpiac?
A távol-keleti ország gazdaságának egyik fő pillére az ingatlanszektor, amely sikerének csúcsán a nemzeti GPD 29%-át, tehát közel egyharmadát adta. Azonban a 2022-es válságot követően egyre súlyosabb válságba süllyedt, 2023 decemberére a pekingi ingatlan árak 10-30%-os zuhanást produkáltak. A lakóövezeti házeladások száma 31%-ot zuhan 2024 márciusára, míg Kína 100 legnagyobb ingatlanfejlesztő cége 47 százalékos új ingatlaneladási csökkenésről számolt be a 2024 januárjától áprilisig terjedő időszakban – írja az ICIS.
A válság legfontosabb eleme a nagyszámú eladatlan és kihasználatlan épület és ingatlan, amelyek építése az ingatlanfejlesztők legfőbb munkája. Azonban így, hogy eladatlanul marad a nagyrészük, komoly veszteségeket okoznak ezen cégeknek, amelyek így hitelfelvételre kényszerülnek. Ezért hatalmas adósságokkal rendelkező megacégek alakulnak ki, amelyek több száz üresen álló épülettel és lakással rendelkeznek.
Az ingatlanpiac nehéz helyzetének első áldozata az Evergarden nevű ingatlanfejlesztő cég volt, amelyet 1996-ban alapítottak. Kína egyik legnagyobb ingatlanos cége volt egészen 2021-ig, amikor is hitelnemteljesítési eljárás alá vonták a több, mint 300 milliárd dolláros tartozása miatt. Ennek eredményeként 2024 januárjában a kínai bíróság a cég felszámolásáról döntött. Az Evergarden csupán az első dominó volt a sorban, ezt követte a Country Garden nevű ingatlanfejlesztő 205 milliárd dolláros tartozását követő felszámolása. A két ingatlan ipari óriás bukása komoly hullámokat vetett a kínai ingatlanpiacon, megingatva a belföldi piacot és kérdéseket vetett fel a főbb vállalatok hitelképességét illetően – írja a The Global Treasurer.
Mi Peking válasza a kibontakozó krízisre?
A kibontakozó válságot látva, a teljes összeomlást megelőzése céljából a kínai kormány igyekszik stabilizálni az ingatlanpiacot és a piaci szereplőket, ennek érdekében idén a People’s Bank of China (PBOC) egy 300 milliárd yuan-os (41.5 milliárd dollár) kölcsönprogramot hirdetett. A program célja az eladatlan lakások állami felvásárlása, amelyeket azután szociális lakásokká alakítana a kormány – írja a CNN.
Azonban az elmúlt évek intézkedései az ingatlanpiac megmentése érdekében csupán részleges eredményeket hoztak, leginkább csak lassítani tudták a lefelé tartó spirált. Tovább ronthatja a kínai ingatlanpiac helyzetét a nemzetközi politikai és gazdasági élet egyik legfontosabb eseménye, a 2024-es amerikai elnökválasztás. Donald Trump választási kampánya során ugyanis újabb, akár a 60%-ot is elérő vámokat ígért a kínai importcikkekre újraválasztása esetén, amely drasztikus emelkedés lenne a jelenleg érvényben lévő 25% körüli vámokhoz képest. A megemelt kereskedelmi tarifák komoly gazdasági fejtörést okozhatnának Pekingek, ugyanis akár 0,9%-os növekedés csökkenést eredményezhetnek. Így a kínai vezetés a jövőben kénytelen lehet csökkenteni a kínai ingatlanpiacnak nyújtott támogatások mértékét.
Mit tartogat a jövő?
A jövő tehát meglehetősen borongós a világ egyik vezető gazdasági hatalmának ingatlanpiaca számára. A globális kereskedelem és gazdaság egyik legfontosabb kérdése lesz az évtized hátralévő felében a kínai ingatlanpiac helyzetének alakulása, amely legrosszabb esetben magával ránthatja a teljes kínai gazdaságot is. Ez pedig az egész világgazdaságra, így Európára is kihatással lehet.
Vendégszerző: Lédig Dávid
Ez is érdekelhet:
- A jövő pénze: hogyan terjednek világszerte a digitális valuták?
- Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja