A 19. századi “rabszolgabiblia”, amit a britek saját szájízük szerint szerkesztettek össze
Ma már csak három példány létezéséről tudunk, de afelől nincs kétség, hogy egykor létezett egy “rabszolgabiblia”, amit brit hittérítők szerkesztettek össze. A készítők valószínűleg úgy ítélték meg, hogy az eredeti szöveg egyes részei veszélyesek lehetnek a rabszolgák engedelmessége szempontjából, így ezeket a részeket egyszerűen kiszedték.
A misszionáriusok célja az Afrikából származó rabszolgák megtérítése volt Brit-Nyugat-India, azaz a Karibi-térség területén, és az ezt segítő bibliai “válogatást” először 1807-ben adták ki – írja az Ancient Origins.
A Szentírásnak ez a furcsa, módosított változata végül szinte teljesen feledésbe merült, egészen 2017-ig, amikor is a Washington D.C.-ben található “Bibliamúzeum” kiállította az egyetlen fennmaradt amerikai példányt.
Miért kellett “átszerkeszteni” a Bibliát?
Az amerikai múzeum kurátora szerint a “rabszolgabibliából” az Ószövetségnek körülbelül 90 százaléka, az Újszövetségnek pedig a fele hiányzik. Ennek eredményeként tehát míg protestáns kánon szerinti Biblia 1189 fejezetből áll, a rabszolgáknak szóló változat csupán 232-ből.
Több elmélet is létezik arra vonatkozóan, hogy mi lehetett az oka annak, hogy a Biblia ekkora részét egyszerűen kihagyták, de a legtöbb szakember egyetért abban, hogy a helyi farmerek valószínűleg ellenezték a keresztény misszionáriusok érkezését, akik a rabszolgasorban lévő afrikaiakkal dolgoztak az ültetvényeiken. Azt gondolták ugyanis, hogy a Szentírás történetei esetlegesen felbátoríthatják a rabszolgákat arra, hogy megkérdőjelezzék a kiszolgáltatott helyzetük jogosságát, vagy hogy akár a saját szabadságukért küzdjenek. Így tehát például az alábbi Jeremiás könyvéből (22:13) származó sornak sem volt maradása.
Jaj annak, aki nem igaz úton építi a házát, és törvénytelen módon a felső szobáit, felebarátját ingyen dolgoztatja, és a bérét nem adja meg neki.
Egy ennél is pesszimistább teória szerint azonban még ennél is többről volt szó: a szerkesztők ugyanis nemcsak kiszedték az olyan részeket, amik fennforgást okozhattak, hanem különösen kihangsúlyozták azokat a részeket, amik a rabszolgákat engedelmességre ösztönözték. Ilyen például az alábbi részlet Pál leveléből az efezusiakhoz (6:5).
Szolgák! Félelemmel és rettegéssel engedelmeskedjetek földi uraitoknak, olyan tiszta szívvel, mint a Krisztusnak.
Azt, hogy ennek az egésznek volt bármi értelme, nehéz lenne bebizonyítani. A rabszolgák természetesen a Biblia nélkül is a szabadságukat akarták, és a Szentírás eredeti változatát is rengeteg olyan ember olvasta, aki teljes mértékben támogatta a rabszolgatartást.
Az esetről néhány éve az NBC is tudósított, ami az alábbi angol nyelvű videóban megtekinthető:
Ezeket is érdemes elolvasni:
A leghalálosabb nap az emberiség történetében
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egymillió embert sújtott ez a titokzatos betegség, majd nyomtalanul eltűnt
Íme Egyiptom kevésbé ismert piramisai a Középbirodalom korából
Miért Csókolózunk? Az Evolúciós Gyökerek a „Gondozó Végső Csókja Hipotézisben” Rejlenek
Noé bárkájához vezethet el a lenyűgöző 3000 éves térkép
Elhunyt szeretteinkkel beszélgetni AI segítségével? – A „digitális feltámadás” etikátlan, illegális és nem segít a gyász feldolgozásában
A Magyarábiak – Magyarország legmesszebbi gyermek