Ezen a héten tetőzik az Orionidák, a leglátványosabb őszi meteorraj
Az éves Orionidák meteorraj ezen a héten pontosan akkor éri el legnagyobb intenzitását, amikor is névadója felemelkedik az őszi égbolton.
Újra tetőzik az Orionidák
A szeptember 26-tól november 22-ig aktív Orionidák az American Meteor Society szerint október 21-én, hétfőn a kora reggeli órákban érik el csúcspontjukat. Ekkor óránként körülbelül 23 hullócsillag várható. A pontos csúcspont az előrejelzések alapján magyarországi idő szerint reggel 7 órakor lesz.
Az egyetlen problémát az jelenti, hogy éjszaka nagy részében azonban fogyó hold lesz az égen, ami nem éppen ideális a meteorok megfigyeléséhez, számol be a Live Science.
Az amerikai társaság szerint a holdfény „súlyosan megnehezíti” a hullócsillagok megtekintését. Ezért valószínűleg nem érdemes sötét égboltot keresni az idei esemény megtekintéséhez, és inkább azt tanácsolták, hogy előnyösebb lehet az idei “felvonulásukat” otthonról nézni, és reménykedni benne, hogy láthatunk néhány különösen fényes példányt is.
A NASA szerint az Orionidák az év egyik legszebb csillaghullása, mivel ezek a meteorok fényességükről és sebességükről ismertek. Az Orionidák gyors mozgásúak, az előrejelzések szerint másodpercenként 66 kilométeres sebességgel kerülnek a Föld légkörébe..
A meteorzáporokat az üstökösök által a Naprendszer belsejében hagyott por- és törmelékfelhők okozzák, amikor belépnek a Nap körüli pályára, illetve elhagyják azt. Ahogy a Föld átrepül rajtuk, légköre belecsapódik az anyagba, hullócsillagokat okozva.
Az Orionidák egyike a Halley-üstökös által okozott kettő, évente megjelenő meteorzápornak. A Halley az egyetlen ismert szabad szemmel látható üstökös, amelyet elméletileg kétszer is láthatjuk életünk során.
A teremtője is rendhagyó
A Halley-üstökös utoljára 1986-ban járt a Naprendszer belső régiójában, és legközelebb 2061-ben látogat el hozzánk. Ez az objektum az Eta Aquaridák nevű meteorraj előidézője is, amely minden év májusában éri el csúcspontját. Különlegességük, hogy mindkét jelenség megfigyelhető a déli és az északi féltekéről egyaránt.
Távoli eredetük ellenére úgy tűnik, hogy az Orionidák az Orion csillagképben található vörös óriás, a Betelgeuze közelében lévő égboltról származnak. A csillagkép leginkább az Orion-övről ismert, amely három, egymástól egyenlő távolságra lévő csillagból, az Alnitakból, Alnilamból és Mintakából áll.
A régióban található továbbá az éjszakai égbolt néhány legfényesebb csillaga, a Capella, a Procyon, a Rigel és a Szíriusz. Az Orion az északi féltekén az Orionidák csúcspontja idején éri el a legmagasabb pontját az égen.
Érdemes elolvasni:
- A Tejútrendszer körül keringő csillaghalmaz nagy sebességgel hajította el csillagainak egyharmadát
- A földönkívüli élet létezését heteken belül megerősíthetik egy professzor szerint
Címlapképünk illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű