Érdekes leletek kerültek elő a Budavári Palotából
Újabb Hauszmann-korabeli leletekre bukkantak a megújuló Budavári Palota értékmentése során.
A Nemzeti Hauszmann Program munkatársai a palota északi szárnyának földszintjén találtak rá a 19. és 20. század fordulóján épült Budavári Királyi Palota eredeti padlóburkolatainak maradványaira, amelyek Walla József budapesti műhelyében készültek.
A bordó-szürke műkövek geometrikus, antik, úgynevezett meander és futókutya motívumokkal készültek és meglehetősen élénk színvilággal kerültek elő.
Ezek egykor a portás és a templomszolga lakásának konyhapadlóit borították a dunai oldal földszintjén, valamint hasonlók kerültek elő a közeli személyzeti folyosók és illemhelyiségek helyén is.
A morvaországi származású Walla József a hazai cement-alapú építőanyagok gyártásának legjelentősebb képviselője volt. A Walla-féle műkő padlóburkolatok a fővárosi bérházak és magánpaloták mellett, az államvasutak állomásain, a vásárcsarnokokban, valamint az Országházban is megtalálhatóak.
Az 1896-os millenniumi kiállításon a Walla-féle mozaik- és cementgyár termékeit külön cementpavilon mutatta be,1904-ben Walla József a gyáripar terén szerzett érdemei elismeréséül megkapta a Ferenc József-rend lovagkeresztjét is.
A földszinti lelőhelyen három különleges faldarab is előkerült, amelyek Detoma Antal műmárványozó és stuccateur cége speciális homokkőporos, vízmentes meszet alkalmazó habarcsból készített 1901-ben. Az egykori északi szárny Szent György téri főbejárata mögötti vesztibül és a fedett belső udvar falmezőit ilyen vakolt felületekkel alakították ki.
A most előkerült leletek jelentősége, hogy kétséget kizáróan szemléltetik az eredeti falburkolat színét, anyaghasználatát és textúráját, amelyek pontos megállapítása – színes fényképfelvételek hiányában – eddig lehetetlen volt.
Walla Józsefhez hasonlóan Detoma Antal is kora kitűnő hazai iparosa volt, műmárvány munkái a királyi palota legszebb és legfontosabb termeit díszítették.
A Budavári Palota történelmi jelentőségű megújítása a tervezett ütemben halad. Már eltávolítottuk az északi szárny kommunizmus idején átalakított részeit, hogy a Hauszmann Alajos tervezte épületet korhű módon állítsuk helyre.
A munka során különös figyelmet fordítottak az értékes épületrészek és szerkezetek megóvására, az előkerült eredeti épületmaradványok összegyűjtésére és megőrzésére.
A Nemzeti Hauszmann Program egyik fő célkitűzése, hogy a Budavári Palota épületegyüttese ismét azt az arcát mutassa, amelyet fénykorában, a századforduló idején csodálhattak meg az idelátogatók. A rekonstrukció részeként az épület visszakapja egykori homlokzatát, tetőzetét, és a belső tereinek egy része is újjászületik.
A Budavári Palota megújítását a 2021. augusztus 20-án átadott Szent István-terem után a Szent György tér felől végezzük.
Galéria:
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén