Az Atlanti-óceán legfontosabb áramlási rendszere az összeomlás szélén áll
Vezető klímatudósok figyelmeztetik a döntéshozókat az Atlanti-óceáni áramlatok összeomlásának veszélyeire.
Negyvennégy vezető klímakutató nyílt levélben szólította fel a döntéshozókat a potenciálisan közelgő és „pusztító” következményekkel járó Atlanti-óceáni áramlatok összeomlásának kezelésére.
A tudósok szerint az Atlanti meridionális áramlási rendszer (AMOC), amely magában foglalja a Golf-áramlatot is, létfontosságú hőt szállít az északi féltekére, ám a globális felmelegedés hatására lassul, és akár össze is omolhat.
A Live Science beszámolójából kiderül, hogy az AMOC összeomlása drasztikus lehűlést és extrém időjárást idézhet elő a skandináv országokban, és súlyosan érintheti a mezőgazdaságot Északnyugat-Európában is.
Katasztrófa előtt áll az Atlanti-óceán áramlási rendszere?
A tudósok szerint azonban nem ezek lennének a legszörnyűbb következmények, ugyanis globális szinten a trópusi monszunok eltolódnának dél felé, ami katasztrofális hatással lenne az ökoszisztémákra és a mezőgazdaságra egyaránt.
Az Atlanti-óceán amerikai partvidékein a tengerszint tovább emelkedne és így komoly zavarokat okozna a tengeri ökoszisztémákban és halászatban is.
Mikor következhet be az, amitől a kutatók tartanak?
Bár a tudósok hangsúlyozzák, hogy sürgős klímavédelmi lépésekre van szükség, még mindig nem pontosan tudható, mikor következhet be az AMOC összeomlása.
A jelenlegi becslések szerint ez az esemény a következő néhány évtizedben bekövetkezhet, de nagy a bizonytalanság a pontos meghatározásával kapcsolatban.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület, vagyis az IPCC legutóbbi jelentése „közepes bizonyossággal” állítja, hogy az AMOC nem omlik össze hirtelen 2100 előtt, ám a tudósok szerint ez az értékelés alábecsüli a veszélyeket.
A levél célja az, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a „közepes bizonyosság” nem elég megnyugtató az áramlati rendszer összeomlásának elkerülésével kapcsolatban, mivel a következmények katasztrofálisak lennének, több erőfeszítésre van szükség a kockázatok csökkentése érdekében.
A tudósok arra szólítják fel az Északi Tanácsot, hogy gyakoroljanak nagyobb nyomást a nemzetközi partnereikre, hogy betartsák a 2015-ös Párizsi Megállapodás célkitűzéseit, amelyek a globális átlaghőmérséklet emelkedésének 1,5°C alatti szinten tartását tűzték ki célul.
A döntéshozók világos üzenetet kaptak: az Atlanti-óceáni áramlatok összeomlásának veszélye valós, és az ebből eredő következmények visszafordíthatatlanok lehetnek, ha nem történnek azonnali intézkedések a globális felmelegedés mérséklésére.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében