Nagy Sándor által viselt ruhadatabot találtak egy ősi sírban?
Görögország északi részén, Vergina városában egy királyi sírban találtak egy bíborszínű szövetdarabot, amely egy szent tunika darabja, és történetesen III. Alexandroszé, ismertebb nevén Nagy Sándoré lehetett.
A régészek csapata egy bíborszínűre festett pamuttextíliát tárt fel, amely egyezik a perzsa királyok által viselt ünnepi ruhadarabról szóló ókori beszámolókkal, amelyet Sándor a III. Dareiosz felett aratott győzelme után vett át. Az anyagot a II. sír aranyozott csontházában találták meg, egy férfi maradványaival és egy aranyozott tölgyfakoszorúval együtt, írja az Ancient Origins.
A The Journal of Field Archaeology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatócsoport egy sor kémiai, fizikai és mikroszkópos elemzés elvégzése után arra a következtetésre jutott, hogy a szövet pamut, ami ritka anyag volt abban az időszakban.
Valóban Nagy Sándorhoz tartozott a nagy jelentőséggel bíró ruhadarab?
A kutatócsoport elemzése megerősítette a pamut és a királylila színezék jelenlétét, amelyet tüskéscsigákból vontak ki egy erőforrás-igényes folyamat során.
A ruhadarabot türoszi bíborral színezték, amely számos ókori kultúrában a királyi családok számára fenntartott szín volt, amely ritka luxus volt, és a gazdagságot, illetve a hatalmat szimbolizálta.
A textília rétegei között egy huntit nevű ásvány nyomaira is bukkantak, egy olyan anyagra, amelyet Perzsiában ragyogó fehérsége miatt becsültek, ami megerősíti azt az elméletet, hogy ez a ruhadarab „keleti” eredetű.
A sír pedig viták tárgyát képezte az ott eltemetett személyek kilétét illetően, és megkérdőjelezi azt a régóta fennálló nézetet, hogy az emlékhelyen talált leletek II. Philipposzhoz, Sándor apjához tartoztak.
Helyette azt támasztja alá, hogy azok Nagy Sándoré vagy féltestvéréé, III. Philipposzé lehettek, aki az legendás uralkodó halála után örökölte néhány királyi szimbólumát.
A II. sírban egy arany diadém, egy jogar és egy arany tölgyfakoszorú található, amelyek mindegyike megfelel a történelmi szövegekben Alexandrosz királyi ruházatáról található leírásoknak.
Alexandrosz egyszerre több címet is megtestesített, az egyiptomi fáraótól a görög királyon át a perzsa császárig.
A ruha felfedezése kiemelt fontosságú, mivel mély szimbolikus jelentőséggel bírt a perzsa udvarban, amelyet kizárólag a perzsa királyok számára tartottak fenn. Sándor szándékosan döntött amellett, hogy ezt viselje, mivel ezzel jelezte a perzsa birodalom feletti felsőbbrendűségét.
Makedónia és Perzsia a maga módján kapcsolatban állt egymással az ókori világban. A perzsa textíliák és királyi szimbólumok használata a makedón udvarban hangsúlyozza a perzsa befolyás mértékét Nagy Sándor hódításai után.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad, hogy tanulhatsz űrmérnöknek Magyarországon?
A Marsról érkező jelet egy amerikai apa és lánya dekódolta
Az ENSZ főtitkára „nagyon aggódik” az orosz frontra érkező észak-koreai katonák miatt
A tiltott kísérlet, amellyel az évezredek során többször megpróbálkoztak
Románia került Magyarország helyére egy olasz földrajzkönyvben!
A táncoló pestis esete és az őrültségről alkotott kép a kora újkorban