Műholdképeken látható, ahogyan a Szahara egyes részein hatalmas tavak jelennek meg
Műholdfelvételek tanúsága szerint tavak képződtek a Szaharában, miután egy ciklon heves esőzéseket hozott Észak-Afrikába, amely a Föld legnagyobb forró sivatagának nagy részét elárasztotta.
Szeptember 7-én és 8-án egy extratrópusi ciklon csapott le Marokkó, Algéria, Tunézia és Líbia egyes részeire, és mintegy 20 centiméternyi – vagyis a NASA szerint egy egész évi mennyiség – csapadék hullott az érintett területekre mindössze néhány nap leforgása alatt. Az özönvíz és a lefolyás több rövid életű tavat is létrehozott a Szaharában, köztük az algériai Szebka el Melahot és több, a marokkói Erg Chebbi csillagdűnék hatalmas kiterjedésű területénél elterülő tavat. A NASA Terra műholdja szintén több, Marokkó és Algéria egyes részein megjelenő időszakos tavat rögzített.
Újra óriási mennyiségű csapadék hullott a Szaharában
Ennek oka, hogy a közeli Atlasz-hegységből származó folyók kiáradtak Merzouga közelében – egy az algériai határhoz közeli városban –, és ekkor teltek meg a tavak. A műholdak által október 1-jén rögzített képen az Erg Chebbi szélein új tavak láthatók. A NASA az Alrégiában található Szebka el Melah újonnan feltöltött területéről is készített felvételeket. Az augusztus 12-én és szeptember 29-én rögzített képeken látható a táj drasztikus változása.
A kialakult víztömeg 191 négyzetkilométeres területű, és körülbelül 2,2 méter mély volt Moshe Armon, a Jeruzsálemi Héber Egyetem vezető oktatójának számításai szerint. Az Earth Observatory szerint Armon műholdas felvételeket használt a víz kiterjedésének megállapításához, a tó 3D-s térképével kombinálva. 2000 óta összesen két alkalommal volt magasabb a tó vízszintje, mint most. 2008-ban a tó megtelt, miután egy extratrópusi ciklon ugyanígy rendkívül heves esőzésekkel járt. Akkor négy évbe telt, mire a tó ismét teljesen kiszáradt. A mostani vízmennyiség is valószínűleg még jó ideig meg fog maradni. Armon szerint ha nem lesz több esőzés, akkor egy 2,2 méteres mélységgel számolva, körülbelül egy év alatt teljesen elpárologna.
Annak megértése, hogy a szeptemberi ciklonhoz hasonló csapadékesemények hogyan hatnak a Szaharára, segít a kutatóknak jobban megérteni, milyen volt a sivatag több ezer évvel ezelőtt, amikor zöld volt, és hogyan fog változni a jövőben az éghajlatváltozás következtében. A jelenlegi előrejelzések szerint a sivatag egyes részein több csapadék fog hullani, de hatalmas bizonytalanságok vannak. „Továbbra is nagyon bizonytalan, hogy mi fog történni, de reméljük, hogy előbb-utóbb jobban megértjük a Szahara jövőjét azáltal, hogy tanulmányozzuk a tavak feltöltődését.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban