6-10 fokkal eltolódtak a légköri folyók, komoly időjárásváltozásra számíthatunk
A légköri folyók az ökoszisztéma kevésbé ismert, de annál fontosabb részei – és most jól felforgathatják a Föld éghajlatait.
A légköri folyók viszonylag hosszú, keskeny régiók a légkörben, amelyek a trópusokon kívül a legtöbb vízgőzt szállítják, magyarázza a az amerikai Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal. Bár méretük és erősségük nagymértékben változhat, egy átlagos légköri folyó nagyjából a Mississippi torkolatának átlagos vízhozamával megegyező mennyiségű vízgőzt szállít. A kivételesen erős folyók ennek a mennyiségnek akár a 15-szörösét is szállíthatják. Amikor partot érnek, ezt a vízgőzt gyakran eső vagy hó formájában bocsátják ki.
Bár a légköri folyóknak sokféle formája és mérete van, azok, amelyek a legnagyobb mennyiségű vízgőzt és a legerősebb szelet tartalmazzák, szélsőséges esőzéseket és árvizeket okozhatnak, gyakran azáltal, hogy az árvízzel veszélyeztetett vízgyűjtők felett elakadnak. Ezek az események megzavarhatják az utazást, sárcsuszamlásokat idézhetnek elő, és katasztrofális károkat okozhatnak az életben és a vagyonban.
Nem minden légköri folyó okoz károkat; a legtöbb gyenge rendszer, amely gyakran a vízellátás szempontjából létfontosságú, hasznos esőt vagy havat szállít. A globális vízkörforgásban kulcsfontosságú szerepet játszanak, és szorosan kapcsolódnak mind a vízellátáshoz, mind az árvízveszélyhez.
Elmozdultak a légköri folyók
A UC Santa Barbara kutatói megállapították, hogy a légköri folyók mindkét féltekén körülbelül 6-10 fokkal közelebb kerültek a sarkokhoz az elmúlt 40 évben. Ez azt jelenti, hogy az általuk érintett területek az északi féltekén északabbra, a déli féltekén pedig délebbre vannak, mint korábban.
A kutatók a Science Advances folyóiratban megjelent tanulmányban kifejtik, hogy az eltolódás egyik kiváltó oka a keleti trópusi Csendes-óceánban az elmúlt négy évtizedben bekövetkezett lehűlés, bár megjegyzik, hogy az események láncolatát „még teljes mértékben fel kell tárni”.
Milyen következményei lesznek az eltolódásnak?
Az új kutatás szerint a légköri folyók közelmúltbeli pólusirányú eltolódása mélyreható hatással lehet a világ időjárási rendszereire az elkövetkező években. Azokban a régiókban, amelyek korábban ezekre támaszkodtak a csapadék tekintetében, fokozódhatnak az aszályok és a hőhullámok, míg a magasabb szélességi körökön fekvő régiókban valószínűleg hevesebb esőzések, erősebb viharok és nagyobb árvízveszély várható.
Egy olyan régióban, mint Dél-Kalifornia, a légköri folyók észak felé irányuló mozgása még tovább csökkentheti a csapadékmennyiséget, ami még több vízhiányos, aszályos és erdőtűzzel kapcsolatos problémához vezethet. Eközben az olyan régiókban, mint a Csendes-óceán északnyugati része, még csapadékosabb időjárás alakulhat ki, ami olyan problémákhoz vezethet, mint az áradások.
A légköri folyók pólusirányú mozgásának szélesebb körű hatásait azonban még mindig sok ismeretlen tényező nem ismert. Egyrészt valószínűleg beláthatatlan következményekkel jár majd a világ óceánjaira nézve, írja az IFLScience.
„Tekintettel az AR-ok [légköri folyók] kiemelkedő eltolódására az extratrópusi óceánok felett, további figyelmet igényel, hogy az óceán hogyan reagál ezekre az AR-ok által kiváltott változásokra” – jegyzik meg a tanulmány szerzői.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban