Miért szeretjük a horrorfilmeket? 6 Meglepő ok, amiért szembenézünk félelmeinkkel
A Halloween időszakában az ijesztő díszletek és árnyékok különös hangulatot kölcsönöznek mindennapjainknak, ami sokakat arra csábít, hogy egy jó horrorfilmmel rémissze meg magát. De vajon miért keressük a rettegést, miközben az ilyen típusú élmények a való életben inkább elkerülendők? Nézzük, miért válik sokak számára mégis izgalmassá a rémület!
1. Az izgalom a félelemben rejlik
A félelem és az izgalom között gyakran elmosódik a határvonal. Mindkét érzés fokozott figyelmet, magasabb pulzusszámot, izzadást és izomfeszültséget vált ki. Kutatások szerint azok, akik kifejezetten keresik az erőteljes érzelmeket – legyen az félelem vagy izgalom –, különösen kedvelik a horror műfajt. Azok számára azonban, akik hajlamosabbak a félelemre, az ilyen jelenetek könnyen túl soknak bizonyulhatnak, és jellemzően a kezük elé kapják, vagy elfordítják a fejüket. Ha viszont ők is vonzódnak az intenzív érzelmekhez, élvezettel adóznak a horror nyújtotta “hullámvasút” élményének, írja a Science Alert.
2. A megkönnyebbülés érzése
A horrorfilmek érzelmi hullámvasútjai gyakran okoznak megkönnyebbülést, amikor egy félelmetes jelenet véget ér. Az ilyen filmek megengedik, hogy átéltessük a félelem és megnyugvás váltakozását. Vegyük például az Az című filmet, amelyben a főszereplők egy gonosz bohóccal néznek szembe. A feszültséget keltő jeleneteket nyugodtabb pillanatok követik, lehetőséget adva, hogy kicsit levegőt vegyünk, mielőtt újra felépülne a rettegés.
3. Morbid kíváncsiságunk kielégítése
A horrorfilmek gyakran természetfeletti elemekkel dolgoznak: zombikkal, vérfarkasokkal és vámpírokkal. Az emberek kíváncsiságát kielégítik azáltal, hogy biztonságos keretek között, kitalált világban mutatnak be erőszakot, pusztítást és groteszk látványokat. Az ilyen filmek így lehetőséget adnak arra, hogy olyan dolgokkal szembesüljünk, amelyeket a valóságban talán soha nem szeretnénk átélni.
4. Saját határaink felmérése
A horrorfilmek gyakran tükrözik legmélyebb félelmeinket, és alkalmat adnak arra, hogy belső határainkat felmérjük. Sokan azért nézik ezeket a filmeket, hogy jobban megértsék saját tűréshatárukat. Sőt, lehetőség nyílik arra is, hogy az ilyen élmények révén csökkentsük a való életben átélt félelmeinket. Egy kutatás szerint például a horrorfilmek rajongói a COVID-19 világjárvány kezdeti hónapjaiban kevesebb pszichés stresszről számoltak be, mint azok, akik nem kedvelik a műfajt.
5. Közösségi élmény lehet
A horrorfilmek egyik vonzereje sokak szerint éppen a közösségi élmény, amelyet a közös filmnézés ad. Mások társaságában sokan biztonságban érzik magukat, vagy éppen az érzelmek felerősödését élvezik. Emellett a horror gyakran választott program randevúkon is, hiszen a közös félelem összekovácsolhatja az embereket, lehetőséget adva arra, hogy közelebb kerüljenek egymáshoz.
6. Elégedettség a mások szerencsétlenségén érzett örömben
A horrorfilmek gyakran biztosítják a lehetőséget arra, hogy átéljük az úgynevezett schadenfreude érzését – vagyis azt az örömet, amit mások szerencsétlensége láttán érzünk, különösen, ha a karakterek megérdemlik azt. Sok esetben a kegyetlen sorsra jutott mellékszereplők szándékosan ellenszenvesek és nem éppen átgondolt döntéseket hoznak. Például A craft: Boszorkánykör című filmben Chris Hooker, aki több nőt is becsap, végül elnyeri méltó büntetését, amikor kizuhan egy ablakon.
A horrorfilmek lehetőséget adnak arra, hogy szembenézzünk legmélyebb félelmeinkkel egy biztonságos, képzeletbeli világban. A nézők különféle okokból élvezik őket, és minden egyes film más-más módon szólít meg minket, legyen szó félelemről, izgalomról vagy akár közösségi élményről. Az azonban biztos, hogy a horrorfilm műfajának népszerűsége egyre csak növekszik, így bőven van miből válogatni az elkövetkező éjszakákra.
Ezeket is érdemes elolvasni:
- Az erdélyi Hója-erdő – A “román Bermuda-háromszög” hátborzongató története
- 75 ember a világon démon arcokat lát
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelem leghalálosabb napja során több mint 800 ezer ember vesztette életét
Oázisban bukkantak egy több mint 4 ezer éves erődített városra
Vajon a ‘félresikerült’ csillagoknak is lehetnek bolygóik?
Kit látna szívesebben Putyin a Fehér Házban?
Világelsőként termesztettek növényeket holdtalajban magyar kutatók
Egyszerű kőnek hitték, kiderült, hogy az eddigi legrégebbi ebihal fosszíliáját tartják a kezükben