Poszeidónnak szentelt templomot tártak fel régészek, és jóval nagyobb, mint várták
Régészek végre teljes terjedelmében tárták fel görögországi Szamikóban található Poszeidón-templomot, amely a vártnál jóval nagyobbnak bizonyult.
A templomkomplexum körülbelül 28 méter hosszú és 9,5 méter széles, és a 6. században épült belső helyiségeiben számos értékes leletre bukkantak, köztük egy bronzlapra, amely vélhetően a templom falait díszítette.
A feltárás az Osztrák Régészeti Intézet által vezetett ötéves kutatási projekt része, amely Sztrabón és más ókori földrajztudósok leírásai alapján folyt. Az első jelentős felfedezést 2021-ben tették meg, amikor osztrák és görög régészek azonosították a templom alapjait.
Ezenkívül találtak egy bronzból készült plakettet is. Előzetes röntgenvizsgálatok alapján egy nagyobb felirat is látható rajta, amely valószínűleg a templom történetére vagy az itt folyt vallási gyakorlatokra utalhat, derül ki az Ancient Origins beszámolójából.
Számos érdekesség derült ki Poszeidón templomáról

Illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
Birgitta Eder, az osztrák intézet athéni részlegének vezetője szerint az épület különleges alaprajzú. Két nagy teremmel rendelkezik, amelyek közepén oszlopok álltak, és ezek tartották a tetőszerkezetet. Hasonló elrendezésű templomot eddig még nem ismertek Görögországban, így a most felfedezett, Poszeidón előtt tisztelgő templom igencsak ritkaság számba megy.
Mindkét nagyobb helyiség központi oszlopokkal rendelkezik, körülöttük előterek és oszlopsorok húzódnak. A padló egykor csempézve volt, és körülbelül Kr. e. 300-ban a tetőt szándékosan lebontották, majd az épület belsejében tárolták.
A második kamrában egy rituális márványmedence maradványaira bukkantak, amely egy körülbelül egy méter átmérőjű. Eredeti állapotában vas kapcsokkal javították meg, jelezve, hogy az edényt az ókorban is jelentős szerepben használták. A 2022-es leletekkel együtt a kutatóknak sikerült majdnem teljes egészében rekonstruálniuk.
A templomtól északra egy nagyméretű, kettős falú szerkezetet is találtak, amely vélhetően Poszeidón szentélyét védte a környező tengerparti mocsarak és lagúnák ellen nyújtott védelmet nyújtott.
Ezt a részt először Wilhelm Dorpfeld régész dokumentálta a 20. század elején, aki szerint ez a fal a templom körüli szent terület határaként szolgált.
A feltárásokat a híres görög földrajztudós, Sztrabón leírásai is inspirálták, aki a szamikói akropolisz alatti ligetben található Poszeidón-szentélyt is megemlíti, amelyet mocsarak és lagúnák vettek körül.
Az ő írásai, illetve modern geofizikai vizsgálatok segítettek az ásatások helyszínének pontos kijelölésében 2021-ben a Kleidi dombok közelében.
A Poszeidón-templom fontos vallási központként szolgált Triphylia környékbeli városai számára, amelyek számára mind kulturális, mind vallási központot jelentett.
Eder szerint a templom alapítása a mükénéi időszakra vezethető vissza, és szerepe hosszú évszázadokon átívelő, fontos vallási és stratégiai központként maradt meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat