Lengyelország új vasfüggönyt épít az orosz határon
Lengyelország erődítmények építésébe kezdett az Oroszországgal közös határán az ukrajnai háborúban fokozódó feszültségek miatt. A 2,5 milliárd dolláros Keleti Pajzs védelmi kezdeményezés célja a keleti határok megerősítése és a potenciális fenyegetések elhárítása modern technológiák révén.
Lengyelország megerősíti az Oroszországgal közös határát
„Megkezdődött a Keleti Pajzs építése!” – jelentette be Donald Tusk lengyel miniszterelnök csütörtökön az X-en (korábban Twitter). „Már zajlanak az első munkálatok az orosz határ közelében” – tette hozzá.
A Keleti Pajzs egy átfogó védelmi kezdeményezés, amelyet Lengyelország indított 2024 májusában, hogy megerősítse a Fehéroroszországgal és a Kalinyingrádi orosz enklávéval közös keleti határait. A program Lengyelország történetének egyik legjelentősebb befektetése a nemzeti biztonság és a határvédelem terén: a kormány körülbelül 942 milliárd Ft-nyi összeget fektetett be a megvalósításába – számol be a Newsweek.
Budowa Tarczy Wschód ruszyła! Pierwsze roboty przy granicy z Rosją. pic.twitter.com/2B6glKESx7
— Donald Tusk (@donaldtusk) October 31, 2024
„Ezt azért tesszük, hogy elriasszuk az ellenséget, hogy mindenki, aki rosszat akar Lengyelországnak, mindenki, aki támadást vagy agressziót tervez a szövetségeseink vagy az országunk ellen, hallja ma itt, a krakkói főpiacon: maradjatok távol Lengyelországtól!” – mondta Tusk májusban, a kezdeményezés indító eseményén. „Lengyelország erős, Lengyelország biztonságban lesz a saját cselekedeteinek és szövetségeseinek köszönhetően” – tette hozzá.
A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a Keleti Pajzs egy műholdas komponenst is magában foglal, amely egy „további, az űrben található biztonsági elemet biztosít, mert végső soron a jövő háborúi a felettünk lévő térben is zajlanak majd.”
A projekt várhatóan 2028-ra fejeződik be. Lengyelország a NATO-tagországok közül a legmagasabb katonai kiadással rendelkezik a GDP-arányos költései alapján egy nemrégiben közzétett NATO-jelentés szerint.
A Keleti Pajzs kulcsfontosságú elemei
Fizikai akadályok: Erődítmények kilépítése, beleértve a páncélozott árkokat, bunkereket és egyéb akadályokat, amelyek célja a határ mozgásának akadályozása és ellenőrzése.
Fejlett megfigyelő rendszerek: Modern megfigyelési technológiák telepítése, amelyek közül néhányat mesterséges intelligencia működtet, beleértve a képfeldolgozó és jelek észlelésére szolgáló rendszereket. Ezek a rendszerek a tudatosság növelésére és a korai fenyegetés-észlelésre irányulnak.
Elektronikus hadviselés és drónellenes intézkedések: Elektronikus hadviselési képességek és drónellenes rendszerek alkalmazása a lehetséges légi fenyegetések ellen.
Infrastruktúra-fejlesztés: Műveleti központok létrehozása az adatelemzéshez, a megfigyelési adatok integrálása a fegyverrendszerekkel, valamint a helyi infrastruktúra fejlesztése a katonai műveletek támogatására.
A Keleti Pajzs megerősítésére az orosz-ukrán háború fokozóda miatt kerül sor. Ukrajna a nyugati szövetségesektől kér további támogatást, miközben az ukrán városok ellen indított orosz támadások egyre intenzívebbé válnak: a legutóbbi halálos légicsapás Harkivban civil áldozatokat követelt. Észak-Korea 10 ezer katonát vezényelt az oroszok segítségére. Gitanas Nausėda litván elnök erre kijelentette, hogy a Kijevnek szállított nyugati fegyverek Oroszországon belüli nagy hatótávolságú csapásaira vonatkozó meglévő korlátozásokat el kellene törölni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban