A kriptozoológia egyik legfurcsább története egy 15 méter hosszú óriáskígyóról szól, amely állítólag a közép-afrikai dzsungel mélyén él, és helikopterekre támad, ha fenyegetve érzi magát. Bár ez a történet inkább mítosznak hangzik, mégis van mögötte egy valós esemény: Remy Van Lierde belga légierő ezredes, a második világháborús veterán állította, hogy 1959-ben a Kongó esőerdője felett repülve találkozott ezzel a hatalmas kígyóval.
Van Lierde, aki tapasztalt pilóta volt, azt mondta, hogy a Kongó belga megszállása alatt, a Katanga tartomány felett repülve pillantotta meg a kígyót. Azt állította, hogy a kígyó hatalmas, zöldes-barna színű volt, és méretét körülbelül 15 méterre becsülte. Van Lierde szerint a kígyó felemelte a nyakát, amikor a helikopter megközelítette, mintha meg akarta volna támadni a járművet — írja az IFLS.
„Nagyon tisztán láttam a fejét, amely olyan volt, mint egy hatalmas ló feje, háromszög alakú állkapoccsal” – mondta Van Lierde a Mysterious World című brit televíziós műsorban adott interjújában. Hozzátette, hogy a fej szélességét körülbelül 60 centiméterre, hosszát pedig 90 centiméterre becsülte. Úgy vélte, ha a helikopter elég közel került volna, a kígyó biztosan rátámadt volna, és akár egy embert is képes lett volna lenyelni.
Egy rejtélyes fotó
Van Lierde azt állította, hogy sikerült egy fényképet is készítenie a kígyóról. A kép fekete-fehér és kissé szemcsés, ami további kérdéseket vet fel a hitelességével kapcsolatban. Azonban Van Lierde elismert katonai veterán volt, így sokan úgy vélik, hogy nem volt oka kitalálni a történetet. A tudományos közösség azonban szkeptikus a történettel kapcsolatban, és megkérdőjelezi, hogy egy ilyen méretű kígyó létezhet-e a Kongó mélyén anélkül, hogy további bizonyítékokat találtak volna rá.
A Kongó legnagyobb kígyója
A Kongóban élő legnagyobb ismert kígyófaj az afrikai sziklapiton (Python sebae), amely általában 3 méternél hosszabb, bár vannak hiteles feljegyzések akár 6 méteres példányokról is. Ezek a kígyók kétségkívül lenyűgöző méretűek és erős ragadozók, de a 15 méteres hosszúságtól még messze vannak. Ha valóban létezne egy ilyen óriáskígyó, ahogy Van Lierde állította, akkor ezt sokkal alaposabb bizonyítékokkal kellene alátámasztani.
A Kongó másik legendás teremtménye: mokele-mbembe
A Van Lierde által elmondott óriáskígyó története nem az egyetlen kriptozoológiai rejtély a Kongó-medencében. A térség legismertebb misztikus lénye a mokele-mbembe, amelyet egyes beszámolók hosszú nyakú dinoszauruszszerű szörnyként írnak le. Egyes kriptozoológusok szerint a mokele-mbembe akár a dinoszauruszok egy túlélő példánya is lehet, amely átvészelte a nagyjából 66 millió évvel ezelőtti aszteroidabecsapódást. A tudósok azonban úgy vélik, hogy ezek a megfigyelések nagy valószínűséggel elefántok vagy fekete orrszarvúk lehettek, amelyeknek nagy testalkata és lassú mozgása a sűrű esőerdőben könnyen ősi lényekre emlékeztethet.
Valóság vagy káprázat?
A legtöbb tudós úgy véli, hogy Van Lierde valószínűleg egy afrikai sziklapitonnal találkozott, vagy esetleg egy optikai csalódás áldozata lett. Ennek ellenére Van Lierde története továbbra is lenyűgözi az embereket, és az óriáskígyó legendája azóta is kriptozoológiai kuriózumként szerepel. Akár egy hatalmas kígyóval találkozott, akár csak egy hétköznapi, bár lenyűgöző méretű pitonnal, a történet évtizedek óta foglalkoztatja a kalandvágyó embereket és a rejtélyek kedvelőit.
Bár az óriáskígyó létezése valószínűtlen, a Kongó-medence hatalmas és nagyrészt feltérképezetlen dzsungelje számos titkot rejt, amelyek tovább táplálják a mítoszokat és a legendákat. Remy Van Lierde 15 méteres „vonatméretű kígyója” talán örökre rejtély marad, de története egy újabb izgalmas fejezetet írt a kriptozoológia titokzatos világába.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Az őskori világ legfélelmetesebb szigetén ilyen volt az élet
Az ókori római fürdők annyira jók, hogy akár még életeket is menthetnek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában