A bibliai Noé történetének hátterére kaphatunk választ a történészek szerint a világ legrégebbi térképének megfejtésével.
Könnyen lehet, hogy ezúttal tényleg áttörést sikerült elérni az egyik legismertebb ószövetségi történet megfejtése kapcsán, írja a LADbible.
Megtörtént esetről van szó?
Noé bárkájának története már a kisgyermekek bibliaóráin is nagy népszerűségnek örvend, de a felnőttek közül már persze nagyon sokan csak legyintenek, hogy biztosan kitalált história az egész. De a kutatók mégis a mai napig próbálják kinyomozni, hogy pontosan mennyi valóságalapja van a bibliai szövegnek, és ez minden bizonnyal nem véletlen.
Egy 3000 éves térkép megfejtése pedig újabb nyomokat szolgáltat, amelyek arra utalnak, hogy talán közel sem annyira „kitalált meséről” van szó, mint azt a kritikusok gondolják. Könnyen lehet ugyanis, hogy a tudósok megtalálták a bárka pontos helyét.
A British Museumban őrzött ősi babiloni agyagtáblán ugyanis olyan szimbólumok vannak, amelyek valószínűleg segítenek a megoldásban. A kutatók szerint a szimbólumok bemutatják, hogy egy utazó mivel találkozik az útja során, és mikkel kell megküzdenie.
Segít menekülni az özönvíz elől
És a lényeg: a magyarázat segítséget nyújt többek között abban is, hogy hogyan építsünk meg egy olyan csónakot, amely a „nagy özönvíz” túléléséhez szükséges. Innentől már ismerős, ugye?
A kutatók az agyagtáblán lévő az utasítások alapján az Urartu nevű, ősi transzkaukázusi területre jutottak el. Egy innen származó ókori mezopotámiai költemény pedig arról szól, hogy egy férfi és családja bárkával szállt partra, így tudta megőrizni az életét. Talán egy Noé nevű férfi?
Az Urartu név pedig az „Ararát” asszír megfelelője, azaz ugyanazt a hegyet jelenti, amelybe a Biblia szerint Noé beleütközött a hajójával.
Noé története jelenik meg itt is?
A British Museum szakértője, Dr. Irving Finkel kifejtette:
„Ez arra utal, hogy két a történet ugyanaz volt, és természetesen az egyik a másikból következik. De arra is, hogy a babiloniak számára ez ténykérdés volt.”
Mióta 1882-ben megtalálták a mai Irak területén, a tábla megsérült. De az jól látható, hogy nyolc háromszög van rajta, amelyekről a kutatók úgy vélik, hogy hegyeket ábrázolnak.
Dr. Finkel véleménye szerint a térkép lényegében azt magyarázza el, hogy hogyan tudunk eljutni a bárkához. Igen, ahhoz a bárkához, amelyet a Bibliából is jól ismerünk.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében