Mi rejtőzhet a Balaton iszapja alatt?
A Balaton mélyén évszázados emlékek és rejtélyek lapulnak, régi hajók, járművek és akár kincsek is pihenhetnek a mélyben, de feltárásukhoz engedély szükséges.
Mi mindent találhatunk a magyar tenger fenekén?
Nem is gondolnánk, hogy miközben a magyar tengerben fürdőzünk, alattunk különféle tárgyak és roncsok rejtőzhetnek. A Balaton történelme a távoli múltba nyúlik vissza, mivel évszázadok óta fontos helyszíne a halászatnak, kereskedelemnek és szállításnak, és időnként hadszíntér is volt, így az iszapban akár nemesfémeket is találni. A Balatonon hosszú ideje zajlik a hajózás, így számos régi hajó és csónak maradványa található itt, a 18-19. századból. Ezek leginkább viharok vagy balesetek következtében süllyedtek el, hiszen a Balaton még nyáron is gyorsan megváltozhat. A 19. század vége felé már gőzhajók is közlekedtek a tavon, és ezek közül is a a hullámsírban van néhány példány, amelynek oka legtöbbször műszaki hiba vagy baleset volt.
A második világháború idején a Balaton környéke stratégiai jelentőségű hadszíntér volt. Német, magyar és szovjet csapatok csatáztak itt, és számos harci jármű, tank és kisebb csónak maradt a tóban. Vannak, akik szerint repülőgéproncsok is lehetnek a mélyben, bár eddig kevés ilyen maradványra bukkantak. A háború után fölösleges fegyvereket és más katonai eszközöket is a tóba süllyesztettek, így robbanószerek, lőszerek és különféle katonai felszerelések is lehetnek a fenéken. A tóba azonban nemcsak hajók és harci eszközök kerültek, ugyanis előfordult, hogy néha személyautók is ott kötöttek ki vandalizmus vagy véletlen balesetek miatt. Ezen kívül a tóban stégek maradványai is megtalálhatók, melyek egykor a part mentén sorakoztak.
Nemcsak hadieszközök vagy hajók, de apró értéktárgyakat is talláni a tóban
A Balaton fenekén kisebb személyes tárgyak is pihenhetnek, mint órák, szemüvegek vagy ékszerek, melyek fürdőzés közben veszhettek el. Helyi legendák szerint értékesebb kincsek is megbújhatnak a tó mélyén. Az egyik legismertebb történet Szent László királyhoz kapcsolódik, akiről azt mondják, hogy kincseit a Balatonban rejtette el, hogy elkerüljék az ellenséges csapatok zsákmányát. Bár erre nincs kézzel fogható bizonyíték, a legenda népszerű a környéken. A török megszállás idején a Balaton környéke gyakori ütközőpont volt a magyarok és törökök között, és a helyiek szerint a visszavonuló török katonák zsákmányaikat itt rejtették el, remélve, hogy később visszatérhetnek értük. Az Aranyhajó legendája egy kereskedő hajójáról szól, amely állítólag arannyal és drágakövekkel megrakodva süllyedt el, és azóta sem került elő.
A tó mélyén található tárgyakat főként búvárok fedezik fel, néhányat régészeti célból is vizsgálnak, azonban az iszapréteg és a védett terület státusza miatt a feltárás komoly kihívást jelent, és engedélyhez kötött.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Rejtélyes haláleset egy Kínából Budapestre tartó járaton, a légitársaság hallgat
A világ legveszélyesebb objektuma Csernobilban van, és 5 perc alatt képes megölni
Kína egyik legjelentősebb dinasztiájának bukásához egy eddig elhanyagolt jelenség vezethetett
Egy ősi mezopotámiai pecsét vezethet el az írás kialakulásához
Oroszország elvitte Kínába vadiúj vadászgépeit, ahol aztán felsültek vele
A legnagyobb tollas ragadozó lehetett a 3 méteres gyilokmadár a pliocén korból