Óceánra utaló bizonyítékokat talált a kínai marsjáró
A csillagászok évtizedek óta vitáznak a Mars egykori óceánjáról, amely ha létezett, a bolygó egyharmadát is beboríthatta. Most azonban bizonyítékot találhattak annak partvonalára.
Egy kínai rover új bizonyítékokat talált, amelyek alátámasztják, hogy a vörös bolygó egykoron egy hatalmas óceánnak adott otthont, és néhány ehhez tartozó ősi partvonal nyomát is feltárta ki egy csütörtökön közzétett tanulmány szerint. A kínai Csurong rover 2021-ben landolt a Mars északi féltekéjén, az Utopia régióban található síkságon, ahol korábban már észleltek ősi vízre utaló jeleket. Azóta is szondázza a vörös felszínt, a küldetés néhány új eredményét pedig a Scientific Reports című folyóiratban megjelent tanulmányban mutatták be.
A Mars óceánjának egykori partvonalát találhatták meg?
A vezető szerző, Bo Vu, a Hongkongi Műszaki Egyetem munkatársa elmondta, hogy a Csurong leszállóhelye körül számos, múltbeli óceánra utaló jelenséget észleltek. Korábbi kutatások szerint a kráterszerű kúpok sárvulkánokból származhatnak, és gyakran olyan területeken keletkeztek, ahol korábban víz vagy jég volt. A tanulmány szerint a rovertől származó információk, valamint a Földön talált műholdas adatok és elemzések arra is utaltak, hogy a terület közelében egykor egy partvonal húzódott, írja a Science Alert.
A kutatócsoport becslése szerint az óceán közel 3,7 milliárd évvel ezelőtt egy áradás során jött létre, amely befagyott, és egy partvonalat vájt ki, majd valamivel több mint 3,4 milliárd évvel ezelőtt eltűnt. Bo hangsúlyozta, hogy a csapat „nem állítja, hogy eredményeink véglegesen bizonyítják, hogy a vörös bolygón volt óceán”. Ehhez a bizonyossághoz valószínűleg egy olyan küldetésre lesz szükség, amely néhány marsi kőzetet hoz vissza a Földre, hogy közelebbről megvizsgálják.
Egy külsős kutató viszont szkeptikusan nyilatkozott a legújabb eredményekről
Benjamin Cardenas, a Penn State egyetem munkatársa az AFP-nek nyilatkozva azt mondta, hogy szkeptikus az új tanulmányt illetően, mivel szerinte a kutatók nem vették eléggé figyelembe, hogy az erős marsi szél az elmúlt néhány milliárd év során mekkora mértékben fújta szét az üledéket és koptatta le a sziklákat. Szerinte sok kutató nem gondol bele abba, hogy a Mars felszíne mennyire aktív.
Szerinte a korábbi kutatások azt sugallták, hogy még marsi, lassú erózió is tönkretette volna a partvonal nyomait ilyen hosszú idő alatt. Bo elismerte, hogy a szél lekoptathatott néhány sziklát, de a Marsba becsapódó meteorok is „időről időre felszínre hozhatják a föld alatti kőzetet és üledéket”. Az elmélet továbbra is vitatott, Cardenas sem zárja ki teljesen, hogy a Marson valaha óceán lehetett.
Ha kiderül az igazság szomszédunk múltjáról, azzal egy másik, lényeges kérdést is megválaszolhatnak: vajon a Föld egyedül van-e a Naprendszerben, és képes lehetett-e más bolygó is az élet fenntartására. Cardenas elmondta, hogy a legtöbb tudós szerint az élet a Földön vagy az óceán alatt keletkezett, ahol a felszín alatti forró gázok és ásványi anyagok a tengerfenékre kerültek, vagy nagyon közel a víz és a levegő határfelületéhez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tutanhamon halotti maszkját valójában lehet, hogy nem neki szánták
Háborús fáradtság Európában, Oroszország valóban előnyről várhatja a telet?
Mikor törthet ki a Yellowstone szupervulkánja?
Olyan elemet hoznának létre a kutatók, amely új sort nyitna a periódusos rendszerben
Hatalmas tűzgömb robbant fel Magyarország fölött
Mit keres egy bambuszból készült szekér a Svájci-Alpokban?