Tutanhamon halotti maszkját valójában lehet, hogy nem neki szánták
Tutanhamon ókori egyiptomi fáraó halotti maszkja a történelem egyik leghíresebb ereklyéje, de lehet, hogy eredetileg nem is az ifjú királyhoz tartozott.
Tutanhamon körülbelül Kr. e. 1342-től 1323-ig élt. A tudósok úgy vélik, hogy maláriában halt meg, emellett valószínűleg egy szekérbalesetben lábtörést is szenvedett. Farkastorka, ferde gerince és dongalába alapján pedig valószínűleg egész életében egészségügyi problémákkal küzdött. Ezek a betegségek vérfertőzésből eredhettek, mivel a szakértők a mumifikálódott csontokból származó DNS alapján úgy vélik, hogy apja a saját nővérét vehette feleségül, derül ki a Popular Mechanics beszámolójából.
Tutanhamon fáraó csak kölcsönbe kapta halotti maszkját?
A fáraó sírját eredetileg Howard Carter brit régész találta meg 1922-ben, és a Carter-féle felfedezésről készült feljegyzéseket az Oxfordi Egyetem intézetében őrzik. Az uralkodó ikonikus maszkja drágakövekkel van tele, és csak az aranyból készült szakálla 5,5 kilót nyom, a teljes maszk pedig körülbelül 22,5 kilogrammos. Ez a szakáll valószínűleg utólag készült, amikor az ifjú uralkodó váratlanul meghalt 19 éves kora körül, Kr. e. 1323-ban. Joann Fletcher egyiptológus elmondta, hogy nemcsak az arcnál használtak más aranyat, mint a többi részen, hanem a fülbevalók köré tervezett lyukacsos füleket is csak magas státuszú nő vagy gyermek számára készítették, mivel a gyerekek gyakran viseltek fülbevalót az ókori Egyiptomban.
A felfedezés körülményeinek újbóli vizsgálata után a szakértők egyre biztosabbak benne, hogy Tutanhamon király aranyszínű síri maszkját eredetileg egyáltalán nem neki szánták, hanem valószínűleg egy magas rangú nőnek vagy gyermeknek tervezték. Minden a fülbevalólyukakon múlik. A gyermekkirályként ismert Tutanhamon Kr.e. 1332-ben, 9 éves kora körül lépett a trónra, ami megfelelő kor a fülbevaló viseléséhez, de a szakértők szerint felnőtt korára abbahagyta az ékszer viselését.
Ki lehetett az eredeti tulajdonosa?
Fletcher professzor szerint „ez a maszk nem egy felnőtt férfi fáraónak készült. Amikor összehasonlították az aranyat, azt találták, hogy az arc teljesen más fajtából készült, mint a többi. A forrasztás nyomai pedig jól láthatóak rajta. Most úgy tűnik, mintha Tutanhamon saját arcát gyakorlatilag ráoltották volna az előző uralkodó maszkjára. Lehet, hogy lyukasztott füle volt, lehet, hogy nő volt, lehet, hogy Nofertiti királynő volt az.” A fülbevalós elmélet csak tovább igazolná azt az állítást, hogy mostohaanyja, Nofertiti királynő – akinek a temetkezési helyét soha nem találták meg – volt a maszk eredeti tulajdonosa.
A hirtelen halál miatt a hivatalnokok valószínűleg kapkodtak néhai uralkodójuk sírkamrájának összeállítása során, emellett egy hatalmi harc is siettethette a folyamatot. További részletekből kiderül, hogy a szakértők szerint a sírban lévő festék még nedves volt, amikor azt lezárták. Ha a fiatalember eltemetéséért felelősöknek sietve kellett egy maszk, akkor lehet, hogy egy már használtat ragadtak meg, esetleg Egyiptom egyik leghíresebb királynőjétől kölcsönöztek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban