Honnan ered a dollárjel?
A dollárjel talán az egyik legismertebb szimbólum a világon. Több mint egy egyszerű valuta jelölése, egyúttal a gazdagság, a kapitalizmus és (egyesek szemében) akár a szabadság vagy a kapzsiság erőteljes jelképe is. Eredete azonban nem annyira egyértelmű.
Az egyik leggyakoribb tévhit
Sokak szerint a szimbólum az Egyesült Államokat jelöli, mintha az „U” betű két függőleges vonala átfedné az „S” betűt. Ezt a téves elképzelést erősítette meg hatalmas publicitással Ayn Rand író és szabadpiac-evangélista az “Atlasz vállat vont” című, 1957-es regényében írja az Ifl Science.
„A dollárjel? Nagy jelentőséggel bír. Ott van minden kövér, disznószerű figura mellényén, minden karikatúrában, hogy egy csalót, egy haszonlesőt, egy gazembert jelöljön – mint a gonoszság félreismerhetetlen bélyege. A szabad ország pénzeként a dollárjel a teljesítményt, a sikert, a képességet, az emberi kreatív erőt képviseli – és pontosan ezek miatt használják a gyalázat jelképeként,” írja Rand.
„Tudja egyébként, honnan származik ez a jel? Az Egyesült Államok kezdőbetűit jelöli” – állítja.
Mint sok szép elgondolás, ez sem igaz.
1776-os megalakulásáig a régiót Észak-Amerika Egyesült Gyarmatai néven ismerték, és egyesek szerint a dollárjel már ezt megelőzően is használatban volt.
Létezik egy hasonló elmélet, miszerint a dollárjel az „US” kezdőbetűkből alakult ki, de nem az Egyesült Államokra, hanem az „ezüst egységre” utalva. Azonban ezt is egy újabb hamis etimológiának tartják.
Egy másik, régebbi elmélet szerint a dollárjel talán a Herkules oszlopai által inspirálódott: az „S” forma egy tekercs vagy szalag, amely körülöleli a két függőleges vonalat, amelyek az oszlopokat szimbolizálják. Ma már nem sok tudós tartja ezt az elképzelést valószínűnek.
Az amerikai jegybanki rendszer, a Federal Reserve Board szerint az Egyesült Államok hivatalosan 1785-ben fogadta el hivatalosan a dollárjelet. Azt állítják, hogy a spanyol pesóból származik, amelyet gyakran használtak a régióban, mielőtt a dollár vette volna át az elsődleges szerepet.
Felejtsük el a brit fontot. Mielőtt a dollár elterjedt volna, a spanyol peso széles körben forgalomban volt Amerikában, még a brit gyarmatokon is, köszönhetően stabilitásának és magas ezüsttartalmának.
A pesót gyakran rövidítették úgy, hogy “Ps”, amelyből később egy olyan szimbólum jött létre, ahol a P és S betűk egymásra kerültek. Idővel a P íve egyszerűsödött, és csupán függőleges vonalakat használtak, amelyből kialakult az a $ jel, amelyet ma mindannyian ismerünk.
Egy másik verzió szerint a $ jel valójában a 8-as szám jeléből fejlődött ki. A pesót “nyolcrészesnek” is nevezték, mivel nyolc realét ért, amely a spanyol valuta kisebb címlete volt. A dollár szimbóluma talán eredetileg a 8-as számot foglalta magában, talán két egymásra rakott 8-as formájában, amely végül $ jellé alakult.
Az igazat megvallva, egyik elméletet sem támasztja alá egyértelmű bizonyíték. A $ jel biztosan nem egy grafikusokból álló csapat tervei alapján alakult ki egy előre megtervezett útmutatást követve.
Ezzel szemben a szimbólum fokozatosan, organikusan fejlődött ki az idők során, miután számtalanszor, gyakran apró hibákkal és változtatásokkal rajzolták rá nyugtákra és banki dokumentumokra. A sok-sok ismétlés után ez a jelhalmaz fokozatosan szilárdult meg a modern formájában. Ahogy egy élőlény rendezetlen evolúcióját nehéz nyomon követni, ugyanúgy a szimbólumok és jelek eredete is homályos maradhat.
Ezt is érdemes elolvasni:
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Mitől volt a Concorde olyan gyors?
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mentális térkép a levegőben: így használják a vándormadarak a Föld mágneses terét GPS-ként
Antarktisz: mindent megváltoztathat a 90 millió éves, döbbenetes felfedezés
A hullavirágok átható halálszaga molekuláris magyarázatot kapott
A NASA Viking missziói elpusztíthatták a marsi életet egy kutató szerint
A 10 legérdekesebb mítosz a szerelemről és szexualitásról
EU Space Days: a héten Budapest rendezi Európa legnagyobb űrkonferenciáját