Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
A barbakán a várépítészet egyik igen csinos eleme. Tulajdonképpen egy különálló bástya, mely egy fallal övezett folyosóval, egy nyaktaggal kapcsolódik a várfal kapujához. Ez a védmű így a külső kapu egy előkapu szerepét is betölti. A mai Magyarországon ennek köralakú változatai maradtak fenn.

Siklós, Fotó: Magyar Várarchívum Alapítvány
A 15. század közepétől az európai haditechnikai fejlődésben fontos szerepet kapott a kézi tűzfegyverek és a tüzérség elterjedése, fejlődése, melynek szerepe a 16. század első felében tovább növekedett. Mindez alapvető hatással volt az erődítések fejlődésére, mind a falak ellenállóképessége, mind a rajtuk alkalmazott tűzerő tekintetében.
A török veszély megjelenésével a magyarországi hadiépítészet átalakulása is megkezdődött. Az újonnan átalakuló védművek fejlődése kezdetben a kézi lőfegyverekhez igazodott, majd egyre inkább az ágyúhasználat elleni védelem lett hangsúlyos.

A barbakán összekötő folyosója, Fotó: Mayer Jácint
Az oszmán haderővel először érintkezésbe kerülő Magyarország déli, határ menti régiójában hamar megjelentek az itáliai és a török erődépítészet újkeletű hatásai, ami azt jelzi, hogy a török sereg akkor igen fejlettnek számított a tűzfegyverek, ezen belül a tüzérség alkalmazása terén.
A barbakánok elsődleges célja az volt, hogy az ellenségnek a kapu ellen irányuló, merőleges támadását elhárítsa, és a támadás irányát amennyire csak lehet, a védőfallal párhuzamos irányba terelje, melyet a tornyokból és nyaktagjaikból tudtak koncentráltabban tűzfegyvereikkel fedezni. Az ilyen védművek általában felvonókapuval és hátsó híddal ellátott épületek voltak, körülötte vizes-, vagy szárazárok húzódott.

Nándorfehérvár, Zindan-kapu, Fotó: Mayer Jácint
Az ország kulcsának számító déli végvár, Nándorfehérvár mutatós kéttornyos barbakánja ma is a vár büszkeségének számít. Megemlítjük a közeli érseki székhelyet, Bács várát, melyet Várday István érsek teljesen újjá építtetett a 15. század második felében. A téglavár kapujának többrétű védelmét itt is előretolt toronnyal oldották meg.

Bács várának romos barbakánja, Fotó: Mayer Jácint
A mai Magyarország területén épségben – szűken véve – ma három ilyen típusú épületet látogathatunk meg.
A pécsi barbakán
A pécsi egy gótikus stílusú barbakán, azaz előretolt kapuerőd, amely Pécs városának egyik szimbóluma, a belvárost körülvevő középkori várfal északnyugati sarkánál. Ebből a típusú köralakú bástyából kettő létezett és a várat magát összekötő nyaktagjaik puskalőrések által védték a szárazárkot. A 15. század végi vagy 16. század elején létesített védművek a hajdani püspökvár falrendszerének részét képezték. A középkori püspökvárat, a 15. század utolsó évtizedében és a 16. század első negyedében, Ernuszt Zsigmond és Szatmári György püspökök korszerűsítették, és tették alkalmassá a tűzfegyverekkel folytatott harcra. A vár ellenállóképességét a tornyain, kiszögellésein kívül pedig a falakkal együtt a már említett széles szárazárok növelte.

A pécsi 15-16. századi barbakán, Fotó: Mayer Jácint
A siklósi barbakán
A pécsihez hasonló barbakán épült fel, feltehetően az 1510-es években, a közeli Siklós várában, Perényi Imre nádor rezidenciáján. A két egymáshoz közeli erődítés épületének esetében feltételezhetjük az egymásra gyakorolt hatást. A belső vár kapuját védő, kör alakú építmény 8,2 méter átmérőjű, falának vastagsága 1,35 méter. Először a pártázatos, magas védőfallal takart védőfolyosóra vagy más néven gyilokjáróra kapaszkodtunk fel, ahova a barbakán belsejéből vezet a lépcsősor. A hazánk területén ritkaságszámba menő ép vár bejárati kapuja és a vár védelmében betöltött szerepe talán itt tanulmányozható a leginkább. A köralakú bástyák kialakításai, tűzterei a várfalak bejárhatóságával itt mutatják a legteljesebb képet.

A siklósi barbakán védelme, Fotó: Mayer Jácint
Nagyvázsony
A vár méretéből és sokkal gyengébb védelmi adottságaiból adódóan ezektől eltérő jellegű Vázsonykő 1500 környékén épített barbakánja. Itt jól láthatóan nem merülhetett fel, hogy a védőműveknek komoly, a falak rombolására képes ostromtüzérséggel kellene szembenézniük.

A vázsonyi barbakán hídja, Fotó: Mayer Jácint
A várfalak itt kisméretű kerek saroktornyokkal rendelkeznek, melynek kapujához kívülről külső árokkal övezett, több lőréssorral és külön kaputoronnyal ellátott U alakú barbakán kapcsolódik. Az előretolt kapuvédmű kulcslyuk alakú lőrésekkel rendelkezik, és kisebb erejű támadások elhárítására alkalmas. A vár belsejében álló lakótorony tetejét nagyméretű ágyúlőréses pártázat zárja le, ahonnan a fő tűzerő lehetett hatékony.

Nagyvázsony, Fotó: Mayer Jácint
Érdekes lehet még:
Ez sem semmi volt – rekord ideig tartott ki a török ellen a gyulai vár
Bodó Balázs: A pécsi barbakán Adalékok a pécsi várkapuk történetéhez
Buzás Gergely: A tűzfegyverek hatása a későközépkori várépítészetre Magyarországon
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az emberiség leghosszabb őstörténeti vándorlása 20 ezer évig tartott
Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről
Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?