Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Hosszú ideje tartotta magát az a nézet, hogy az ókori egyiptomiak alkották meg az első ábécét. Egy új felfedezés azonban alapjaiban rengeti meg ezt az elképzelést, hiszen egy 4400 éves írásos lelet 500 évvel korábbra tolhatja az első ábécé keletkezésének időpontját.
A Johns Hopkins Egyetem kutatói Szíria északnyugati részén, Tell Umm-el Marrában bukkantak rá apró, agyagból készült hengerekre, amelyeken a legrégebbi ismert alfabetikus szöveg található. A szénizotópos kormeghatározás szerint ezek a hengerek Kr. e. 2400 körül készültek, jóval megelőzve az eddig ismert ábécéhasználatot.
Az eddigi legkorábbi ábécé felrúghatja a kutatók ismereteit
Glenn Schwartz, az egyetem régészprofesszora szerint a hengerek feltehetően címkeként funkcionáltak, talán edényszállítmányok azonosítására. Bár az írás pontos jelentését nem sikerült megfejteni, a professzor úgy véli, hogy azok tulajdonosneveket vagy leírásokat tartalmazhatnak. Az ábécé előtti időszakban az emberek hieroglifákat használtak, melyek tanulása és alkalmazása rendkívül nehéz volt. Az alfabetikus írás feltalálása azonban forradalmasította a kommunikációt, és a társadalom szélesebb rétegei számára is elérhetővé tette az olvasást és az írást.
A 16 éven át tartó ásatás során Tell Umm-el Marrában a kutatók korai bronzkori sírokat tártak fel, amelyek között gazdag leletanyag, köztük arany- és ezüstékszerek, edények és fegyverek kerültek elő. Az egyik sírban találták meg a perforált agyaghengereket, amelyek vélhetően egykori tárgyakhoz voltak rögzítve. A felfedezés alapjaiban kérdőjelezi meg az eddigi legelfogadottabb elméletet, amely szerint az ábécé Kr. e. 1900 körül Egyiptomban, bevándorló munkások körében született meg. Az új leletek azt sugallják, hogy az alfabetikus írás a Közel-Kelet egy másik térségéből eredhet, és jóval korábban jöhetett létre, mint eddig gondolták.
Schwartz professzor szerint ez az írásrendszer előfutára lehetett a görög és latin ábécének, amelyek az idők során meghatározták a nyugati világ íráskultúráját. Az ábécé egyszerűsége megnyitotta az utat az írás demokratizálása előtt, hiszen az egyszerűbb szimbólumok lehetővé tették, hogy sokkal többen sajátíthassák el az írás-olvasás tudományát. A kutatók szerint az új felfedezés további kérdéseket vet fel az emberi kommunikáció történetének alakulásáról. A részletes eredményeket Schwartz professzor egy konferencián mutatja majd be.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van