Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
A görög mitológia szerint Hüpszipülé Limnosz szigetének királynője volt, Iaszón, az argonauták vezérének házastársa, és két fiú anyja.
Aphrodité átka
Története összefonódik a lemnoszi nőkkel, akiket Aphrodité átkozott meg tiszteletlenségük miatt. Amikor férjeik rabnőkkel tértek haza egy portyáról, a nők bosszút álltak, és minden férfi rokonukat megölték.
Hüpszipülé és a lemnoszi nők történetét Homérosz Íliászában, Euripidész egy drámájában, valamint számos ókori görög irodalmi forrásban is megörökítették, írja a Greek Reporter.
Aphrodité átkára többféle magyarázat is létezik. Apollóniosz Rhodiosz költő Argonautika című művében a nők az istennő szentélyeit elhanyagolták, míg Valerius Flaccus római költő szerint az átok Aphrodité és Héphaisztosz haragjából fakadt.
Héphaisztosz, miután rajtakapta feleségét Árész istennel, nyilvánosan megalázta őket az olümposzi istenek előtt. Az istennő bosszúját a lemnoszi nők szenvedték meg, akiket férjeik a thrák rabnőkért elhagytak. Dühükben ekkor a nők valamennyi férfit lemészárolták a szigeten.
Egyet kivéve
Hüpszipülé azonban megmentette idős apját, Thoaszt, a sziget királyát, aki történetesen Dionüszosz isten és Ariadné krétai hercegnő fia volt. Egyes források szerint egy ládába rejtette apját, és tengerre bocsátotta, míg más verziók szerint egy szekéren csempészte ki a városból, majd biztonságba helyezte egy másik szigeten.
A többiek előtt azonban titokban tartotta apja megmenekülését, és a nők királynővé választották.
Később Iaszón és az argonauták Limnosz szigetén kötöttek ki az aranygyapjú keresése közben. Hüpszipülé és társai eleinte thrák támadóknak hitték őket, és harcra készültek, de a királynő idős dajkája, Polükszó tanácsára végül békésen fogadták őket.
Iaszón és Hüpszipülé a palotában éltek együtt, míg Heraklész, aki a többiektől külön tartotta magát, rá nem vette az argonautákat az küldetésük folytatására. Hüpszipülé időközben két fiúval áldotta meg Iaszónt, akiket később apjuk nevéről Euneusznak és Thoasznak nevezett el.
Egy másik történet szerint Hüpszipülé kivívta nőtársai haragját, amikor megtudták, hogy megkímélte apja életét, ezért menekülnie kellett a szigetről.
Később fiai szabadították ki, megmentve őt a rabszolgaságtól. Hüpszipülé története nagyon különleges, azonban csak egy a csavaros, bonyolult görög mitológiából, ahol az istenek haragja és az emberi döntések gyakran tragikus fordulatokhoz vezetnek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet