Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Több mint hat évtizeddel ezelőtt furcsa, hápogásra hasonlító hangok zavarták meg az óceán csendjét. 1960-ban egy tengeralattjáró legénysége rövid, különös zajokat érzékelt, amelyek egy dühös vízimadárra emlékeztették őket.
60 évvel ezelőtt hallották először “hápogni” az óceánt
Az évek során ezeket a rejtélyes hangokat – amelyeket később biokacsáknak neveztek el – több alkalommal is rögzítették, főként Ausztrália és az Antarktisz környékén, például az 1982-es Déli-Fidzsi-medence hangfelvételeinek elemzése során.
Bár a hangok forrása máig rejtély, egy új elmélet szerint víz alatti élőlények közötti kommunikáció lehetett. Ross Chapman, a kanadai Victoria Egyetem emeritus professzora szerint a zajokat nagy valószínűséggel állatok keltették.
„A hangok olyan mértékben ismétlődőek voltak, hogy először el sem hittük, hogy biológiai eredetűek lehetnek” – nyilatkozta Chapman. Kiderült azonban, hogy hasonló hangokat más régiókban is rögzítettek, például Új-Zéland és Ausztrália környékén, írja a Popular Science.

Illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
Chapman ugyan nem vett részt az 1982-es felvételek készítésében, de 4 évvel később elkezdte tanulmányozni az adatokat. Az óceánakusztika tudománya azóta hatalmas fejlődésen ment keresztül, így a kutatók ma már sokkal pontosabban képesek értelmezni ezeket a zajokat.
„Abban az időben az óceáni zajok kutatása még gyerekcipőben járt” – magyarázta Chapman. A hangok rejtélye azonban hozzájárult az óceáni bioakusztika megértéséhez, és a kutatók szinte naponta új ismereteket szereztek az óceáni hangokról.
Az 1982-es biokacsa rögzítésekor a kutatók akusztikus antennát használtak – egy több hidrofonnal felszerelt szerkezetet, amelyet hajó mögött vontattak. Ez lehetővé tette a zajok forrásának pontosabb meghatározását.
Chapman és munkatársai elemzései alapján szinte biztos, hogy a hápogás hangjai biológiai eredetűek
A kutatások során például felfedezték, hogy a zajokat valószínűleg antarktiszi csukabálnák keltették. Chapman szerint a legizgalmasabb az volt, hogy úgy tűnt, ezek az állatok valóban kommunikálnak egymással.
„Amikor az egyik ‘beszélő’ hangot adott ki, a többiek csendben maradtak, mintha hallgatták volna. Aztán az első abbahagyta, és válasz érkezett egy másik forrásból.”
Bár a biokacsa rejtélye talán egyszer megoldódik, addig a legfőbb kérdés az, hogy vajon miről „beszélgettek” ezek az állatok 1982-ben?
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk