123 embert találtak egy ősi és furcsa álló tömegsírban
Egy ásatás során 123 ember maradványait találták meg egy függőleges tömegsírban az angliai Leicester városának katedrálisa közelében.
Az ásatás a III. Richárd angol király sírjának 2012-es megtalálása utáni vizsgálatok során történt, amely végül a katedrális körüli terület teljes feltérképezéséhez vezetett. Ennek során pedig összesen 1237 ember maradványait azonosították több különböző történelmi időszakból.
Az itt megtalált testek különösen érdekesek, mivel a csontokon nem találtak erőszakra utaló nyomokat, ami szerint a haláluk oka valószínűleg éhínség vagy járvány lehetett, derül ki a Popular Mechanics beszámolójából.
Több mint 120 ember volt itt elkülönítve
A kutatók a második lehetőséget tartják valószínűbbnek, bár kizárták a fekete halált, mivel a radiokarbonos kormeghatározás szerint ezek a maradványok legalább 150 évvel korábban keletkeztek.
A Francis Crick Intézet segítségével próbálnak kórokozókra utaló nyomokat találni, de eredmények még nem állnak rendelkezésre.
Matthew Morris, a Leicesteri Egyetem régésze szerint a járványt meglehetősen szervezetten kezelték, ugyanis a testeket valószínűleg szekereken szállították az aknához, ahol gondosan elhelyezték őket.
Mindegyik holttestet külön ruhába csavartak, ami arra utal, hogy a családok előkészíthették őket a temetésre, emellett a ruhák és ékszerek teljes hiánya pedig azt mutatja, hogy nem hirtelen összeomlás vagy utcai halálozások eredménye a tömegsír.
A becslések szerint a 123 ember a középkori Leicester lakosságának körülbelül 5%-át jelentette. Morris szerint a tömegsírok nem ritkák ebben a régióban, de az, hogy egy ekkorát találjanak, szinte példa nélküli.
Az ehhez hasonló temetkezési helyek fizikai bizonyítékot nyújtanak az éhínségek és járványok hatásaira, amelyek gyakran nagy pusztítást okoztak a középkori Angliában.
Az ásatások során más érdekességek is előkerültek, például angolszász lakóházak és egy római kori szentély maradványai is feltárultak.
A katedrális körüli temetkezési helyek története közel 850 évet ölel fel, ami ritka lehetőséget nyújt a kutatóknak, hogy egyetlen közösség történetét ilyen hosszú időszakon keresztül vizsgálják.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában