Oroszország legfejlettebb tankjáról a szankciók miatt maradnak le fontos alkatrészek
Oroszország legfejlettebb harckocsiját már nem szerelik fel lézervezérlésű eszközökkel az amerikai szankciók miatt, jelentette egy katonai elemző.
Számos fegyver lett a szankciók áldozata
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 februárjában megindított háborúja miatt a Nyugat szankciók tömkelegét vezette be az ország ellen. És bár valószínű, hogy nem ezek lesznek a döntő tényezők, jól látszik, mekkora károkat okoztak az orosz gazdaságnak. Jack Watling, a Royal United Services Institute vezető kutatója szerint az egyik ilyen jel, hogy a T-90M harckocsikat már nem szerelik fel torkolati szenzorokkal.
Ezek a lézerirányítású eszközök, amelyek segítik a harckocsi személyzetét a pontos tüzelésben, „rejtélyes módon eltűntek” az orosz járművekről, magyarázta a Washington Postnak Michael Gjerstad berlini katonai elemző, a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének munkatársa. Hozzátette, hogy ezeknek az eszközöknek a hiánya „a legénység túlélőképességének rovására megy”. Egy másik orosz fegyver, amely látszólag megszenvedi a szankciókat, a Gerany-2 drónok – amelyek valójában az iráni Sahed-136 drónok –, amelyekről az ukrán légvédelmi erők azt állapították meg, hogy az év eleje óta egyre inkább irányíthatatlanok lettek.
Nyugati és ukrán katonai elemzők szerint ennek oka az, hogy Oroszország kénytelen volt az amerikai alkatrészeket kínaiakra cserélni bennük, derül ki a Newsweek jelentéséből. Az Egyesült Államok novemberben szankciókkal sújtotta Putyinék legnagyobb megmaradt, szankciókkal nem sújtott pénzintézetét, a Gazprombankot. Janet Yellen pénzügyminiszter szerint a szankciók célja „Oroszország hadigépezetének további csökkentése és leépítése”. A Gazprombank mellett több mint 50 nemzetközi kapcsolatban álló orosz bankot, 40 orosz értékpapír-nyilvántartót és 15 orosz pénzügyi tisztviselőt is szankciókkal sújtottak.
Szorul a hurok Oroszország számára?
Yellen elmondta, hogy az új szankciók „megnehezítik a Kreml számára, hogy kijátssza az amerikai szankciókat és finanszírozza és felszerelje a hadseregét”. Hozzátette, hogy további lépéseket fognak tenni minden olyan pénzügyi csatorna ellen, amelyet Oroszország arra használ, hogy támogassa az ukrajnai háborút.
Moszkva a Gazprombankot használja katonai anyagok és felszerelések vásárlására a pénzügyminisztérium szerint. A bankot az orosz katonák fizetésére és a szolgálat közben elesett katonák családjainak kártalanítására is használják – közölte a tárca. Emellett a bank szerepet játszott az Európába irányuló fennmaradó orosz földgázszállításokban is, mivel kezelte a külföldi vevők kifizetéseit, bár Európa ma már jóval kevésbé függ az orosz gáztól.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismered “péntek 13” eredetét?
Kína legújabb hadihajója olyat is tud, amit egyetlen amerikai vetélytársa sem
Képek: Így fog kinézni a Budavári Palota Hunyadi udvara
Magyar kutatók azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás kori Kárpát-medencéből
Kik voltak az illuminátusok?
A világegyetem gyorsabban tágul, mint a fizika magyarázni tudná