Különös, fehér “kéményeket” fedeztek fel a Holt-tenger fenekén
Búvárok különös, kéményszerű képződményeket találtak a Holt-tenger fenekén, amelyek „füstszerűen” bocsátják ki a folyadékot. Ez a folyadék valójában rendkívül sós víz, amely a tenger alatti üledékekből tör elő, és egyedi, gyorsan növekvő struktúrákat hoz létre.
A Holt-tenger zsugorodása
Az IFLScience beszámolója szerint a Holt-tenger vízszintje évente körülbelül egy métert süllyed, amely már több mint öt évtizede tart. Az okok között szerepel a térség szárazsága, az intenzív mezőgazdasági vízfelhasználás, valamint az, hogy a tenger többé nem kap utánpótlást a korábbi vízforrásokból. Ez a folyamat nemcsak környezeti, hanem geopolitikai problémákat is okoz, mivel a Holt-tenger Izrael, Jordánia és Palesztina területének határán fekszik.

A Holt-tenger. Fotó: depositphotos.com
A vízszint csökkenése befolyásolja a felszín alatti vízkészleteket is, amelyeket a szomszédos országok egyre nehezebben tudnak hasznosítani. Az új, kéményszerű képződményeket éppen egy, a felszín alatti vízrendszert vizsgáló kutatás során fedezték fel.
Fehér füstoszlopok a mélyből
A Helmholtz Környezetkutató Központ munkatársa, Dr. Christian Siebert szerint ezek a képződmények hasonlítanak a mélytengeri hidrotermális kürtőkhöz, ám teljesen eltérő rendszert képviselnek. A hidrotermális kürtők általában több ezer méteres mélységben találhatók, és szulfidokat tartalmazó forró vizet bocsátanak ki. A Holt-tenger “kéményei” viszont sós talajvízből származó oldatokat lövellnek ki, amelyek a tó fenekén található ásványi halit (kősó) rétegekből oldódnak ki.
Ez a sós oldat a felszín felé áramlik, ahol érintkezve a tó vizével a sók és a halit feloldódnak, majd spontán kikristályosodnak. A “kémények” naponta több centimétert is növekedhetnek, magasságuk elérheti a több métert, átmérőjük pedig a 2-3 métert is meghaladhatja.
Figyelmeztetés a földfelszín alatti veszélyekre
A kutatók radioaktív klór-36 izotópokat és édesvízi mikroorganizmusok nyomait is kimutatták a “kéményekből” kibocsátott vízben. Ez azt jelzi, hogy ezek a képződmények a környező víztartó rétegekből származnak.
Ezek a “kémények” kulcsszerepet játszhatnak a Holt-tenger környékén egyre gyakoribbá váló víznyelők előrejelzésében. Az elmúlt években több ezer víznyelő alakult ki a térségben, amelyek a talaj sótartalmának kioldódása (karsztodosás) miatt jönnek létre. A kutatók kimutatták, hogy a kémények ott képződnek, ahol nagyobb területeken a felszín összeomlik.

Egy hatalmas víznyelő Oroszországban. Fotó: depositphotos.com
Dr. Siebert szerint ezek a képződmények hatékony előrejelzők lehetnek az összeomlásra hajlamos területek azonosítására. Az autonóm vízi járművek és fejlett szonárrendszerek segítségével pontosan feltérképezhetők lennének ezek a kémények, ami kulcsfontosságú lehet a veszélyeztetett régiók meghatározásában.
A kutatás jelentősége
Az új felfedezés nemcsak a Holt-tenger dinamikájának jobb megértéséhez járul hozzá, hanem a környék infrastrukturális és mezőgazdasági kockázatainak kezelésében is segíthet. A kutatás eredményeit a Science of the Total Environment folyóiratban publikálták.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat
Mutáns kullancsot találtak Magyarországon: agyhártyagyulladást vagy halált is okozhat