Különös, fehér “kéményeket” fedeztek fel a Holt-tenger fenekén
Búvárok különös, kéményszerű képződményeket találtak a Holt-tenger fenekén, amelyek „füstszerűen” bocsátják ki a folyadékot. Ez a folyadék valójában rendkívül sós víz, amely a tenger alatti üledékekből tör elő, és egyedi, gyorsan növekvő struktúrákat hoz létre.
A Holt-tenger zsugorodása
Az IFLScience beszámolója szerint a Holt-tenger vízszintje évente körülbelül egy métert süllyed, amely már több mint öt évtizede tart. Az okok között szerepel a térség szárazsága, az intenzív mezőgazdasági vízfelhasználás, valamint az, hogy a tenger többé nem kap utánpótlást a korábbi vízforrásokból. Ez a folyamat nemcsak környezeti, hanem geopolitikai problémákat is okoz, mivel a Holt-tenger Izrael, Jordánia és Palesztina területének határán fekszik.
A vízszint csökkenése befolyásolja a felszín alatti vízkészleteket is, amelyeket a szomszédos országok egyre nehezebben tudnak hasznosítani. Az új, kéményszerű képződményeket éppen egy, a felszín alatti vízrendszert vizsgáló kutatás során fedezték fel.
Fehér füstoszlopok a mélyből
A Helmholtz Környezetkutató Központ munkatársa, Dr. Christian Siebert szerint ezek a képződmények hasonlítanak a mélytengeri hidrotermális kürtőkhöz, ám teljesen eltérő rendszert képviselnek. A hidrotermális kürtők általában több ezer méteres mélységben találhatók, és szulfidokat tartalmazó forró vizet bocsátanak ki. A Holt-tenger “kéményei” viszont sós talajvízből származó oldatokat lövellnek ki, amelyek a tó fenekén található ásványi halit (kősó) rétegekből oldódnak ki.
Ez a sós oldat a felszín felé áramlik, ahol érintkezve a tó vizével a sók és a halit feloldódnak, majd spontán kikristályosodnak. A “kémények” naponta több centimétert is növekedhetnek, magasságuk elérheti a több métert, átmérőjük pedig a 2-3 métert is meghaladhatja.
Figyelmeztetés a földfelszín alatti veszélyekre
A kutatók radioaktív klór-36 izotópokat és édesvízi mikroorganizmusok nyomait is kimutatták a “kéményekből” kibocsátott vízben. Ez azt jelzi, hogy ezek a képződmények a környező víztartó rétegekből származnak.
Ezek a “kémények” kulcsszerepet játszhatnak a Holt-tenger környékén egyre gyakoribbá váló víznyelők előrejelzésében. Az elmúlt években több ezer víznyelő alakult ki a térségben, amelyek a talaj sótartalmának kioldódása (karsztodosás) miatt jönnek létre. A kutatók kimutatták, hogy a kémények ott képződnek, ahol nagyobb területeken a felszín összeomlik.
Dr. Siebert szerint ezek a képződmények hatékony előrejelzők lehetnek az összeomlásra hajlamos területek azonosítására. Az autonóm vízi járművek és fejlett szonárrendszerek segítségével pontosan feltérképezhetők lennének ezek a kémények, ami kulcsfontosságú lehet a veszélyeztetett régiók meghatározásában.
A kutatás jelentősége
Az új felfedezés nemcsak a Holt-tenger dinamikájának jobb megértéséhez járul hozzá, hanem a környék infrastrukturális és mezőgazdasági kockázatainak kezelésében is segíthet. A kutatás eredményeit a Science of the Total Environment folyóiratban publikálták.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra
Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét