Az Erzsébet híd budai hídfőjénél sétálva, a rakpart mentén könnyen szemet szúrhat egy szokatlan épülettömb. A Várkert rakparton álló ház nemcsak díszes homlokzatával, hanem különleges történetével és azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy Budapest legkeskenyebb házát is magában foglalja.
A terület az 1800-as évek elején még egészen más képet mutatott. Az első épületet 1811-ben emelték itt Kastl Gottlieb, egy sváb üveges számára. A kétszintes házat Dankó József tervezte, és közel egy évszázadon át állt ellen a város fejlődésének. Azonban a millennium időszakára már nem felelt meg a kor igényeinek, így lebontották — írja a 24.
A mai ház megszületése
A helyén 1898-ban Weinréb Fülöp és Spiegel Frigyes tervei alapján épült fel az új, neogótikus stílusú bérház, amelyet Mandl Manó és Mandl Ármin szatócs testvérpár megrendelésére készítettek. Az épület két homlokzattal rendelkezik:
- Várkert rakparti szélessége: mindössze 6,2 méter,
- Döbrentei utcai szélessége: 5,5 méter.
Ez a ház ma is a budai oldal legkeskenyebb épülete.
Építészeti és történelmi érdekességek
Az épület nemcsak különleges méretei miatt figyelemre méltó:
- Építészeti stílus: Neogótikus elemek, kovácsoltvas díszek és szamárhátíves bejárat teszik egyedivé.
- Túlélő történetek: A ház végignézte az Erzsébet híd építését, és nagyobb sérülések nélkül átvészelte Budapest ostromát is.
- Bővítés: Az 1930-as években Marafkó Ferenc tervei alapján beépítették a tetőteret, így ma tíz lakás található benne.
Híres lakók és művészi kapcsolatok
Az épületben számos híres személy is élt:
- Gróf Leiningen-Westerburg Ármin: Az aradi vértanúk egyikének fia, aki az Óbecse-Újvidék-Titeli Helyiérdekű Vasút alelnöke lett.
- Tardos Krenner Viktor: Neves festőművész, aki freskókat készített többek között az Országházban és a Pannonhalmi Főapátságban.
- Mátrai Vilmos: Tájképeiről ismert festő, aki a Döbrentei utcai üzlethelyiségben működtetett műtermet, és időnként kiállításokat is rendezett.
Jelenlegi állapot
A ház ma is jó állapotban van, köszönhetően az összetartó lakóközösségnek. Bár az épület környezete – az Erzsébet híd forgalmas felüljárója és a rakpart – kevésbé vonzó, a ház különlegessége továbbra is vonzza az érdeklődőket.
Ez az épület a múlt és a jelen különleges találkozása, amely a történelmi Budapest egyedi atmoszféráját idézi meg. Remélhetőleg még sokáig megőrzi kivételes állapotát, és egyúttal inspirációként szolgál más, felújításra váró történelmi házak számára is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Több, mint 100 milliárdot kap a turizmusfejlesztés 2025-ben
Magyar tartalékos katonák belekóstoltak a fagyos ukrán front lövészárok valóságába – képek, videó
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A cinkotai rém: Kiss Béla hátborzongató története
Űrből jött ház Budán: a Frankel Leó úti csoda, ami történelmet írt
A Garamantok rejtélyes piramis sírjai
Lehet, hogy megtalálták Szent Miklós, azaz Télapó sírját
Arkhimédész elveszett műveit segített felfedezni egy részecskegyorsító
Megfejtették a narancssárga macskák titkát: Egy gén, amely 60 éve tartotta izgalomban a genetikusokat