Több, mint 100 milliárdot kap a turizmusfejlesztés 2025-ben
Benyújtották a 2025-ös költségvetési tervezetet, melyből a turizmus bőségesen részesül.
Közel 107 milliárd forint állami fejlesztési keretből támogatják 2025-ben a turisztikai fejlesztéseket, számolt be róla a Világgazdaság online. Az állami támogatásra emellett az ágazatból több mint 90 milliárd forint turizmusfejlesztési hozzájárulás érkezhet, a vállalkozások növekvő forgalmával párhuzamosan.
Pontosan mit fed a tervezet?
A 2025. évi költségvetés kiadási előirányzatai között 106,6 milliárd forinttal szerepelnek a turisztikai fejlesztések – olvasható a parlament oldalán közzétett javaslatsorban. A költségvetés turizmusfejlesztési hozzájárulásból származó tervezett bevétele 90,2 milliárd forint, ez a bázisévi eredeti, 54,5 milliárd forint előirányzathoz képest 65,5 százalékkal magasabb. A törvénytervezet szerint ez elsősorban a bázisévi bevételek teljesülésének, valamint a vendéglátó- és a kereskedelmi szálláshely-forgalom növekedésének köszönhető.
A közel 107 milliárdos fejlesztési előirányzat elsősorban a következőket tartalmazza:
- a külföldi és belföldi keresletet élénkítő turisztikai országmarketing
- a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program végrehajtása
- a turizmus-vendéglátás ágazati program lebonyolítása
- Magyarország 2025. évi Oszakai Világkiállításon történő megjelenése, ideértve az előkészítést, például a pavilon építését és berendezését, valamint a lebonyolítás feladatait
Az egyes tételeknél nem szerepelnek összegek, azt azonban már tudni lehet, hogy az előirányzat cirka egyötödét a világkiállításra tervezett pavilon megépítése viszi el. A pavilon építési költsége 19,89 milliárd forint, a világkiállítási projekt 2026 áprilisában zárul, vagyis a teljes költségvetéséből lehetnek még 2026-ra áthúzódó tételek is.
Az idén 15 milliárd forintos turisztikai fejlesztési programot hirdetett és valósít meg a kormány a vendéglátóhelyek fejlesztését segítve, ami várhatóan más célcsoporttal, összegekkel és támogatási intenzitással 2025-ben is folytatódhat. A költségvetési tervezetben körülbelül egymilliárd forintos tétellel szerepel az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ szakmai programjainak megvalósítására, illetve az ezzel összefüggő működési kiadásainak finanszírozására szánt keret.
A turizmusfejlesztés következő célkitűzései
A stratégiai iparág az elmúlt években a KSH adatai szerint töretlenül jól teljesít, ami a növekvő arányú GDP-hozzájárulás és a foglalkoztatotti létszám szempontjából egyaránt fontos.
A Magyarországon pihenő vendégek és a vendégéjszakák száma is emelkedik, a jövőben szükséges fejlesztéseket, illetve a fejlesztési irányvonalat a 2017-ben megalkotott, majd 2020-ban aktualizált, de változatlanul 50 millió vendégéjszakát célzó Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 – Turizmus 2.0-ban rögzítették.
Eszerint a fejlesztésközpontú gondolkodást a marketing és az értékesítés szerepének növekedése váltja fel. Kiemelt feladat továbbra is a digitalizáció széles körű elterjesztése, mind a turisztikai ágazat szolgáltatói körében, mind az ágazat irányításában.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie
Elképesztően részletes és finom tetoválásokat találtak 1100 éves múmiákon