Furcsa galaxisokat talált a James Webb, amelyek megkérdőjelezik keletkezésük elméletét
Csillagászok egy csoportja titokzatos „UFO-galaxisokat” talált, amelyek vörös, ragyogó, korong alakú objektumokként jelennek meg az űr sötétjében. A NASA James Webb űrtávcső (JWST) segítségével 56 „ultra-vörös, lapított objektumot” fedeztek fel, amelyek évtizedeken át rejtve maradtak a régebbi teleszkópok, mint például a Hubble elől.
Ezeket a galaxisokat valószínűleg porfelhők és törmelékek rejtették el, amelyek körülveszik őket, elrejtve a belső csillagrendszereik fényét. Azonban a JWST fejlett technológiája, például az infravörös fény érzékelésére képes műszer, lehetővé tette, hogy lenyűgöző képeket készítsenek róluk. Néhány ezek közül közelebb találhatók a Tejútrendszerhez, mint amit a csillagászok korábban várták.
Furcsa galaxisokat talált a James Webb
A Colorado-i Egyetem kutatói szerint ezek a galaxisok méretben és alakban hasonlóak a Tejútrendszerünkhöz, de „sokkal porosabbak”. Justus Gibson vezető szerző elmondta, hogy a JWST lehetővé teszi számukra, hogy olyan típusú galaxisokat lássunk, amelyeket korábban soha nem láthattak. „Azt hittük, hogy már elég jól ismerjük a közeli univerzumot, de ez azt mutatja, hogy talán mégsem.”
A Daily Mail szerint kutatók számítógépes szimulációkat és matematikai modelleket használtak a furcsa galaxisok alakjainak meghatározására. Az eredmények alapján klasszikus „repülő csészealj” és lapított szferoid formájában is léteznek. Ezek az óriási, vörös fényt és infravörös sugárzást kibocsátó galaxisok körülbelül 50-szer több port tartalmaznak, mint a Tejútrendszerünk.
A kutatás során figyelembe vették a galaxisok fényének és infravörös sugárzásának változásait, és arra a következtetésre jutottak, hogy az ezek gyenge vörös fényét a por és a törmelék okozza, nem pedig a nagyon távoli galaxisokra jellemző, halványodás. Erica Nelson kutatótársa szerint egyelőre nem tudják, miért van ezekben a galaxisokban sokkal több por, mint másokban.
A kutatók az adatokat összevetették a galaxisok csillagok tömegével és a központjuk és a szélük közötti fény- és infravörös sugárzási különbségekkel. Az eredmények azt mutatták, hogy a galaxisok szélén a vörös fény kevésbé intenzív, mint a középpontjukban.
Át kell gondolni a galaxisok keletkezésének elméletét?
A csapat a csillagkeletkezés ütemét is megfigyelte, és arra a következtetésre jutottak, hogy ezek a galaxisok nem szélsőségesek a csillagtömeg vagy a csillagkeletkezési ütem (SFR) szempontjából. Az UFO-galaxisok egyszerűen „alapvetően vörös objektumok, amelyek optikai halványossága elsősorban a por miatt van”.
A kutatás során három másik, vörös fényt kibocsátó, óriási galaxis is napvilágra került, amelyeket „vörös szörnyeknek” neveztek el. Ezek a galaxisok a Tejútrendszerhez hasonlóan hatalmasak, de sokkal távolabb vannak a Földtől, és az ősrobbanás helyéhez közelebb.
Ezek az új felfedezések megkérdőjelezik a galaxisok keletkezéséről alkotott hagyományos elképzeléseket. A kutatók azt feltételezik, hogy a galaxisok másként formálódhatnak, mint eddig gondolták, és hogy a gravitáció hatására nem minden anyag válik csillagokká és bolygókká, hanem sok por és törmelék marad.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az óceánok legkisebb élőlényeivel fognák vissza a szén-dioxid mennyiségét
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra