Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
A Műegyetem modellváltásával mindössze négy egyetem marad állami fenntartásban.
Mai rendkívüli ülésén a Budapesti Műszaki Egyetem szenátusa megszavazta Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár előterjesztését, miszerint az egyetem új működési keretrendszerre tér át. A tervek szerint az egyetem fenntartói joga egy, az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül, számolt be róla a bme.hu. Kétéves, intenzív tárgyalási folyamat eredményeképpen jutott el a BME igényeire és sajátosságaira szabott keretrendszerről hozott szenátusi döntésig a Műegyetem.
Az ülésen Charaf Hassan rektor hangsúlyozta: „A BME soha nem félt új utakat keresni. Most új kereteket szabhatunk intézményünk számára az értékeink, elveink és minőségünk megőrzése mellett. Hozzátette: „a hallgatók, munkavállalók, vezetők képviseletében egy delegációt kérek fel a keretrendszer részleteinek a kidolgozására.” Kiemelte azt is, hogy alapvetésnek tekinti, hogy a hallgatói jogok érintetlenül maradnak és az akadémiai szabadság nem sérül az új modellben.
Államiból alapítványi fenntartásba
Az elmúlt években összesen 21 magyar egyetem váltott modellt, és 2021-re mindössze öt intézmény maradt állami fenntartásban – ebből egy volt a BME. A modellváltás lényege, hogy az egyetemek fenntartója nem közvetlenül az állam, hanem alapítványok lesznek. Ennek Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár szerint a fő előnye, hogy az egyetemek önállóan gazdálkodnak és erősítik kapcsolataikat a régió munkaerőpiacával, írja a Mandiner.
Ugyanakkor az új modell kérdéseket vet fel az intézményi autonómiával szemben, hogy a fenntartók mennyire szólnak bele az oktatásba. Ez volt az egyik fő oka annak is, hogy az Európai Bizottság a 21 modellváltó egyetemtől megvonta az Erasmus mobilitás lehetőségét, amelynek visszaállításáról mai napig folynak a tárgyalások.
Modellváltás a BME-n
A modellváltás megosztotta a Műegyetemet, írja a Telex. Egyes karok vezetői, különösen azok, akik jó viszonyt ápoltak a felsőoktatásért akkor felelős Palkovics László miniszterrel, nagyon pártolták, hogy a BME is álljon be a sorba, mások, látva, hogy a Corvinuson és más modellváltó intézményekben csorbult az egyetemi autonómia, inkább az állami fenntartás mellett voltak. A kérdés a 2022-es rektorválasztás során is téma volt, akkor a Villamosmérnöki Kar modellváltást kifejezetten pártoló dékánja, Charaf Hassan, és a Gépészmérnöki Kart vezető, modellváltás-szkeptikus Czigány Tibor versenyéből utóbbi került ki győztesen.
2024-ben ismét rektorválasztást tartottak az egyetemen, most pedig már a modellváltást korábban is támogató Charaf Hassan került a Műegyetem élére. Ezzel az egyetemen lényegében mindenki garantáltnak látta, hogy már csak idő kérdése, és a BME is kikerül az állami fenntartás alól. Az új rektor viszont azt is jelezte megválasztása után, hogy amíg a közérdekű vagyonkezelő alapítványok fenntartásába szervezett intézmények ki vannak zárva a Horizon 2020 és Erasmus programokból, addig ez a modell a BME számára szóba sem jöhet.
A megoldás egy október végén benyújtott jogszabálymódosítás lehet, melynek értelmében az állam, az egyházak és az alapítványok mellett itthon székelő gazdasági társaságok is fenntarthatnak felsőoktatási intézményeket, írja a Portfolio.
Miről döntöttek az ülésen?
A Mérce értesülései szerint a szavazáson a Szenátus tagjai körülbelül 85 százalékos arányban elfogadták, hogy a folyamat elinduljon, ennek előre láthatóan része lesz, hogy az egyetem új fenntartójaként 2025. január 1-jétől egy Zrt.-t jegyeznek be.
A Szenátus az egyetemi polgárság javaslataira több módosítót is elfogadott a határozathoz, így szerepel benne egy ígéret arra vonatkozóan, hogy amennyiben a mostani előterjesztés keretrendszerétől lényegesen eltér a kormánnyal folytatott tárgyalások során az ajánlat, akkor a Szenátus fenntartja a jogot az újbóli tárgyalásra és szavazásra.
Továbbá konkrét ígéret hangzott el arra vonatkozóan, hogy a BME modellváltásának „alapvető feltétele”, hogy az egyetem diákjai, kutatói és oktatói részt vehessenek az európai uniós pályázatokban. Bár az ERASMUS és a HORIZON pályázatokat ebben az ígéretben sem nevesítették.
Noha a Szenátus nem fogadta el a szakszervezet módosító javaslatát, hogy a modellváltás során 50 százalékos dolgozói béremelés is kerüljön bevezetésre, elvi ígéretet tettek egy „akár már január elején” bevezethető béremelésre, amellyel kapcsolatban saját megfogalmazása szerint a rektor „elkötelezett”.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie
Elképesztően részletes és finom tetoválásokat találtak 1100 éves múmiákon