Valamit telibe talált egy fekete lyuk sugárnyalábja, de a kutatóknak fogalma sincs, mi lehet az
A fekete lyukak az univerzum legrejtélyesebb objektumai, és egy új tanulmány szerint még furcsábbak lehetnek, mint eddig hittük.
A NASA Chandra röntgenobszervatóriuma hatalmas plazmasugarakat örökített meg, amelyek egy szupermasszív fekete lyukból törtek elő, és egy rejtélyes égitestnek ütköztek. A kutatók egyelőre nem tudják, hogy mi lehetett ez, vagy miért viselkedett ilyen különösen.
A kutatók egyelőre nem tudják, hogy mit talált el a fekete lyuk
Az objektum a Centaurus A galaxisban található, amely körülbelül 11-13 millió fényévre van a Földtől. Ez a gázból és porból álló, szabálytalan galaxis egy szupermasszív fekete lyukat rejt a közepén, amely sugárzást és anyagot lövell ki 40 ezer fényévnyi távolságra.
A galaxis eddigi legmélyebb röntgenképeit elemezve a kutatók egy V-alakú fényes foltot találtak, amelyet a fekete lyuk sugárzása és az ismeretlen objektum ütközése hozott létre, írja a Daily Mail.
A NASA szerint az objektum túl távoli ahhoz, hogy megfigyelhessük az esemény részleteit, így egyelőre rejtély övezi annak kilétét.
Amikor egy legalább 20 naptömegű csillag szupernóva-robbanásban elpusztul, anyaga rendkívül sűrű fekete lyukká omlik össze. A fekete lyuk gravitációja annyira erős, hogy semmi sem menekülhet el belőle, még a fény sem.
Az anyag azonban nem mindig hullik azonnal a fekete lyukba, ugyanis a mágneses mezők mentén felgyorsulhat, és plazmasugarakként lökődik ki az űrbe.
A Centaurus A viszonylagos közelsége miatt ideális helyszín az ilyen sugárnyalábok megfigyelésére. Korábbi kutatások során a NASA már észlelt úgynevezett „sugárcsomókat” a galaxisban, amelyek a sugárzási minták turbulens területei.
Annyi bizonyos, hogy félelmetes erők találkoztak
Az új tanulmány azonban egy olyan csomót talált, amely nem illeszkedik a szokásos mintázatokhoz. Dr. David Bogensberger, a Michigani Egyetem asztrofizikusa és csapata C4-nek nevezte el az objektumot, amely két anyagsugarat húz maga után, V-alakot képezve.
Ezek a nyalábok egyenként 700 fényév hosszúak, ami 140-szerese a Földtől a legközelebbi csillagig tartó távolságnak.
A kutatók szerint az objektum talán egy hatalmas csillag lehet, amely nap- vagy csillagszéllel ütközik a fekete lyuk sugaraival. Azonban a jelenség számos kérdést vet fel. Ha az objektum csupán egy akadály lenne a jet útjában, a sugárzásnak párhuzamos irányba kellene lenniük.
Az alsó V-alakú nyaláb megfelel ennek a mintának, de a felső élesebb szögben tér el, ami arra utal, hogy az objektumnak különleges tulajdonságai lehetnek.
A NASA szerint a kutatók igyekeznek megfejteni, miért néz ki másként a C4 az ütközés után, de az objektum típusa és az ütközés szöge egyaránt magyarázatot adhat a különbségekre. Egyelőre azonban a rejtély megoldatlan marad.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A cinkotai rém: Kiss Béla hátborzongató története
Űrből jött ház Budán: a Frankel Leó úti csoda, ami történelmet írt
A Garamantok rejtélyes piramis sírjai
Lehet, hogy megtalálták Szent Miklós, azaz Télapó sírját
Arkhimédész elveszett műveit segített felfedezni egy részecskegyorsító
Megfejtették a narancssárga macskák titkát: Egy gén, amely 60 éve tartotta izgalomban a genetikusokat