A 13. századi Alhambra elképesztő vízellátása szinte dacol a gravitációval
711 és 1492 között az Ibériai-félsziget nagy része, beleértve a mai Spanyolországot is, muszlim fennhatóság alatt állt. Viszont Toledo 1085-ös eleste után Al-Andalusz, ahogy a területet akkoriban nevezték, a következő évszázadokban folyamatosan veszített el városokat.
Córdobát és Sevillát gyakorlatilag 1236-ban és 1248-ban foglalták vissza. A Primal Nebula szerint az egész országban muszlim városokat hódítottak meg és foglaltak el a keresztények, derül ki az Open Culture beszámolójából. Azonban egyetlenegy várost nem voltak képesek bevenni. Ez pedig Granada volt.
Alhambra megelőzte a korát

Az Alhambra. Kiemelt kép: depositphotos.com
„Stratégiai helyzetének és a hatalmas Alhambra-palotának köszönhetően a város védett volt. A 13. századi palotaegyüttes a mór építészet egyik legikonikusabb példája” – írja BBC. Ezzel együtt egy olyan mérnöki bravúr is, amely „a világ egyik legkifinomultabb hidraulikus hálózatával büszkélkedhet, amely képes dacolni a gravitációval, és közel egy kilométeres magasságkülönbséggel vizet nyerni a folyóból”.
Ennek a bonyolult vízműnek az ékköve az Oroszlános-kút, egy fehér márvány szökőkút, amely amelyet tizenkét fehér oroszlán tart. Mindegyik állat vizet spriccel a szájából, amely a terasz márványpadlójában lévő négy csatornát táplálja, amelyek a paradicsom négy folyóját jelképezik. Innen pedig a víz az egész palotában végigfutva hűsíti a szobákat.
A szökőkút ráadásul az időt is mutatja. Ez a zseniális tervezésnek köszönhetően működik, amelyet az alábbi videóban is látható. Bárki, aki ma ellátogat az Alhambrába, megcsodálhatja a palotát, de a mérnöki beállítottságú utazókat valószínűleg az fogja lenyűgözni, hogy a palota építői egyáltalán hogyan juttatták oda a vizet.
Az Alhambra fűtött fürdői és jól öntözött kertjei a mór civilizáció fényűző csúcsát képviselik, de arra is emlékeztetnek bennünket, hogy akkor is, mint ma, minden luxus mögött lenyűgöző mérnöki teljesítmény rejlik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk