160 millióért kelt el Munkácsy eddig ismeretlen festménye
Munkácsy művét Ausztráliából hozták haza a vasárnapi árverésre.
Elkelt az Ausztráliából hazahozott Munkácsy-festmény, Zichy Zsófia portréja, melyet 160 millió forintért ütöttek le a Virág Judit Galéria karácsonyi árverésén vasárnap – tudatta a galéria az MTI-vel.
Hetekig tartó feszült várakozás előzte meg a Virág Judit Galéria karácsonyi aukcióját, melyen árverésre került Munkácsy Mihály Ausztráliában megtalált, több mint 100 éve nem látott alkotása. A Zichy Zsófiáról készült portré eddig egy ausztrál család tulajdonában volt, létezéséről a művészettörténészek is csak néhány hónapja szereztek tudomást – közölte a Virág Judit Galéria.
Tájékoztatásuk szerint az elmúlt hetekben több ezren látogattak el a galériába, hogy egy pillantást vethessenek erre festményre, valamint az aukción szereplő többi alkotásra. Munkácsy alkotása a 48 milliós kikiáltási árról induló hosszas licitharc után végül 160 millió forintért kelt el.
A Budapest Kongresszusi Központban telt ház előtt zajló árverésen Egry József Vitorlás című festményéért 55 millió forintot, Boromisza Tibor Tavasz Nagybányán című alkotásáért 50 millió forintot, Vasarely Victor Reng című alkotásáért 26 millió forintot fizettek. A Virág Judit Galéria téli aukcióján kiemelkedően jól szerepeltek a hazai kortárs alkotók – például Keserü Ilona, Kondor Béla, Lakner László, Lantos Ferenc, Mengyán András – művei, amelyekre ugyancsak rengeteg licit érkezett – tudatta az intézmény.
Nemrég egy másik Munkácsy-mű is hasonló sikert aratott
Ahogy arról az Index beszámolt, 155 millió forintért kelt el az idei árverési szezon egyik legjobban várt tétele, Munkácsy Mihály Randevú az ablaknál című nagy méretű festménye a Virág Judit Galéria őszi aukcióján. Ez volt az idei év eddigi legdrágább eladása a műkincspiacon, és Munkácsy-festmény sem szerepelt évek óta ilyen jól aukción.
Hatalmas érdeklődés mellett tartották meg az októberi árverést, ami nem csoda, hiszen a magyar klasszikus festészet szinte összes „nagyágyúja” képviseltette magát. Többek között Vaszary János, Kondor Béla és Mednyánszky László jelentős képei is kalapács alá kerültek.
Születése 180. évfordulója
Idén 180 éve született és lassan 125 éve hunyt el a kivételes magyar festő, így munkássága különösen nagy figyelmet kap. Mi is beszámoltunk róla, hogy a a Szépművészeti Múzeumban november 27-én megnyílt a Munkácsy – Egy világsiker története című kiállítás, amely március végéig várja a vendégeket.
A kurátor, Krasznai Réka kiemelte, hogy a kiállítás egyik célja a Munkácsy köré épült „mítosz” átfogó bemutatása, amely immár több mint egy évszázada szerves része a magyar kultúrának. Kutasi István, az MBH Bank kommunikációs igazgatója hangsúlyozta, hogy Munkácsy nemcsak kivételes tehetségű művész volt, hanem sikeres karriert is épített, amihez hozzájárult felesége és üzleti partnere támogatása. A tárlat ezen aspektusokra is fókuszál, bemutatva, hogyan tudta a festő hosszú távon fenntartani az iránta való érdeklődést.
A kiállításon Munkácsy nagyméretű művei is helyet kaptak, többek között a 62 négyzetméteres Honfoglalás, a Krisztus-trilógia Golgota című festménye, valamint A reneszánsz apoteózisa című tanulmány. Ez utóbbi a Bécsi Kunsthistorisches Museum mennyezetét díszítő eredeti, száz négyzetméteres festmény kisebb változata.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy volt FBI-informátor bevallotta, hazudott Biden ukrán kapcsolatáról
Szívátültetés után megváltozhat a betegek személyisége – de hogyan lehetséges?
VIDEÓ: Elsüllyedt egy 4300 tonna olajat szállító orosz hajó
Az emberiség legrégebbi története akár 100 000 éves is lehet
„Mia Khalifa-szakértő”, írta magáról az önéletrajzában, rengeteg állásajánlatot kap – 18+
A történelem legrosszabb halálát szenvedte el ez az ember