VIDEÓ: Elsüllyedt egy 4300 tonna olajat szállító orosz hajó
Az olajszállító tartályhajó szabályosan kettétört, majd elsüllyedt, néhány órával később egy másik pedig zátonyra futott.
A Volgoneft-212 tartályhajó kettétört, miután egy nagy hullám eltalálta, és egy videófelvételen látszik, hogy az orra függőlegesen kiáll a vízből. A 15 fős legénység egyik tagja életét vesztette az incidensben, míg 11 másikat kórházba szállítottak, írja a Guardian.
A tartályhajó 4300 tonna alacsony minőségű nehéz fűtőolajat, úgynevezett mazutot szállított, és a felvételeken fekete olajfolt is látható a hajó körül. A kommentátorok szerint az olajtermékek a Fekete-tengerbe kerülve súlyos ökológiai károkat okoznának a háború által már amúgy is súlyosan érintett tengeri környezetben.
Nem sokkal később kiderült, hogy egy második tartályhajó, a 132 méteres Volgoneft 239 ugyanabban a térségben sodródott, miután megsérült. Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma később közölte, hogy a hajó 80 méterre a parttól futott zátonyra Taman kikötője közelében, a Kercsi-szoros déli végénél, amely az orosz szárazföld és a megszállt Krím között húzódik.
A minisztérium később azt írta a Telegramon, hogy a 14 fős legénység evakuálására tett erőfeszítéseket a rossz időjárás miatt felfüggesztették. A minisztérium közölte, hogy a mentőcsapatok kapcsolatban állnak a hajóval, amelynek fedélzetén minden szükséges eszköz megtalálható ahhoz, hogy a legénység élete ne legyen veszélyben.
Vlagyimir Putyin elnök utasította a kormányt, hogy állítson fel egy munkacsoportot a mentési művelet lebonyolítására és az üzemanyag-szennyezés hatásainak enyhítésére – idézték a hírügynökségek Dmitrij Peszkovot, a Kreml szóvivőjét, miután Putyin találkozott a vészhelyzetekért és a környezetvédelemért felelős miniszterekkel.
Mekkora természeti kárt okoz a kiömlő olaj?
Az orosz Szövetségi Tengeri és Folyami Közlekedési Ügynökség olajfoltot jelentett a tartályhajó balesetek helyszínén. A Szövetségi Tengeri Mentőszolgálat és a Szövetségi Katasztrófavédelmi Minisztérium katasztrófaelhárító csoportjai dolgoznak a környezeti hatások megfékezésén, bár a szivárgás pontos mértéke egyelőre nem ismert. Szvetlana Radionova, az orosz Szövetségi Felügyeleti Természeti Erőforrás-gazdálkodási Szolgálat vezetője újságíróknak elmondta, hogy a szakemberek a helyzet felméréséhez szükséges méréseket végzik, írja a Meduza.
A vizsgált baleset fő okai között szerepel a személyzet hibája a zord időjárási körülmények között – mondta az Interfaxnak az orosz tengeri kutató- és mentőszolgálat egyik forrása. „A roncs térségében súlyos vihar van. Az előzetes adatok arra utalnak, hogy az egyik vagy mindkét tartályhajó legénysége küzdött a zord körülményekkel, és navigációs hibákat követett el. Ennek következtében az egyik hajó orrában kritikus sérülések keletkeztek, míg a másik hajó szintén súlyos károkat szenvedett.”
A Krímben állomásozó orosz tisztviselők arról számoltak be, hogy a Kercsi-szorosban a vihar a Beaufort-skála szerinti 7-es fokozatot is elérte, a szél sebessége pedig elérte az óránkénti 50-61 kilométert. A szövetségi nyomozók büntetőeljárást indítottak a tengeri közlekedés biztonságára vonatkozó előírások megsértésének gyanújával. Miután a tisztviselők megerősítették a legénység egyik tagjának halálát, az egyik ügyet súlyosabb vád alá sorolták át.
Ukrajna nem játszott közre a balesetben
Ukrán tisztviselők vasárnap felelőtlenséggel vádolták Moszkvát az olajszállító tartályhajók balesetei miatt, számolt be róla a Guardian. Dmytro Pletenchuk, az ukrán haditengerészet szóvivője elmondta: „Ezek meglehetősen régi orosz tankhajók. Ilyen viharban nem lehet tengerre szállni. Az oroszok megsértették az üzemeltetési szabályokat. Az eredmény egy baleset lett”.
Kissé ironikus, hogy egy nappal korábban az ukránok is megtámadták az oroszok egy fontos olajforrását, igaz, azt a szárazföldön. Ukrajna szombaton közölte, hogy az éjszaka folyamán megtámadtak egy olajterminált a nyugat-oroszországi Orjol régióban, ami tüzet okozott.
Az orosz média olyan képeket mutatott, állítólag a támadásról, amelyeken az éjszakai égboltra felszálló füstfelhők látszanak egy tűzből, írja a The Moscow Times. Andrej Klicskov, Orjol régió kormányzója szombaton a Telegramon közölte, hogy az orosz légvédelem a támadás során ukrán drónokat lőtt le, és a tüzet hajnali 5 órára sikerült ellenőrzés alá vonni, bár még nem sikerült eloltani. Nem voltak áldozatok.
Az ukrán vezérkari főnök azt mondta, hogy a kijevi erők megtámadtak egy nagy olajraktárt Sztálnoj Konban, mintegy 165 kilométer mélyen az orosz területen. „Ez az egyik legnagyobb olajterminál Orjol város külvárosában”, és „egy katonai ipari komplexum része”, amely az orosz hadsereget látja el, mondta a vezérkari főnök.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szívátültetés után megváltozhat a betegek személyisége – de hogyan lehetséges?
160 millióért kelt el Munkácsy eddig ismeretlen festménye
Az emberiség legrégebbi története akár 100 000 éves is lehet
„Mia Khalifa-szakértő”, írta magáról az önéletrajzában, rengeteg állásajánlatot kap – 18+
A történelem legrosszabb halálát szenvedte el ez az ember
A cinkotai rém: Kiss Béla hátborzongató története